Ortamdaki Nemin Takibi ve Kontrol Altında Tutulması Neden Önemlidir?

Ortamdaki nemin takibinin neden önemli olduğunu anlamak için öncelikle nemin ne olduğunu anlamanız gerekir. Nem, mutlak nem olarak adlandırılan havadaki su buharı miktarına verilen isimdir. Su buharı, suyun gaz halini göstermekle birlikte insan gözüyle görünmemektedir. Bağıl nem ise, bir alanın veya bir gazın su buharı ile doygunluk oranıdır. Bağıl nem, nem oranını belirtmek için en çok kullanılan ifadedir ve “%RH” sembolü ile gösterilmektedir.

İnsanlar nemin onları sıcaktan daha fazla rahatsız ettiğini söylediklerinde, havada çok fazla su buharı olduğu zaman, daha sıcak ve daha az rahat hissettirdiği gerçeğine işaret ediyorlar. Muhtemelen meteorologların hava tahminlerinde çiğlenme noktasından bahsettiğini duymuşsunuzdur. Çiğlenme noktası sıcaklığı, bağıl nemi etkilemektedir. Kısaca havada ne kadar rutubet olduğunu gösterir bir belirteçtir diyebiliriz.

Çevredeki nemin konfor seviyemize etkileri bilinmektedir. İç ortam hava kalitesi en üst çevresel tehditlerden biridir. Gıda depolanan alanlar, ofis / veri merkezleri gibi teknik ekipmanların bulunduğu ortamlar hatta evlerimiz nemin olumsuz etkilerine açık ortamlardır.

1. Muhafaza

Depolama alanının sıcaklığını ve nemini izlemek, saklanan malzemelerin korunmasında temel bir unsurdur. Ortamdaki çok fazla nem yoğuşmaya neden olur ve bu da veri merkezi, bilgi-işlem odaları gibi ortamlarda korozyon ve/veya elektrostatik yüklenmeye neden olabilir. Bunun neticesinde ekipmanlar hasar görebilmektedir.

2. Küflenmeyi Önleme

Küf, sağlığınıza zarar verebilir, bu yüzden evinizin küften arındırılmış olmasını sağlamak en önemli önceliktir. Hastalık Kontrol Merkezleri’nin bildirimlerine göre küf; burun tıkanıklağına, boğaz tahrişlerine, öksürüğe, göz veya cilt tahrişlerine neden olabilmektedir. Ortamdaki küf oluşumunu önlemek rutubet kontrolü ile mümkün olabilmektedir. Şayet ortamda küf var ise nemli bir bez ile silerek küflerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ortamdaki bağıl nemin %30 ile %60 arasında tutulması; küf, toz akarları ve hamam böceklerinin kontrolüne yardımcı olur. Evinizde bir sıcaklık ve nem ölçüm cihazı (termo-higrometre) bulundurmak; sıcaklık ve bağıl nemi gözlem altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

3. Üretim / Proses

Nem, havanın özelliklerini ve hava ile doğrudan temas eden tüm malzemeleri etkilediği için, çeşitli üretim, depolama ve test işlemleri neme bağlıdır. Depolanması gereken malzemeler kendi ortamlarındaki çevre şartlarından kolayca zarar görebilir. Örneğin endüstri yönetmelikleri, depolama alanlarının %30 ile %60 arasında bağıl nemi tutma çağrısı yapıyor. Örnek verecek olursak bu aralığın dışına çıkan nem seviyeleri depolanan herhangi bir tıbbi malzemenin steril olma özelliğini yitirmesine sebep olabilir ve hastalarda kullanılmasına uygun olmama durumu oluşabilir.

Sonuç:

Gıda, ilaç ve kimyasal maddeler gibi ürünler için korozyon, yoğuşma, küf, çözünme ve diğer zarar verici etkilerin önüne geçmekte nem ölçümü oldukça önemlidir. Nemi izleyip, kayıt altında tutmak çevredeki nemi ideal aralıkta tutmamıza yardımcı olacaktır. Bunun için ortamda bir multi-parametre nem ölçüm ve kayıt cihazı bulundurmanız oldukça işinize yarayacaktır.

Bu makale Inkatech tarafından tercüme ettirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.