Titreşim Ölçer (Vibrasyon) Nedir?

titreşim ölçer

Titreşim ölçer (vibrasyon) cihazı, makine ve sistemlerdeki titreşimlerin değerlendirilmesi için kullanılan bir alettir. Vibrasyon temel görevi, ivme kuvvetlerini ölçmektedir. Titreşim ölçer cihazlar genellikle elde taşınır ve dahili sıcaklık okumaları ile birlikte kayıt hızlandırma, yer değiştirme ve hız gibi farklı titreşim analizleri sunmaktadır. Cihaz tarafından okunan frekans seviyeleri genellikle hertz (Hz) ve kilohertz’de (kHz) gösterilmektedir.

Genelde titreşim ölçer ile yapılan işlemlerde titreşim ivmesi, titreşim hızı ve titreşim kayması gibi parametrelere ulaşılmaktadır. Titreşim ölçer (vibrasyon) cihazının söz konusu ölçüm boyutları titreşimi hassas bir şekilde karakterize eden bir yapıya sahiptir. Taşınabilir bir yapıya sahip olan titreşim ölçer (vibrasyon) cihazı ile çok daha etkin sonuçlara ulaşmak mümkündür.  Yapı olarak taşınmaya uygun olan titreşim ölçerlerle elde edilen sonuçlar kısmen de olsa kaydedilebilmektedir.

Titreşim ölçer cihazlarında bulunan çeşitli hareket sensörleri, genel olarak kolay algılama gerçekleştirmektedir. Titreşim ölçer (vibrasyon) cihazların kendine özgü bir şekli ve çalışma prensibi vardır. Günlük hayatta karşımıza çıkan titreşim ölçerler, tüketici odaklı bir yapıya sahiptir. Akademik alanların vazgeçilmez cihazlarından olan titreşim ölçer (vibrasyon), genelde mühendisler tarafından kullanılmaktadır.  Bakım mühendisleri kompresörleri, fanları, dişli kutularını ve pompaları izlemek için titreşim algılama araçlarını kullanmaktadır.

Titreşim Ölçer (Vibrasyon) Nerelerde Kullanılır

Titreşim Ölçer (Vibrasyon) Nerelerde Kullanılır?

Titreşim ölçer günlük hayatı pek çok noktasında karşımıza çıkmaktadır. Vibrasyon, özellikle bazı makinelerde geniş bir yer kaplanmaktadır. Makinelerin yanında bakım ve üretim alanında bazı durumlarda titreşim ölçer cihazına ihtiyaç duyulmaktadır.

Titreşim ölçer (vibrasyon), titreşim ve salınımları ölçmek içinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda ürün geliştirmede de kullanılan cihazın, kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Ürün geliştirme kısmında özellikle parça ve alet gelişiminde titreşim ölçer desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı alanlarda kullanılan titreşim ölçerler aynı zamanda deprem tespitinde de geniş bir yer kaplamaktadır. Deprem bilimciler açısında önemli bir kaynak olan titreşim ölçerler ile depreme dair ölçüm yapmak mümkündür. Titreşim ölçer cihazlara ek olarak bazı cihazların içerisinde bu işlevi yerine getiren sistemler yer almaktadır.

Geniş bir kullanım alanına sahip olan titreşim ölçer (vibrasyon) cihazlar, hayatımızın en önemli parçalarından olan dizüstü bilgisayarlarda da görülmektedir. Dizüstü bilgisayarlarda bulunan titreşim ölçer cihazı ile herhangi bir hasara karşı sabit diski korumaya yardımcı olmaktadır.

Titreşim ölçer cihazlar, dizüstü bilgisayarları farklı nedenlerden meydana gelecek düşmelere karşı da koruma görevi üstlenmektedir. Vibrasyon cihazı olarak da bilinen titreşim ölçerler, bilgisayardaki ani düşüşü algıladığı için okuma ucunun sabit disk tabakasına vurmasını önlemek adına sabit diski kapatmaktadır. Titreşim ölçerler sayesinde, okuma başı plakaya vurmayarak, çiziklere neden olmadan korunmasına yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Alan Ölçer/ GPS Nedir? Ne İşe Yarar?

Titreşim Ölçer (Vibrasyon) Nerelerde Kullanılır (1)

Titreşin Ölçer (Vibrasyon) Çeşitleri Nelerdir?

Birçok alanda kullanılabilen titreşim ölçerin çeşitleri de oldukça geniştir. Bazı titreşim ölçer modelleri yer değiştirme, hız ve ivme titreşimleri için aynı frekans aralığını sağlayabilmektedir. Daha pahalı modeller ise genellikle her bir titreşim türü için farklı frekans aralıklarını ölçmektedir. Vibrasyon yani titreşim ölçüm cihazlarının kayıt özellikli ve kalibrasyonlu seçenekleri vardır.

Fan kanatlarındaki, yataklardaki ve pompalardaki sesin tespit edilmesi için ayrı bir titreşim ölçer cihazı kullanılırken, mekanik mühendisliğinde önleyici bakım ve onarım için farklı bir titreşim ölçer cihazı kullanılmaktadır. Makine seslerini arttıran akustik bir stetoskop görevi gören titreşim ölçer cihazı da bir başka çeşididir.

Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Titreşim ölçer cihazlarını seçerken kullanılacak alan göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer ölçülen veriler kaydedilmek isteniyorsa ona göre bir seçim yapılmalıdır. Titreşim ölçer cihazı alırken, özellikleri ayrıntılı olarak incelenmeli ve kontrol edilmelidir. Farklı frekans değerlerini ölçen cihazların hız ölçümüne dikkat edilmeli ve doğru tercih bu şekilde yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Devir Ölçer (Takometre) Kullanım Alanları ve Çeşitleri?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.