Ölçüm Aleti Nedir / Ne İşe Yarar?

Ölçüm Aleti Nedir

Belirli bir şeyi ölçmek ve gerekli hesaplamaları yapmak için kullanılan aletlere ölçüm aleti denilmektedir. Ölçüm aletleri ile üreteceğiniz veya kontrol edeceğiniz ürünler hakkında en doğru sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz. Her ölçüm aletinin farklı kullanım alanları vardır. Farklı ihtiyaçlara göre tasarlanan bu ölçüm aletlerinin birden fazla özelliği ve çeşidi bulunmaktadır.

Ölçüm Aletleri Çeşitleri Nelerdir?

Ölçüm aletleri sahip oldukları belli özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Ölçtüğü büyüklüğe, maddenin cinsine ve yapılarına göre ayrılan ölçüm aletlerinin birden fazla çeşidi vardır. Portati̇f ölçüm ci̇hazları, veri̇ toplama si̇stemlerı, baca gazı anali̇zörleri̇, datalogger, termal kameralar, parti̇kül ölçüm ci̇hazları, debi̇metreler, bi̇yogaz anali̇zörleri̇, sensör ve transmi̇tterler, gaz kaçak dedektörleri̇, mi̇krobi̇yoloji̇k hava örnekleyi̇ci̇ çeşitleri bulunmaktadır.

Ama biz bu ölçüm aletlerini belli gruplara bölerek inceleyelim. Yapısına göre ayrım yapacak olursak; elektriksel ölçüm aletleri kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır. Bu aletler analog ölçüm aleti ve dijital ölçüm aletleridir.

Eski zamanlardan bu yana kullanılan ölçüm aletlerinde ilk kullanılanlar analog ölçüm aletleridir. Bunlar ölçtüğü değeri skala taksimatı üzerinden ibre ile gösteren ölçüm aletidir. Analog ölçü aletleri farklı yapı ve skala taksimatlarına sahip cihazlardır. Değer okumak zor gibi gelse de hassas ölçümlerde oldukça iyilerdir.

Ölçüm Aletleri Çeşitleri Nelerdir

Son yıllarda gelişen teknoloji ve üretimin artmasıyla buna bağlı olarak sistemlerin kontrol edilme gereksinimin doğmasıyla birlikte ölçüm aletlerinde pratiklik ve hızlı sonuç alma açısından dijitalleşmeye gidilmiştir. Buna bağlı olarak ölçtüğü değeri dijital bir göstergede sayılarla gösteren ölçüm aletleridir. Dijital ölçüm aletlerinin kullanımı analog ölçü aletlerine göre daha kolaydır tam bu sebeple daha çok tercih edilir. Dijital ölçüm aletleri, ayarlanan değer aralığında sinyal alma ve ölçülen değerlerin bilgisayar ortamına atılması gibi avantajlara da sahip olma özelliğine sahiptir.

Ölçüm aletlerinde aldığı değerleri farklı şekillerde gösteren cihazlar vardır ve üç farklı alt başlıkta incelenmektedir. Gösteren ölçü aletleri; Cihazlar elde edilen elektriksel büyüklüğü o an göstergede gösterir. Başka bir ölçüm yapmak istediğinizde daha önceki değeri kaydeder. Yeni nesil gösteren cihazlarına ve bilgisayara indirilen yazılım ile bağlantı kurulmaktadır. Ve hızlı sonuçlar almak için kullanılmaktadır. Genelde elektrik santrallerinde üretilen enerjinin takibi için kullanılan kaydedici ölçüm aletleri, ölçülen büyüklüğün değerini zamana bağlı olarak grafik kağıdı üzerine çizerek kayıt ederler. Bu ölçün aletlerinde geriye dönük ölçülen değerlerin okunması ve incelenmesi mümkündür.

Enerji kesildiğinde ölçülen değeri sıfırlamaya, ölçtüğü değeri bir önceki değerin üstüne ilave ederek ölçüm yapan toplayıcı ölçüm aletleri; ölçtükleri elektriksel büyüklük değerini zamana bağlı olarak toplarlar. Bu ölçü aletlerinin ekranında okunan değer, ölçüme başladığı andan itibaren ölçtüğü değerdir.

Ölçüm Aletleri Hangi Alanlarda Kullanılır

Sınıflandırdığımız ölçüm aletlerinin çeşitlerine bakacak olursak;

Voltmetre: Devrelerin herhangi iki noktası arasındaki potansiyel farkını yani diğer bir deyişle gerilimi ölçmek için kullanılır. Kullanımı kolay bir ölçü cihazıdır.

Ampermetre: Elektrik devresinden geçen akımın şiddetini ölçmek için kullanılan ölçü aletine ampermetre denir. Çalışma mantığı kolay olan bu ölçüm aletinin kullanımda bir o kadar kolaydır.

Multimetre: Elektriksel ölçülerde en sık kullanılan alettir. Multimetreler avometre, voltmetre ve ohmmetre cihazlarının yaptığı işlemleri tek cihaz ile yapmanızı sağlayan cihazdır.

Desibelmetre: Ses seviyesi basıncını ölçerek ses seviyesini belirleyen cihazdır.

Anemometre: Hava ve rüzgar hızını ölçmek için kullanılır. Rüzgarın şiddeti ve yel ölçümü yapabilir. Anemometreler çoğunlukla hava sürtünmelerinden faydalanılarak üretilirler.

Işık Ölçer (Lüksmetre): Kullanımı oldukça kolaydır. Işık şiddeti ölçümü ve uygunluğunun denetlenmesi için kullanılan test aletidir. Bu cihazla aydınlatma şiddetinin ölçümü kolaylıkla yapılabilir. Işık enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bir foto elektrik pil ile çalışan lüksmetre çok duyarlı mili amper metreden oluşmaktadır.

Ölçüm Aletleri Hangi Alanlarda Kullanılır

Ölçüm Aletleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Birden fazla çeşidi olan ölçüm aletleri, elektrik santrallerinde, hastanelerde, sanayi bölgelerinde, santrallerde, hava, nem ve benzeri ölçümlerde, spor faaliyetlerinde, ses ölçümlerinde, üretim, kontrol ve mühendislik sıralarında kullanılmaktadır.

Ölçüm Aletleri Faydaları Nelerdir?

Dünyada kullanılan yüzlerce çeşit ölçüm aleti bulunmaktadır. Genelde üretim alanlarında ve sistemi kontrol etmek için kullanılan bu cihazların büyük üretim alanlarının dışında günlük hayatımızda da faydaları oldukça fazladır. Örneğin kalp atışı, deprem şiddeti ya da herhangi bir elektrik enerjisinin geçtiği miktar gibi birçok örnek vermek mümkündür. Özellikle elektrik sayaçları için ölçü aletlerinin önemi çok büyüktür. Hangi alan olursa olsun kullanım miktarının belirlenmesi ve sorunsuz şekilde çalışabilmesi için, etkin biçimde hesaplamaların yapılması gerekir. Bu hesaplamaları yapan sistem ise ölçüm aletleridir.

Ölçüm Aletleri Faydaları Nelerdir

Ölçüm Aletleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Enerji ölçümü açısından bakıldığı zaman ölçüm aletleri büyük bir öneme sahiptir. Birçok farklı alanda ölçüm aletleri kullanılır ve önemli görevleri bulunur. Fakat her ölçüm aleti her alanda kullanılmaz. Bunun için ölçüm aleti alırken kullanılacak olan alana ve içerdiği özelliklere dikkat ederek alınması gerekmektedir. Kaç dereceye kadar ölçüm yapacağı, hangi maddeler ve sistemler üzerinde kullanılacağı, taşınabilir olması veya büyük boyutlarda olması, algılama yetisi gibi etmenler ölçüm aleti alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Sertlik Ölçer Nedir / Penetrometre Nedir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.