Termal Kamera Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Termal Kamera Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Termal Kamera gözle görülemeyecek olan IR enerjiyi (ısıyı) baz alarak görüntünün genel yapısını IR enerjiye göre oluşan renkler ve şekillerle gösteren görüntüleme sistemine verilen genel bir isimdir. Genel olarak başlangıçta güvenlik ve askeri teçhizatlar için kullanılmaya başlanmış olsa da, teknolojinin gelişmesi ile birlikte İnşaat , altyapı , elektrik , dönen tüm makina parçaları vb. alanlarda kullanımı oldukça yaygın durumdadır.

Termal Kameralar ne işe yarar?

Termal Kameralar kullanıldıkları alana göre bir çok farklı işe yaramaktadırlar. Konut ve iş yerlerinde enerji verimliliğinin ölçülmesi termal kameralar yardımı ile yapılır. Elektrik iletim hatlarındaki bağlantı hatalarının tespiti , fazla enerji yüklenen sistemlerin ısı yaratan yerlerinin tespiti, buhar, basınçlı gaz, sıcak su, sıcak hava taşıyan sistemlerde olabilecek kaçakların tespiti için kullanılabilirler. İnşaat sektöründe çelik yapılardaki metal yorgunluğunun tespiti, sıva altında oluşan çatlak, nem ve küf tespitinde sıkça kullanılırlar. Her türlü motor aksamları ile rulman ve dönen tüm parçaların yağ eksikliğinden kaynaklı sürtünme ve aşınma oluşturduğu yerlerin tespiti içinde termal kameralar başvurulan kontrol mekanizmalarından biridir.

Sitemizde bulunan Termal Kamera çeşitlerini incelemek ve satın almak için tıklayınız.

Termal Kameralarda bulunan objektif ve dedektörler

Normal kameralar görüntüledikleri görüntüyü ışık sayesinde oluştururlar. Termal kameralar ise görüntüyü ısı enerjisi sayesinde oluşturmaktadırlar. Nasıl ki beyaz bir duvar önüne konulacak olan beyaz bir objenin fark edilmesi büyük bir zorluk olacağı gibi ortam sıcaklığına eşit bir sıcaklıktaki bulunan bir nesnenin de termal kameralar  ile görüntülenmesi son derece zor olacaktır. Bu nedenle termal kameralarda kullanılan objektifler 0.01 °C gibi çok küçük ısı farklılıklarını yakalayabilen ve bu ısı farkı ile görüntü oluşturabilen objektiflerdir.

Her sıcaklık değerinin farklı IR difüzyonu (yayılımı) olduğu gibi her difüzyonun da farklı dalga boyu bulunması sebebiyle bu objektiflerin görüntü oluşturabilecekleri belli bir sıcaklık aralıkları bulunur. Termal kameralar; kamera merceği, ekranı, veri işleme, rapor oluşturma, kumanda araçları gibi yazılımları içeren bir çok bileşenden oluşur.Bu kameraların en az bir merceği bulunur. Bu mercek önce kızılötesi ışınımı alır ve dedektöre odaklar ve dedektör gelen cevap ile termal görüntü oluşturulur. Burada mercek kısmı ışınımları bir dedektörde toplamak ve odaklayarak görüntü oluşturmak amacıyla kullanılır. Termal kameraların bir çoğu uzun dalga boyuna sahip olmakla beraber bu mercekler germanyumdan yapılmıştır.

Termal Kameraların Kullanım Alanları

 • Elektrik panoları
 • Trafolar
 • Mekanik parçalar
 • Kazanlar ve ekipmanları
 • Kompresör başlıkları
 • Motor ve jeneratör başlıkları bağlantılar.
 • Rulmanlar
 • Buhar sistemleri ve ekipmanları
 • Tank levelleri ve izolasyonları
 • Su , gaz , buhar kaçaklarının tespiti
 • Metal yorgunluğu tespiti
 • Bina ısı ve çatlak tespiti vb. alanlarda kullanılabilirler.

testo 875-1i termal kamera

Testo 875-1i Termal Kamera

 

 

 

 

 

 

Cem DT-9875 Termal Kamera

Cem DT-9875 Termal Kamera

 

 

 

 

 

testo 872 termal kamera

Testo 872 Termal Kamera (mobil uygulama destekli)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.