Veri Kaydedici (Datalogger) Nedir?

veri ölçer

Veri kaydediciler seçilmiş verileri belirlenen aralıklara sensörler yardımıyla toplayarak, kayıt eden ve depolayan elektronik cihazlara verilen isimdir. Datalogger olarak da bilenen veri kaydediciler depolanan verilerin ihtiyaç dahilinde raporlanmasını ve analiz edilmesini sağlar. Datalogger cihazı, pratiklik ve hız yönünden oldukça kullanışlı bir üründür. Bilgisayar üzerinden komut alan ve bilgi almayı kolaylıkla yapan dataloggerler, kaydettikleri verileri tablo, grafik gibi yöntemlerle analiz ederek karşılaştırmalı olarak sunar. Kullanılacak olan alanlara ve ihtiyaçlara göre farklı özelliklere sahip veri kaydedici cihazlar bulunmaktadır. Dataloggerların ölçümlerinin örnek hızı saniyede 1 ila 100 arasında değişiklik göstermektedir. Böylece kısa süreli değil, süreli veri kaydı almak da mümkündür.

Datalogger Nasıl Çalışır?

Datalogger Nasıl Çalışır

Elektrik beslemesi ile çalışan cihaz, içerisinde bulunan pil ile de çalışabilir. Sürekli kayıt yapabilme özelliğine sahip datalogger cihazların, ayarlanmış belirli bir zaman aralığında da çalışan modelleri bulunmaktadır. Üzerlerinde bulunan sensörler ile ölçüm yapabilen veri kaydediciler, harici sensörlü olarak da üretilmektedir. Sıcaklık, nem, basınç, darbe, pH, debi ve ışık gibi birçok alanda sensörleri ile ölçüm yapan datalogger cihazı, ölçülen bu değerleri hafızasına alarak yapıldığı tarih ile birlikte kaydeder.

Datalogger cihazı hafızasına kaydedilen veriler, cihaz modeline göre analiz programında veya PDF, TXT gibi formatlarda kaydedilen veri dosyalarından incelenebilir. Sensör yardımı ile ölçüm yapan datalogger cihazları bilgisayara bağlanarak, verileri dijitale aktarabilme özelliğine de sahiptir. Günümüz teknolojisine uygun olarak kullanılan veri kaydedicilerde ise cihazda bulunan veriler direkt olarak PDF dosyası halinde kaydedilir. Portatif olarak kullanılan datalogger cihazlarındaki verilere ulaşmak için ayrıca analiz yazılım uygulaması kullanılmaz. Kolaylığı ve her sürece uyumlanabildiği için taşınabilir dataloggerler tercih edilmektedir.

Datalogger Ne İşe Yarar?

Datalogger Ne İşe Yarar

İhtiyaç duyulan sağlık, tarım, üretim gibi alanlarda kullanılan datalogger cihazlar, kablo ya da kablosuz olarak veri transferi gerçekleştirmektedir. Hassas veri ölçüm sınırları olan her yerde kullanılabilen cihazlar kan merkezlerinde ve organ nakli araçları gibi soğuk zincir uygulamalarında oldukça işe yaramaktadır. Cihaza ait arayüz veya farklı program ile analiz yapan veri kaydediciler, insan müdahalesi olmadan güvenli bir şekilde veri toplayan dataloggerlar, uzak bir yerde dahi ölçüm yapılarak, zaman kaybını ve bütçe kaybını önlemektedir.

İlginizi çekebilir: Sıcaklık ve Nem Takip Sistemine Neden İhtiyacınız Var?

Datalogger Nerelerde Kullanılır?

Datalogger Nerelerde Kullanılır

İhtiyaç duyulan her yerde kullanılan veri kaydediciler, farklı fiziksel verileri anlık olarak ölçmesi ve kaydetmesi açısından son derece kullanışlıdır. Geniş uygulama alanına sahip olan dataloggerlar, medikal alanlarda sıkça kullanılmaktadır. İlaç depoları, hastaneler, laboratuvar ortamlarının dışında; endüstriyel ortamalar, soğuk hava depoları, gıda depoları, toprak nem ölçümleri, iletkenlik, su derinliği ve akış uygulamalarında da kullanılmaktadır.

Zorlu ortam koşullarında kolay kullanım imkanı olan datalogger, bu alanlarda sürekli veri takibinde olduğu için sistemlerinin de kolayca izlenmesini sağlamaktadır.  Enerjinin uzak olduğu alanlara kolaylıkla götürülen veri kaydediciler, projelerdeki saha çalışmalarında, kalite çalışmalarında, genel araştırma ve eğitim birimlerinde, nakliye sektöründe ve ısıtma, soğutma, havalandırma gibi testlerinde kullanılarak iş verimliliğinin artmasına da katkıda bulunmaktadır.

Dikkatinizi çekebilir: Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanım Alanları

Veri Kaydediciler Alınırken Hangi Özelliklerine Bakılmalı?

Kullanım alanlarına göre seçilen datalogger cihazları alırken boyut, montaj özelliği, batarya ömrü, dahili sensör, çevresel koşullardaki olumsuzluklara dayanıklılığı, ağırlığı, veri transfer süreci, kanal sayısı, veri depolama boyutu, arayüzü, ölçümlerin örnek hızı, ekran çözünürlüğü ve maliyet gibi özelliklerine dikkat edilmelidir. Kullanılacak bölgede su, toz, darbe, kirlilik gibi çevresel etmenler varsa datalogger cihazların koruyucu sertifikalarının olmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.