Kızartma Yağlarının Optimum Kullanımı ve Kalite Kontrolü için: Testo 270

Testo 270 kızartma yağı test cihazı

Yemeklerin ana maddelerinden biri olan yağlar doğru kullanılmadığı takdirde insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu etkiler baş veya mide ağrısı, hazımsızlık gibi durumlarla kendini gösterip, günümüzün hastalığı haline gelen obezite yani şişmanlık ve kansere kadar gidebilir…

Kızartma yağlarının yüksek sıcaklıkta veya olması gerekenden daha uzun süreli kullanılması durumunda yağ zincirinde kopmalar başlar ve bu da yağın yapısında bozulmalara, bünyesindeki kutupların artmasına neden olur. Bu etki, yağın kullanıldığı ürüne göre farklılık gösterebilir. Örneğin; patates kızartması ve lokma tatlısında kullanılan yağ, tavuk ve balık gibi gıda maddelerinde kullanılan yağa göre daha yavaş polarize olmaktadır. Yağın tadında giderek beliren acılık tat alma duyusuyla, kokusundaki farklılık ve ağırlaşma ise koku alma duyusuyla rahatlıkla hissedilebilmekte olup, bu testler aynı zamanda “duyusal testlerle tespit” olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu tip duyusal testler ikna edici ve ölçülebilir olmadığı için pratikte uygulanabilirliği değişkendir ve raporlamada etkili değildir.

Asıl geçerli ve ölçülebilir olan sistem ise doğrudan kızartmada kullanılan yağ içerisinde kopmuş yağ zincirindeki kutupların ölçülmesidir. Bu ölçüm sistemi “Toplam Polar Madde Ölçümü” olarak adlandırılır ve “TPM” olarak birimlendirilir. Ölçüm işlemi bittiğinde kullanılmakta olan yağın yüzde olarak toplam polar madde miktarı (%TPM) tespit edilmiş olur.

Kızartma yağının verimli kullanımı = tasarruf!

Kızartma yağı sadece kızartılan ürünün kalitesini etkilemez aynı zamanda maliyetleri de etkiler. Eskimiş yağ, gıdanın tadını olumsuz etkiler ve sindirimi zorlaştırır. Yağ, zamanı gelmeden değiştirildiğinde ise gereksiz masraflara neden olur.

Testo tarafından üretilen Testo 270 model Kızartma Yağı Test Cihazı rahat okunabilir ekranı ile yüzde olarak TPM miktarını verir (0.5 ile 40 %TPM arasında). Ekran üzerindeki ışık sayesinde yağın kullanılabilirliği, “kırmızı (kullanılamaz) / sarı (uygun) / yeşil (kaliteli)” şeklinde görsel olarak da yorumlanabilir. Ayrıca kullanıcı tarafından tanımlanan limit değerler aşıldığında, yani kızartma yağının kalitesi standardı aştığında ve yeniden kullanım için uygun olmadığında, cihaz sesli alarm sinyali de verir. Sensör metal bir yapının içine gömülmüştür ve ek olarak kolay temizlenebilen bir koruma tabakası ile kaplanmıştır. Testo 270’in gövdesi dayanıklı ve ergonomik bir dizayna sahiptir. Koruma kılıfı “Topsafe” ile su geçirmezdir, çıkarılabilir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir. Özellikle opsiyonel el bandı çok pratiktir.

Testo 270 cihazının diğer bir avantajı ise testi yapmak için yağın herhangi bir şartlandırmaya tabi tutulmadan mevcut ortam ve sıcaklıkta (+40 ile +200°C arasında) test edilebilir olmasıdır. Soğuması beklenmeksizin ölçüm yapılacak yağın içerisine cihaz batırılarak 20 saniyeden kısa bir sürede %TPM ve sıcaklık ölçülebilir.

Testo 270; endüstriyel mutfaklarda, kantinlerde, gıda endüstrisinde, fast-food restoranlarında, catering şirketlerinde, gıda analiz laboratuvarlarında vb. HACCP uygulamalarında kritik nokta olarak belirlenebilen yağlı kızartma işleminin takibi ile görevli personelin yağ değişimi kontrolünü yapabilmesi için kullanılan sağlıklı bir ölçüm cihazıdır. Böylece yağın optimum şekilde kullanımı sağlanır ve sağlık üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiler önlenir.

Ürünü görüntülemek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.