Su Kalitesini, Sertliğini Gösteren TDS Nedir ve TDS Ölçümü?

tds metre ile su tds ölçümü

Su kalitesine etki eden pH, iletkenlik, sıcaklık, çözünmüş oksijen gibi önemli parametrelerden biri de TDS (Total Dissolved Solids) değeridir. Türkçe karşılığına bakarsak TDS, toplam çözünmüş katı madde miktarı anlamına gelmektedir. Bu anlamdan yola çıkarak TDS’nin su içerisinde çözülmeye uğramış göz ile görünemeyen tuz, mineral, metal vb. diğer katı maddelerin oranını tespit etmek için kullanılan bir ölçü birimi olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

TDS ölçüm birimi; mg/L veya ppm (Parts Per Million yani milyonda bir ) ile ifade edilmektedir. PPM ve mg/L ((miligram / litre) birbirlerine eşit birimlerdir. Suyun tadını etkileyen en önemli etken, su içerisinde bulunan çözünmüş maddelerdir. Örneğin tuz, kireç, demir, alüminyum suda çözünen maddelerdir. Bu çözünmüş maddeler su içerisinde ne kadar çok ise suyun kendi doğal tadı o kadar bozulur.

Doğada bulunan su kaynakları, çıktıkları kaynaklarına göre, TDS değerleri açısından birbirlerinden farklıdırlar. Bir su kaynağının Tatlı su olarak kabul edilebilmesi için en üst limiti olarak 1500 mg/L TDS değerine sahip olması gerekmektedir. 1000 miligram/Litre ile 5000 miligram/Litre değerinde TDS değerine sahip su kaynaklarına acı su, 5000 miligram/Litre ile 13000 miligram/Litre TDS değerine sahip su kaynaklarına ise çok acı su denilmektedir. Bu değerden daha yüksek bir değerde TDS içeren sular ise tuzlu su olarak adlandırılırlar.

pH Metre / TDS / İletkenlik Ölçer

Hanna 981030 Groline Toprak PH Test Cihazı

2.800,00 TL KDV Dahil

pH Metre / TDS / İletkenlik Ölçer

LabSen 213 Cam Gövde pH/Sıcaklık Probu

2.679,96 TL KDV Dahil
5.699,00 TL KDV Dahil

pH Metre / TDS / İletkenlik Ölçer

AZ 8693 pH/Sıcaklık Ölçüm Cihazı

Fiyat sorunuz

Su içerisinde bulunan çözünmüş katı maddelerin miktarı yani TDS arttıkça suyun elektrik iletkenliği artar. Suyun elektrik iletkenliği cep cihazları ile ölçülebilir. TDS Metre diye adlandırılan bu cihazların ölçme mantığı iletkenlik ile TDS arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. TDS ölçüm cihazları suyun iletkenliğini ölçerek, bu ölçüme karşılık gelen TDS değerini gösterirler. 1 mikrosiemens/santimetre cinsinden iletkenlik değeri yaklaşık 0,5 miligram/Litre cinsinden TDS değeri olarak kabul edilir.

TDS değeri suyun içilebilirlik oranlarını belirlemede kullanılır. Ölçümü yapılan suyun kirli ya da temiz olduğunu ifade etmez. Çözünmüş madde miktarının yüksek olması suyun sertliğini etkilediği için bu ölçüm birimi yalnızca bir yumuşak-sert su belirlenme aracı olarak kabul edilebilir.

TDS değerlerine göre suyun kalite açısından sınıflandırma tablosu:

TDS Ölçüm Değerine Göre Su Sınıflandırması

0-17: Yumuşak su
17-80: Az sert su
80-150: Orta sert su
150-200: Sert su
200-350: Çok sert Su
350-1100: İçilemez su
1100-6000: Acı su
6000-13000: Çok acı su
13000-30000: Tuzlu su
30000: Deniz suyu

TDS ölçümü için kullanılan cihazlar pH / TDS metre olarak adlandırılırlar. Bu cihazlar hobi kullanımı ve profesyonel kullanım için geniş bir fiyat aralığı ile bulunabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.