Pens Ampermetre nedir? Ne işe yarar?

Pens Ampermetre nedir? Ne işe yarar?

Pens Ampermetre Nedir?

Bir elektrik ulaştırma düzeninde ya da motor devresinde bulunan akımını ölçmek için devrenin hattı kesmeden kullanılan ölçü aletlerine ampermetre denir.

Pens ampermetreler, akım ölçme işlemini daha kolay duruma getirmek için ampermetre ve akım trafosunun aynı gövde içerisinde birleştirilmesi ile meydana gelmiş ölçü aletleridir.  Pens ampermetreler, dijital ve analog olarak iki çeşittir.

Pens amper metrelerden bazıları primeri tek sipir olan bir trafo prensibine göre çalışırlar. Transformatörün demir nüvesini meydana getiren kısım hareketlidir ve açılır kapanır. Ölçme yapılacağı zaman aletteki basit kaldıraç düzeneği ile pensli ağız açılarak akım taşıyan iletken içeriye alınıp pens kapatılarak ölçüm yapılır.

Pens ampermetre içerisindeki iletkenden geçen alternatif akımın oluşturduğu manyetik alan, kapanan manyetik devre aracılığı ile aletin içindeki kademeli sarılmış sekonder sargıyı keserek orada bir elektromotor kuvvet (EMK) endükler. Endüklenen gerilim (emk) bir redresör vasıtasıyla doğrultulur ve döner çerçeveli bobine gönderilir. Döner çerçeveli bobine bağlı bir ibre iletkenden geçen akımı amper cinsinde ölçerek ekranda gösterir.

Unit UT 233 1000A Dijital Pensampermetre

Pens amper metrelerin birçoğu alternatif akım ölçmektedirler. Ancak doğru akım ölçebilen pens ampermetreler de bulunur. Ayrıca tüketilen güç tespitini yapan, bir fazlı veya 3 fazlı şebekelerdeki tüketilen güç değerlerini ve hatta bu şebekelerde kullanılan enerji miktarlarını ölçebilen çok amaçlı pens ampermetreler de bulunmaktadır.

Amper metrenin gösterdiği değer değişken olabilir. Bu halde ibre kilitleme sistemiyle sabitlenip devreden geçen akım değeri okunması sağlanır. Pens amper metrelerin kademeli olarak üretimleri yapılır. Büyük ve küçük akımların ölçülebilmesi mümkündür. (5-50-300 Amper, 6-15-50-250 Amper vb).

Bir ampermetre, akım ölçmek için sisteme seri olarak bağlanırken, bir pens ampermetre devreye müdahale etmeden manyetik alan etkisi ölçüm yapmaktadır. Pens ampermetrelere iki ayrı giriş kablosu ile harici bağlantı yaparak istenildiği zaman ampermetreye oranla çok daha güvenli bir şekilde gerilim de ölçülebilmektedir. Ölçülen gerilim değeri, akıma ait taksimattan okunabildiği gibi ayrı taksimatlı olanlar da vardır. Pens ampermetreler ile akım dışında direnç ölçümü, süreklilik testi gibi ölçümler yapılabilir.

Pens ampermetre kategorimizde bulunan cihazlarımızı görmek ve satın almak için burayı tıklayınız.

testo 770-1 pens ampermetre

Pens ampermetreler yapı olarak açılır kapanır bir çene, çeneyi açıp kapayan bir klips ve ibre –skala (dijitallerde lcd ekran) düzeneğinden meydana gelir. Bazı modellerinde ise farklı değerlerde ölçüm yapılabilmesi için kademe seçiciler bulunmaktadır. Pens ampermetre fiyatları da modeline, kalitesine ve markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Pens Ampermetre Nasıl Kullanılır?

Pens ampermetre kullanımı: Ölçme yaparken ölçüm kademesi öncelikle yüksek bölmeye alınır. Aletin yan tarafında bulunan klipse basarak çene açılır. İçerisinden akım geçen iletken çenelerin içine alınarak klips bırakılır ve çenelerin kapanması sağlanır. Ölçüm yapılacak kablo pensin içerisine alınır. Pensin içerisine bir kablo alınmalıdır. İki kablo alınması takdirde, kablolardaki akımlar ters yönlü olduklarından cihaz değeri sıfır olarak gösterecektir.
Tüm işlemlerin tamamlanması ile cihazın ekranından ölçüm yaptığınız hattın / kablonun akımını okuyabilirsiniz.

Pens ampermetre seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Dijital ölçü aletleri çok hassas olduğundan seçimi yapılacak pens ampermetrenin güvenilirliği ve kalitesi büyük önem teşkil eder.
  • Uygulama yapılacak alana, ölçüm yapılacak akım ve gerilim seviyelerine göre bir pens ampermetre seçilmelidir.
  • Kaçak akım göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Ölçüm bölüm ve alanlarına göre uygun çap ve şekil seçilmelidir.
  • Alınacak pens ampermetre gerilim seviyelerine göre CAT koruma seviyesinin belirlenmesi açısından doğru şekilde seçilmelidir.

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testboy TB2200 Multimetre

877,90 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM DT 5302 Miliohmmetre ve Dijital Multimetre

1.994,20 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

TFA 37.3003.02 Enerji Maliyet Ölçer

510,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Mastech MS-6812 Kablo Test Cihazı

295,00 TL KDV Dahil
3.422,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 770-1 Pens Ampermetre

3.749,21 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 760-3 Dijital Multimetre

5.761,35 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Cem DT-901 Faz Sırası Ölçüm Cihazı

765,03 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Cem LA 1012 Dijital Kablo Bulucu

3.422,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM DT-9052 Ev ve İşyeri Topraklama Test Cihazı

1.699,99 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM LA-1010 Ahşap / Metal ve AC Voltaj Dedektörü

572,30 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

UNI-T UT202A+ Dijital Pens Ampermetre

507,40 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM DT-5300B Toprak Zemin Direnci Kontrol Cihazı

2.300,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 760-1 Dijital Multimetre

2.596,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 745 Temassız Kontrol Kalemi

678,50 TL KDV Dahil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.