Refraktometre Nedir ve Fiyatları Nedir?

Etkin ve kullanışlı bir cihaz olan refraktometre, ışığın farklı ortamlara geçerken yön değiştirmesindeki kırılma anını ölçmek için kullanılır. Farklı alanlarda kullanılan cihaz fiyatları, özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Sahada ve laboratuvarda tercih edilen ürün, ölçümü yapılacak olan maddeye göre seçilir. Maddeye göre seçilen ürünün fiyatı buna göre belirlenir. Genel anlamda üçe ayrılan refraktometre, ölçüm yapmadaki pratikliği, taşınabilirliği, manuel veya dijital olması gibi özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır.

Farklı fiyat skalasına sahip olan refraktometre ölçüm cihazı, alkol ölçümüne, küçük konsantrasyonu numunelerinin ölçümüne, tuzluluk oranı ölçümlerine, deterjan ve yağ endüstrisindeki ölçümlere, işlenmiş gıdalardaki ölçümlere, yüksek sıcaklıktaki numunelerin ölçümlerine, antifriz, motor ölçümleri ve otomatik alanındaki ölçümlere göre her bütçeye uygun olarak üretilmektedir. Geniş bir yelpazesi olan cihaz, işlevselliği açısından küçük ve büyük boyutlarda üretilmektedir. Boyutları da fiyatların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Kullanım amacına göre evlerden kurumsal şirketlere kadar birçok yerde ihtiyaç duyulan bu cihaz, sıvıların özellikleri hakkında doğru bilgiler vermektedir.

Refraktometre Nedir?

Refraktometre Nedir

Sahada ve laboratuvar ortamında kullanılan refraktometre ışığın sıvıya girdiğinde değiştirdiği yönü yani kırılma derecesini ölçen bir alettir. Işığın sıfırdaki kırılma açılarını alarak belirlenmiş olan kırılma değerleri ile ilişkilendiren bu ölçüm aleti, sulu çözeltilerin konsantrasyonlarını ölçmede kullanılır.

Refraktometre ile kırılma indisinin ölçümünde sıcaklık önemli bir etmendir. Sulu çözelti prizma üzerinde ölçülmektedir. Bu nedenle prizmanın sıcaklığı ve çözeltinin sıcaklığı kesinlikle kontrol edilmelidir. Ölçüm yapılan prizmanın üzerine damlatılan sıvıdan sonra refraktometrede, ışık kaynağına doğru tutulan dürbün ile yoğunluk miktarı görülür.

İlginizi çekebilir: pH Metre Nedir ve Nerede Kullanılır?

Refraktometre Kullanım Alanları Nelerdir?

Refraktometre Kullanım Alanları Nelerdir

Işık vazgeçilmez yaşam kaynaklarından biridir. Bu yüzden refraktometrenin kullanım alanları oldukça geniştir. Alkol endüstrisi, veterinerlik, içecekler, otomotiv endüstrisi ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Refraktometre, idrar ağırlığının ve kandaki proteinin ölçülmesine yardımcı olur. Alkol endüstrisinde ise fermantasyon işlemine şeker miktarını belirlemek için özgül ağırlığının ölçülmesini sağlar. Taşların kalitesinin belirlenmesi ile karakterize edilmesi alanında kullanılan refraktometre, sulu çözeltilerdeki şeker miktarının ölçülmesine de yardımcı olur. Akvaryumlardan ölçüm için kullanılan refraktometre, suyun tuzluluk seviyesini de ölçmektedir.

Dikkatinizi çekebilir: Hava İstasyonu Nedir?

Refraktometre Çeşitleri Nelerdir?

Refraktometre Çeşitleri Nelerdir

Oldukça geniş ve farklı sektörlerde kullanılan refraktometre ölçümleri birçok farklı amaç için ve değişik alanlarda değerlendirilmektedir. Hassas bir yapıya sahip olan bu ölçüm aleti, çeşitleri bakımından üçe ayrılmaktadır.

Abbe tipi refraktometreler: Abbe tipi refraktometrelerin manuel ve dijital olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Bu refraktometre eden iki prizma arasına madde sıvı film olarak yerleştirilir ve kırılma endeksi bulunur. Prizmalara gönderilen ışık ve daha küçük açıdan gelen ışınların oluşturduğu aydınlık bölge ile büyük açıdan gelen ışınların oluşturduğu karanlık bölge bulunur. Bu şekilde refraktometredeki gösterge çizelgesinden kırılma indisi okunur.

 

El tipi refraktometre: El tipi refraktometreler hızlı ve kolay ölçüm olanağının yanında pratik bir cihazdır. Hafif ve küçük olmalarından dolayı hem sahada hem de laboratuvarlarda sıklıkla tercih edilen ürünlerden biridir.

 

Dijital refraktometreler: Sulu çözeltilerin konsantrasyonlarını ölçmek için kullanılan dijital refraktometreler, el tipi cihazlarla benzer özelliklere sahiptir. Kolay ve basit ölçüm yönteminin yanından yüksek hassasiyetli ve güvenilir ölçümler için dizayn edilmiş olan bu cihaz ölçümlerinin sonuçları diğerlerine oranla daha kolay görüntülenmektedir. Ölçülen değerler dijital gösterge ekranından görülmektedir.

 

Refratometre Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birçok alanda kullanılan refraktometre alırken, bazı özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Refraktometre seçiminde ölçümünün yapacağı numunenin özellikleri, cihazın saha ve laboratuvar gibi kullanım alanı, refraktometrenin hassaslık derecesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.