Sıcaklık Ölçer (Termometre) Nedir?

Sıcaklık Ölçer

Maddelerin sıcaklığını ölçmek için kullanılan sıcaklık ölçerin (termometre), genel çalışma prensibi esnek maddelerin özellikle sıvıların ısı geçişi karşısında genleşmeleridir. Halk arasında en çok bilinen ölçüm aletlerinden biri olan termometreler, günlük hayatta bulunduğumuz birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Uzun süreli bir kullanım geçmişi olan termometre, neredeyse her evde bulunmaktadır. Sıcaklığı anlama konusunda kolay bir kullanımı olan sıcaklık ölçer (termometre), oldukça kullanışlı bir cihazdır. Termometre, bir ortamın sıcaklığını ve maddenin teninin sıcaklığını ölçmek için kullanılarak, günlük yaşamda sıkça tercih edilmektedir.

Sıcaklık ölçerin (termometre), neredeyse her alanda karşımıza çıkmaktadır. Sıcaklık ölçer yani termometrelerin genel çalışma prensibi esnek maddelerin özellikle sıvıların ısı geçişi karşısında genleşmeleridir. Sıcaklıkları birbirinden farklı iki cisim birbirine temas ettiğinde sıcaklıkları aynı oluncaya kadar ısı alışverişi yapmaktadır. Termometrenin içindeki madde ölçmek istenilen maddeye temas ettiğinde o madde daha sıcaksa ondan enerji alarak genleşmektedir. Ve madde daha soğuksa kendisi enerji kaybederek büzülme eylem gerçekleşmektedir. Bu değişimi gözlemleyerek ölçüm yapmak istenilen maddenin kaç derece olduğu belirlenmektedir.

Sıcaklık Ölçer (Termometre) Nerelerde Kullanılır

Sıcaklık Ölçer (Termometre) Nerelerde Kullanılır?

Birden fazla sektörde kullanılan sıcaklık ölçer (termometre), endüstriyel alanda, sağlık sektöründe, depolama alanlarında, nesne sıcaklığında, ortam ve iklim şartlarının kontrolünde, üretim malzemelerinin sıcaklığının kontrolünde kullanılmaktadır. Günlük hayattan termometre kullanımına Yemek yaparken mutfaklarda uygun sıcaklığın belirlenmesi, Ortam sıcaklığının tespit edilmesi gibi örnekler verilebilir. Bir diğer kullanım alanı ise hava durumunu öğrenmek ve oda sıcaklığını tespit etmektir.

İlginizi çekebilir: TRC60 Sıcaklık Kayıt Cihazı Yenilendi

Sıcaklık Ölçer (Termometre) Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanı geniş olan termometrenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin her biri farklı amaç için kullanılmaktadır. Tüm termometreler maddenin bir sıcaklık ile değişen özelliğini kullanmaktadır. Birçok çeşidi olan termometrenin metal olanı, metallerin sıcaklıkla birlikte uzama yani genleşme özelliğini ölçmek için kullanılır.

Sıcaklık ölçerin bir diğer çeşidi olan gazlı termometreler ise -270° ile 1450° arasındaki sıcaklıkları ölçmek için kullanılmaktadır. Sabit hacimli ve kütledeki bir gazın basıncının sıcaklığına göre değişme özelliğinden yararlanarak tasarlanan gazlı termometreler çok hassas ölçüm yapabilmektedir. Bu gazlı sıcaklık ölçer (termometre) cihazları çok sık tercih edilmese de kullanım alanları mevcuttur. Sıcaklığa göre gazın hacmindeki ya da basıncındaki değişiklik gözlemlenerek sıcaklığın kaç derece olduğu gazlı sıcaklık ölçer ile belirlenmektedir. Bu termometrelerin artısı en ufak sıcaklık değişime hızlı ve büyük miktarda tepki vermeleri ve az değişmeleri bile gözlemleme imkânı sunmaktadır.

Elektrik direnci ile çalışan termometreler ise -183° ile 1100° arasını ölçmektedir.  Bu termometreler metallerin sıcaklığına Ona göre elektrik akımına gösterdikleri direncin değişmesi özelliğinden faydalanmaktadır.

Isıl çift termometreleri ise farklı cins iki metalin birbirine değmesiyle ortaya çıkan potansiyel farkın sıcaklığına göre değişmesine göre tasarlanmıştır.

Başka bir sıcaklık ölçer (termometre) çeşidi olan pirometreler bir cismin yaydığı elektromanyetik ışınımın dalga boyuyla sıcaklığı arasındaki ilişki kullanılarak yapılmaktadır. Çok yüksek sıcaklıkları ölçmek için kullanılmaktadır. En çok kullanılan termometre çeşidi sıvılı olanlardır. Sıvıların sıcaklık arttıkça genleşme, azaldıkça büzülme özelliği kullanılmaktadır.

Cıva -39 °C’de donar ve 357 °C’de kaynamaktadır. Ve bu aralıktaki sıcaklıkları ölçmek için cıvalı termometre kullanılmaktadır.

Soğuk ortamları ölçen ama suyun kaynama sıcaklığını ölçemeyen alkollü termometre çeşidi, kullanışlı ve taşınabilir oldukları için sıkça tercih edilmektedir. Genelde evlerde, iş ortamları gibi yaşam alanlarında kullanılan bu termometrelerin çoğu renklendirilmiş (genellikle kırmızı) alkol içermektedir.

Sıcaklık Ölçer (Termometre) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sıcaklık Ölçer (Termometre) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcaklık ölçer (Termometre) alırken kullanım alanına, ölçülecek olan sıcaklık değerine ve malzemenin yapısına dikkat edilmelidir. Ölçülen maddeye ve sıcaklık derecesine göre alınacak olan termometreler doğru tercih olacaktır.

İlginizi çekebilir: TRC60 PDF Sıcaklık Kayıt Cihazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.