pH Metre Nedir ve Nerede Kullanılır?

ph

Hangi alanda olursa olsun kullanılan ve üretilen çözelti ve maddelerin pH değeri insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı pH değerini ölçen alet pH metrenin kullanıldığı alanlar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Tıp

Tıp alanında önemli bir yere sahip pH metre, antibiyotik ilaçların üretildiği küf ve türevlerinin pH değerini ölçmekte kullanılmaktadır. pH değeri ölçülmediği ve yanlış ölçüldüğü zaman ilaç değil de zehir üretme tehlikesi ile karşılaşılabilir.

Tarım

İnsan yaşamının en önemli kaynaklarından biri olan tarımda da kullanılan pH metre, toprağın pH değerini ölçmektedir. Yapılan ürün ekiminde verimlilik sağlanması açısından pH değeri önemli olduğu için daha hassas cihazlar kullanılmaktadır. Toprağın optimal pH değeri ekilecek olan bitkiye göre farklılık göstermektedir. Tarım alanındaki ölçümlerde genelde kolay taşınabilir olması açısından Kalem Tipi pH metre tercih edilmektedir. Kullanımı kolay olan bu cihaz, iyi derecede iletkenlik ölçmektedir.

Balık Üretimi

Balık besleyenler insanlar için pH metre oldukça gerekli ve önemli bir ölçüm aletidir. Özellikle tropikal balıklarda pH değeri önemlidir. Balığın yetiştirildiği su, ihtiyaç duyulan değerden düşük veya yüksek miktarda olursa ölümlere sebep olabilir. Bu değerler tatlı su balıklarında ve tuzlu su balıklarında değişiklik göstermektedir. Tatlı su balıklarının akvaryumunda pH değeri 6 ila 8 arası, tuzlu su balıklarının akvaryumunda ise pH değeri 8.3 seviyesinde olmalıdır.

 

Havuz

havuz ph

Yüzme havuzlarına girince insan vücudu ve derisinin zarar görmemesi için pH metre ile suyun pH değeri önceden ve devamlı olarak kontrol edilmektedir. Yüzme havuzlarındaki suyun ideal pH değeri nötr veya çok az miktarda alkali yani bazik, 7’den büyük olmalıdır. Eğer pH metre ile ölçülen değer 7’den düşük veya nötr değilse havuz borularında da korozyonlar meydana gelmektedir.

 

Süt ve Süt ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin üretim aşamasında pH değeri sürekli olarak kontrol altındadır. Bunun için süt ürünleri yapımında pH metre kullanılmaktadır. Devamlı olarak ölçümü yapılan sütün pH değeri 4.7’nin altına düştüğü anda halk arasında süt kesilmesi olarak bilinen çökelti meydana gelmektedir.

 

pH Değeri Nedir?

Solüsyon içerisindeki hidrojen gücü olan pH’ın tam açılımı ‘Power of Hydrogen’dir. 1909 yılında Søren Peder Lauritz Sørensen tarafından literatüre eklenen pH kavramı, sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. İnsan kanında 7.34-7.45 arasında bulunan pH değerinin normali 4.6 ile 8.0 arasında değişkenlik göstermektedir.

pH Metre Nedir?

pH Metre Nedir

pH değerini ölçmeye yarayan laboratuvar test cihazına verilen bir isim olan pH metre, maddenin alkalilik yani asitlik-bazlık derecesini ifade eden ölçü parametresidir. Genel ve özel işlemler için modelleri bulunan pH metre, başta laboratuvar araştırma ortamları olmak üzere birçok farklı alanlarda da tercih edilen ölçüm birimi arasında yerini alıyor.  Çözeltinin asidik, bazik ya da nötr oluşu hakkında bilgi veren pH metre 0-14 arasındaki değerleri arasında ölçüm yapmaktadır.

pH Değeri Nasıl Ölçülür?

pH Değeri Nasıl Ölçülür

Elektrot ile aldığı elektriksel sinyal değerini pH değerine döndüren ve potansiyometrik ölçüm sağlayan pH metre, ölçüm sırasında algılama elektrotu ile referans elektrotu gerilimleri arasındaki belirlenen fark ile çözeltinin pH değerini göstermektedir.

İlginizi çekebilir: pH Metre Nedir? Nerelerde Kullanılır?

pH Metre Çeşitleri Nelerdir?

pH Metre Çeşitleri Nelerdir

Sabun, kozmetik, su gibi ürünlerin pH değerini ölçmesinin yanında, atık madde, gıda, tarım- hayvancılık, yüzme havuzları, biyoteknoloji, sağlık gibi birçok alanda kullanılan pH metrenin dört çeşidi vardır. Bunlar; Masa Tipi pH Metre, Kalem Tipi pH Metre, Cep Tipi pH Metre ve Pano Tipi pH Metredir.  Cam ve plastik malzemeden üretilen hassas bir ölçüm aleti olan birden çok seçeneği bulunan PH metre, ölçümü yapılacak ürün ve mekana bağlı olarak tercih edilebilir. Çeşitleri bulunan pH metreler; otomatik kalibrasyon, manuel kalibrasyon, PC ve yazıcı uyumlu, akıllı elektrotlu, ölçümleri hafızaya almak, kayıt tutabilmek, OPS redoks ölçümü yapmak ve su dökülmesi sıçramasına karşı dayanıklılık sağlamak gibi farklı fonksiyonlara sahiptir.

Dikkatinizi çekebilir: Ortamdaki Nemin Takibi ve Kontrol Altında Tutulması Neden Önemlidir?

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderi Genel’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.