Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanım Alanları

Yağmur Ölçer

Su miktarını ölçmeye yarayan plüviyometrenin kullanım alanlarından en çok bilineni tarımdır. Genelde milimetre biriminden ölçüm yapan plüviyometre, birçok alanda kullanılmaktadır.

Cihaz, ekim zamanı geldiğinde bölgede alınan yağış miktarına göre ekilecek olan mahsulün belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Son derece basit bir cihaz olan plüviyometre sis veya çiy ölçemez.

Plüviyometre meteorolojide yağmur miktarını ölçmek için kullanılmaktadır. Çiseleyen yağmur, dolu ve kar yağışını ölçen cihaz ile bölgeye düşen su miktarı öğrenilir ve olası taşkınları tahmin etmek mümkün olur. Çeşitli doğal afetleri önceden tahmin etmek için kullanılan plüviyometre, deniz seviyesinin altındaki ülkelerde de suyun gelgit hareketlerinin ölçümlerini yapar. Plüviyometrenin bir diğer kullanım alanı sera ve bahçelerdir. Bölgede ölçülen yağış miktarı ile toprağa ve bitkiye ne kadar su desteği verileceği hesaplanır.

Yağmur Ölçer Nedir?

Yağmur ölçer nedir

Yağmur ölçer, belirli zaman içinde metrekare başına düşen yağmur miktarını ölçmek için kullanılan alettir. Meteorolojik aletler arasında en çok kullanılanlar arasında yer alan yağmur ölçer (plüviyometre) ilk olarak Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Eski dönemlerde tarımsal faaliyetler için kullanılan plüviyometre, yağmurun dikey derinliğini ölçmektedir. Düşen yağmurun yeniden buharlaşmasını önlemek için tasarlanan bu alet açık alanlara yerleştirilir. Yağışın en küçük miktarını dahi ölçen plüviyometre, bir metrekare (genellikle bir birim alan) üzerine yağan yağış miktarını milimetre cinsinden belirleyerek, yağış miktarını ölçmektedir.

İlginizi çekebilir: Multimetre Nedir? Ne İşe Yarar?

Yağmur Ölçer Türleri Nelerdir?

Yağmur Ölçer Türleri Nelerdir (1)

Antik Yunan döneminden beri hayatlarımızda önemli bir yere sahip olan plüviyometre, ilk başlarda tarım alanlarında verimlilik sağlamak için kullanılsa da daha sonraki dönemlerde sadece mahsul için değil, iklim değişikliklerini tahmin etmek ve incelemek için de kullanılmaya başlanmıştır.  Farklı mekanizmaları ve yöntemleri bulunan yağmur ölçerler beş farklı türde sınıflandırılmıştır.

  • Dereceli Silindir Yağmur Ölçer: Bir alana düşen yağış miktarının açık ve basit bir şekilde gösteren cam silindir şeklinde olan bu yağmur ölçer ile yağış miktarını doğrudan ölçülmektedir.
  • Devirme Kovalı Yağmur Ölçer: Otomatik bir yağmur ölçer olan cihaz, profesyonel hava durumu hizmetleri ve hava istasyonları tarafından kullanılmaktadır.
  • Tartım Yağmur Ölçer: Çökertme göstergesi olarak bilinen bu yağmur ölçer yay gibi mekanik bir mekanizma olan bir cihaza monte edilen alıcı kepçeden oluşur. Manuel veya veri kaydedici ile elektronik bir ortama da kaydedilen kablosuz bağlantı ve sabit hat ile hava istasyonuna verileri gönderen bu ölçek, karı ve diğer katı cisimleri de yakalama özelliğine sahiptir. Yüksek sağanak yağışlar da kullanılmaktadır.
  • Optik Yağmur Ölçer: Lazer kızılötesi diyot, ışığa duyarlı sensörlerden meydana gelen bu ölçek yağmurun miktarını ölçmekle kalmayıp, aynı zamanda yağmurun sıklığını ve yoğunluğunu da göstermektedir.
  • Akustik Yağmur Ölçer: Barajlar, göller, denizler ve okyanuslar gibi büyük su kütlelerinin ölçmeye yarayan bu plüviyometre, hidrofon olarak da bilinmektedir.

Dikkatinizi çekebilir: Su Kalitesini Etkileyen TDS Nedir?

Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanmanın Faydaları

Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanmanın Faydaları

Suyun hayatımızdaki önemi tartışılmazdır. Yağmur ölçerler kullanılacak suyun ayarlanmasında ve bölgeye düşen su miktarına göre planlama yapılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Yağmur ölçerin faydalarından biri bahçelerin sağlıklı bir şekilde sulanmasıdır. Bahçelerde yağmur ölçer kullanmak, çimlerin veya bitkilerin sulanmasının hangi zaman aralıklarıyla yapılacağı, fıskiye kullanıp kullanılmaması gibi kararların verilmesine yardımcı olur. Yağmur ölçer kullanılarak su ve para israfından kaçınılıp, toprağın aşırı doygun hale getirilmesi engellenecektir.

Yaşadığınız çevre hakkında merak ettiklerinizi yağmur ölçer ile öğrenebilirsiniz. Bölgedeki kuraklığı, yağış miktarını, iklimi, hangi bitkinin yetiştirilmesi gerektiğini plüviyometrede ölçülen yağış miktarı size gösterecektir.

Ekilecek olan her bitki suya ihtiyaç duymaktadır. Yağmur ölçerler bitkinin ihtiyacı olan ideal yağış miktarını göstermektedir. Bu yağmur ölçer ile sebze, meyve, ağaç ve çiçek türlerinin dikim zamanının geldiği belirlenmektedir. Ekimin başarılı olması için plüviyometre önemli bir cihazdır.

Sel eğilimli bir bölgede yağmur ölçer kullanmak fayda sağlayacaktır. Ölçülen yağış miktarı yüksek derecede ise olası bir sel felaketi yaşanabilir. Yağmur ölçer ile bunu önceden görerek gerekli önlemler alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.