TRC60 PDF Sıcaklık Kayıt Cihazı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

TRC60 PDF sıcaklık cihazı, geliştirilen yapısı ile en yeni sıcaklık kayıt cihazı olarak bilinmektedir. Sahip olduğu ABS gövdesi, bu cihazın dikkat çekici özellikleri arasında yer alır.

Tek kullanımlık bir sıcaklık kayıt cihazıdır. Ağırlığı ise, 38 gram olarak ifade edilir. Bu cihazın ebatları açıklanacak olursa; 113x35x22 mm olmaktadır. Raf ömrü 1 yıl olup, toplama kayıt süresi ise, 60 gündür.  Ölçüm aralığıysa, 10 dakika içerisinde gerçekleşir.

Bu yeni model cihaz, PDF versiyonu ile üretilmiştir. Geliştirilen özellik, eski model sıcaklık kayıt cihazı ile olan tek farkı şeklinde ifade edilir.

PDF özelliği sayesinde kayıt altına alınan sıcaklık verileri bilgisayara aktarılmak istenildiğinde, bir yazılıma ihtiyaç duyulmaz. Böylelikle kullanıcılara, kolay ve pratik bir kullanım sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Veri Kaydedici (Datalogger) Nedir?

Sıcaklık Kayıt Neden Yapılır? Önemi Nedir?

Sıcaklık kayıt neden yapılır sorusu, merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alır. Özellikle soğuk zincir taşımalarında bu cihazın kullanılmasıyla, bozulabilme ihtimali olan ürünlerin sıcaklık takibi gerçekleştirilebilir. Sıcaklık takibi, kayıt cihazları ile kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. Böylelikle bozulabilir yiyeceklerin tazelik kontrolü, istenilen şekilde sağlanmış olur.

Sıcaklık kayıt cihazı, hem kısa hem de uzun mesafelerde veri ölçümü yaparak, bu işlemler için harcanan bütçe ve zaman kaybını da en aza indirmektedir.

Sıcaklık kayıt cihazıyla bir ortamın sıcaklık değerleri sürekli bir şekilde ölçülebilir ve istenilen değerlere ulaşılabilmesi sağlanabilir. Özellikle bu açıdan büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca bu cihazın kaydettiği veriler sayesinde bir rapor alınarak, ortam sıcaklığı istenildiği her an kontrol edilebilir.

Sıcaklık Kayıt Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Sıcaklık kayıt cihazı kullanım alanları oldukça fazladır. Kullanıcıların istedikleri aralıklarda ihtiyaç duydukları alanlarda sıcaklıkların kayıt edilebilmesini sağlamaktadır. Bu noktada sıcaklık kayıt cihazının kullanım alanları detaylı bir şekilde açıklanacak olursa, şu şekilde ifade edilebilir;

 • Eczane depoları
 • Organ nakli araçları
 • Hastaneler
 • Gıda depoları
 • Endüstriyel ortamalar
 • Su akışı ve derinliği uygulamaları
 • Toprak nem ölçümleri ve iletkenlik uygulamaları
 • Laboratuvar ortamları
 • Soğuk hava depoları
 • Soğuk zincir uygulamaları
 • Pompa istasyonları
 • Kan merkezleri

Yukarıda belirtilen hassas özelliğe sahip alanlar gibi pek çok ortamda, sıcaklık kayıt cihazına ihtiyaç duyulur.

Sıcaklık Kayıt Cihazı Çeşitleri Nelerdir?

Sıcaklık datalogger çeşitleri mevcut olmaktadır. İhtiyaca göre ya da kullanılacak alanın özelliğine göre en uygun sıcaklık kayıt cihazı çeşidinin kullanılması gerekir.

Günümüzde bu cihazlar teknolojik gelişmelerden etkilenerek, USB girişli, dijital veya telefonla bağlantılı şekilde üretilmiştir. Bu alanda pek çok sıcaklık kayıt cihazı çeşidine rastlayabilmek mümkündür.

Genel olarak sıcaklık kayıt cihazlarının, dijital, analog, tek kullanımlık dijital, USB girişli, çok kullanımlık dijital, hassas, proplu ve ekranlı gibi çeşitleri piyasada yer almaktadır. Ayrıca 4 kanala sahip sıcaklık kayıt cihazları da bulunur. Bu cihazlar boyut olarak da, mini boy ve büyük boy şeklinde çeşitlere de sahiptir.

Sıcaklık Kayıt Cihazı Çeşitleri Nelerdir

TRC60 PDF Tek Kullanımlık Sıcaklık Kayıt Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Bir yazılım indirmeden güvenli bir kullanım sağlayan TRC60 PDF tek kullanımlık sıcaklık kayıt cihazı, daha çok sevkiyat alanlarında kullanılır. Ayrıca kullanımı soğuk zincir taşımalarında da tercih edilmektedir. Bu cihazın herhangi bir virüs tarayıcısına gerek kalmadan tek kullanımlık yapıda kullanılması, pratiklik sağlamaktadır.

Sahip olduğu özellikler sayesinde geniş alanlarda kullanılan bu cihaz, kaydetmiş olduğu verileri PDF şeklinde raporlanmış olarak sunmaktadır. Veriler °C/°F olarak, detaylı bir şekilde raporlanır. Böylelikle daha az evrakla sıcaklık verilerinin detaylarına ulaşılabilme avantajı elde edilebilir.

İlginizi çekebilir: TRC60 Sıcaklık Kayıt Cihazı Yenilendi

Yeni nesil TRC60 PDF Sıcaklık Datalogger; soğuk zincir taşımalarında kolaylıkla ve güvenle kullanabileceğiniz, tek kullanımlık dijital sıcaklık kayıt cihazıdır. 60 güne kadar 10 dakikalık aralıklarla ölçüm alır. Kayıt işlemi bittikten sonra, cihazınızı direkt olarak bilgisayarınızın USB girişine bağlayabilir ve sıcaklık değişimlerine ait veri raporunu Otomatik PDF olarak alabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir kablo ya da aracı cihaza ihtiyaç yoktur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.