pH Metre Nedir? Nerelerde Kullanılır?

pH Nedir?

pH Metre Nedir? Nerelerde Kullanılır?  sorusunun cevabını anlatmadan önce pH ne demektir öğrenmemiz gereklidir. pH bir solüsyonun asidik veya alkalilik derecesini tarif eden ölçü birimidir. pH’ın tam açılımı ‘Power of Hydrogen’dir. Yani solüsyon içerisinde ki hidrojen gücü olarak tanımlayabiliriz. Bu kavram ilk kez 1909 Carlsberg Laboratuvarlarında kimyager Søren Peder Lauritz Sørensen tarafından literatüre eklenmiştir.

pH çizelgesi 0-14 arasıdır. Sıfır aşırı asidik, ondört ise aşırı alkali anlamına gelmektedir. İnsan vücudundaki kanın pH değeri 7.34 – 7.45 arasındadır. Vücudumuz kanımızın değerinin hep bu aralıkta kalması için çabalar. Bu değerin altı bünyemizin hastalıklara karşı açık olmasına neden olur?

pH Metre Nedir?

İşte pH metre buraya kadar anlattığımız pH değerini ölçen laboratuvar cihazlarına verilen isimdir.

pH Metre Kullanım Alanları

Tarım

Tarım yapılan toprağın pH değer belirli ve istenilen sınırda olması durumunda ekimi yapılan ürünlerin gelişimi en iyi seviyede olmaktadır.Topraktaki pH seviyesinin çok önemli olduğu anlaşıldıktan sonra ölçüm için daha hassas olan cihazlar yapılarak kullanılmaya başlanmıştır. Optimal pH seviyesi bitkiden bitkiye farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle toprak ölçümlerinde cihazın çok önemli bir yeri vardır.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve Süt ürünleri yapımında pH değerinin devamlı kontrol altında olması çok önemlidir. Çünkü süt 4.7 pH değerinin altında halk arasında süt kesilmesi denilen çökelti oluşumu yapmaktadır. Bu nedenle süt ve süt ürünlerinin devamlı olarak ölçümleri yapılmalıdır.

Tıp

Küf ve türevlerinden antibiyotik ilaçlar üretilmektedir. Bu ilaçlar tam bir pH değeri ile üretilmektedir. Yanlış olması durumunda ilaç hüviyetinden zehir hüviyetine bürünebilir.

Havuzlar

Yüzme havuzlarında bulunan suların pH değerleri insan vücuduna ve derisine zarar vermemesi için devamlı olarak kontrol edilmelidir. Bu havuzlarda bulunan suyun ya nötr olması yada çok az miktarda alkali seviyede olması kabul gören değerler aralığıdır. Bu havuzlarda bulunan suyun pH değerinin çok düşük olması havuz borularında da korozyonlara sebebiyet vermektedir.

Balık Üretimi

Tropik balıklar genelde kesin bir pH değerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu değerin çok az miktarda yükselmesi veya düşmesi ölümlere sebep olmaktadır. Tatlı su balıkları 6 ila 8 pH arasında bulunan sularda, Tuzlu su balıkları ise 8.3 pH seviyesinde ki sular içeren akvaryumlarda barındırılmaları gereklidir. pH metre balık besleyenler için de oldukça önemli ve gerekli bir cihazdır.

Et ve Et ürünleri

pH metre et ve et ürünlerinin tazeliklerinin tespiti amacıyla da kullanılmaktadır.

pH METRE Seçiminde Nelere dikkat edilmelidir?

pH metrelerin cep tipi, el tipi, tezgah üstü tip ve pano tipi olmak üzere çeşitleri vardır. pH metre seçimi ölçüm yapılacak mekan, ölçümlenecek ürün ile direk bağlantılıdır.

Farklı alanlar için kullanılan pH metreler ve özellikleri için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.