Sertlik Ölçer Nedir / Penetrometre Nedir?

Sertlik Ölçer Nedir

Belirli bir zeminin sertliğini ölçmek için sertlik ölçer (penetrometre) kullanılmaktadır. Toprağın sıkışmasını ölçmek için kullanılan cihaz, ilaç ve gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Sertlik ölçer (Penetrometre) cihazı şaftındaki dereceli işaretler derinliği gösterme özelliğine de sahiptir. Bir Penetrometre, toprak sıkışmasını, kilometrekare (psi) veya kilopaskal (kPa) başına pound cinsinden ölçmektedir.

Sertlik ölçer cihazlar, endüstride alanında kullanıldığı kadar bilimde de yaygın olarak kullanılmaktadır. 2005 yılında Satürn’ün ayı Titan’ına inen Huygens uzay sondası, Titan’ın toprağının tutarlılığını ve kompozisyonunu ölçmek için bir penetrometre kullanılmıştır. Penetrometreler, derin deniz seferleri ayrıca okyanus tabanındaki sedimanlardan veri toplamak içinde kullanılmıştır.

Sertlik Ölçer / Penetrometre Nerelerde Kullanılmaktadır?

Zemin sertliğini ölçmek için kullanılan sertlik ölçer (penetrometre) cihazının kullanım alanı oldukça geniştir. Sertlik ölçer cihaz, inşaat mühendisliği, ziraat, gıda, jeoloji ve bilimsel keşif dahil çeşitli ortamlarda kullanılmaktadır. Sertlik ölçer (penetrometre) cihazının kullanım alanlarına göre çeşitli stil ve boyutları üretilmektedir. Tarımın vazgeçilmezi olan toprak sıkışması bu alanda oldukça önemli bir konudur. Mahsullerin verimli olup olmayacağı, yetişip yetişmeyeceği buna bağlıdır. Bu noktada sertlik ölçer (penetrometre) cihazı devreye girmektedir. İnşaat mühendisliği, işlevsel altyapı oluşturmak için toprak bilimine güvenir ve sıkıştırılmış toprak, binaları ve yolları desteklemek için oldukça gereklidir. Bununla birlikte yüksek oranda sıkıştırılmış topraklar da endişe verici hal alabilmektedir. Çünkü yağmuru emmeme eğilimi vardır ve aşırı erozyon ve akıntılara neden olmaktadır. Başka bir deyişle, yeraltı suyu akışı bazen toprak sıkışması ile azalma olmaktadır. İnşaat mühendisleri bu senaryolarda toprak sıkışmasını belirlemek için penetrometreler kullanır, böylece uygun bir harekete geçilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kuvvet Ölçer (Dinamometre) Nedir?

Penetrometre Nerelerde Kullanılmaktadır

Sertlik Ölçer/ Penetrometre Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre birçok çeşidi bulunan sertlik ölçer/ penetrometre cihazlarından biri olan koni penetrometrenin, statik veya dinamik olmasına bağlı olarak sabit bir hızda toprağa itilmekte ve dövülmektedir. Koni sertlik ölçer cihazı, yüzey altı sıkıştırma seviyesini belirlemek için tasarlanmış bir üründür. Yüksek sıkıştırma oranları, bitki köklerinin toprağa yayılma kabiliyetini olumsuz yönde etkilemektedir. 300 psi’nin (yaklaşık 2065 kPa) üzerindeki bir direnç seviyesi köklerin girmesini önleyecektir, bu nedenle koni penetrometrenin bu basınç seviyesini bulması oldukça önemlidir.  Toprağa ekilen mahsulün büyümesini arttırmak için alt topraklama olarak bilinen derin bir toprak işleme işleminin gerekip gerekmediği, koni penetrometresinin ölçümlerine dayanarak belirlenmektedir.

Bir başka sertlik ölçer cihaz olan dinamik penetrometreler ise çekiç darbeleri ile batırılmak üzere tasarlanmıştır ve çoğu zaman inşaat mühendisliğinde kullanılmaktadır. Statik penetrometreler ise sabit oranda batırılmış tarımda kullanılmak için tasarlanmıştır.

Cep penetrometreleri koni penetrometrelerinden çok daha küçüktür ve bir elinde tutulabilme özelliğine sahiptir.  Bu yay yüklü cihazlar toprak, beton veya diğer malzemelerin sıkışmasını test etmek için kullanılmaktadır. Endüstriyel ortamlarda, laboratuvarlarda ve arka bahçelerde sıkça yer almaktadır. Diğer küçük laboratuvar penetrometreleri stantlara monte edilir ve taze meyvelerin, farmasötik ürünlerin ve belirli bir yoğunluğun gerekli olduğu ürünlerin sertliğinin hassas bir şekilde test etmektedir.

Penetrometre Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sertlik Ölçer/ Penetrometre Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sertlik ölçer (penetrometre) cihazı, çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Geniş kullanım yelpazesiyle, sertliği ölçülecek zemine göre sertlik ölçer seçimi yapmak doğru bir tercih olacaktır. İnşaat, gıda, tarım gibi birçok sektörde kullanılan penetrometre, kullanım özellikleri doğrultusunda seçilmelidir.

Sonuç olarak, işlevselliği, büyüklüğü, küçüklüğü, hangi bilimsel alanda kullanıldığına dikkat edilerek alınması gereken sertlik ölçer cihazı hava koşullarına göre de tercih etmek doğru olacaktır. İhtiyaç dahilinde seçilmesi gereken sertlik ölçer (Penetrometre), cihazının özelliklerine göre de fiyat farklı oluşmaktadır. Sertlik ölçer cihazı alırken fiyat performans açısından yapılan değerlendirmeler de göz alınarak seçim yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Mesafe Ölçer (Lazermetre) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.