Mutfağınızda Bir Gıda Termometresi Kullanmanın Tam Zamanı

saplama termometre

Küçük bir araç olarak mutfak termometresi, hazırladığınız yiyeceğin kalitesini önemli ölçüde arttırabilir. Yemek pişirmeyi daha etkili ve doğru hale getirirken yemeğin mükemmel olacağı konusunda da emin olabilirsiniz.

Dijital mutfak termometresi sayesinde tavuğun piştiğini anlamak için kesmenize, kekin içine bıçak batırmanıza, yemeklerin kıvamını sürekli gözlemlemenize ve alarm kurarak beklemenize gerek kalmıyor.

Mutfak termometreleri çiğ eti pişirirken de oldukça gereklidir. Bu nedenle ızgara, rosto veya kızartma yapan herkes buna sahip olmalıdır. Analog termometreniz olsa bile yeni bir dijital termometre almanız size hız ve doğruluk kazandıracaktır.

Kimin Dijital Mutfak Termometresine İhtiyacı Vardır?

Düzenli olarak yemek pişen tüm mutfaklar, gıda güvenliği ve daha iyi pişirme için güvenilir termometreye ihtiyaç duyar. Eğer analog (kadranlı) termometreniz varsa bunu dijital bir mutfak termometresi ile değiştirmeniz gerekebilir. Dijital termometreler, yemeğinizin içinde ne olduğu hakkında size bilgi verir. İğneye benzer ölçüm uçları sayesinde yemeğin güvenli sıcaklıklara veya optimum pişme seviyesine ulaştığını gösterir.

Uzun zamandır yemek pişiriyorsanız ve çok iyi iç güdüleriniz varsa, çoğu yemek için anlık okuma sağlayan termometrelere ihtiyacınız olmaz. Ama profesyonel şefler bile özellikle et yemeklerinde tahmini iş yapıyorlar. Mutfaktaki acemiler için iyi bir termometre etleri çok pişirmek, balığı veya tavuğu az pişirmekten kaçınmak için gereklidir. Kadranlı termometreler işe yarasa da Tüketici Raporu Testlerine göre en iyi analog termometreler, en kötü anlık okuma termometrelerle benzer sonuçları vermektedir. Aynı zamanda analog termometrelerin doğru bir şekilde hızla okunması zordur ve bu termometreler sizin ve çevreniz için zararlı olabilecek cıva malzemesini içerir.

Pişme sırasında etin üstünde bırakabileceğiniz bir termometre arıyorsanız ölçme uçlu termometrelere bakmanız gerekir.

Dijital – Analog Termometre

Dijital termometreler sayesinde yiyeceklerin sıcaklığı eskisinden de daha doğru olarak ölçülüyor. Analog termometreler geleneksel olarak mutfaklarda kullanılsa da genellikle geniş sıcaklık aralıkları sunmazlar. Bu durum ise orta az pişmiş et elde etmeyi zorlaştırır.

Diğer yandan dijital termometreler kesin sonuçlar verirler. Bu şekilde Uluslararası Standartlardaki minimum sıcaklık önerilerini yakalayabilir ve etlerin fazla pişmesini engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda çikolata eritmek veya peynir yapmak gibi karmaşık işlerde de analog termometrelere göre daha fazla yardımcı olurlar.

Günümüzdeki çoğu teknoloji gibi dijital termometrelerin de farklı özellikleri vardır.

Satın Almadan Önce Nelere Bakmanız Gerekir?

Piyasada çok sayıda termometre olduğu için mutfak ihtiyaçlarınıza hangisinin uygun olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Dijital mutfak termometresi alırken aşağıdaki ölçekleri kullanmanızı öneriyoruz.

Doğruluk: Her şeyden önce dijital mutfak termometresi doğru olmalıdır. Doğruluk, yiyeceği mükemmel sıcaklıklarda pişirmenize yardımcı olacaktır.

Hız: Anlık olduğunu iddia eden termometrelerde hız önemli bir faktördür ama fırın termometrelerinde çok fazla fark etmeyebilir. Üç ila 10 saniye arasında dengeye gelen anlık okumalı termometreleri inceleyin. Sıcak fırında, ızgaranın üzerinde veya tencerenin içinde ölçüm yaparken hıza ihtiyacınız olacaktır.

İşlevsellik: Termometrenin işlevselliği pişirme deneyimini arttırabilir. Alışverişe başlamadan önce ne aradığınızı bilin. İster basit ve kolay tasarımlı ürünler tercihler edin isterseniz son teknoloji bir ürün isteyin, bu termometre tam size göre…

Bazı termometreler derecenin onda biri şeklinde sıcaklık gösterimi yaparlar. Bazı dijital ekranlar, açılara göre döndürülebilir.

Termometreler, minimum et pişirme sıcaklığına göre programlanabilir ve bu sıcaklığa ulaştıklarında uyarı verebilir. Bazıları denge sıcaklığına ulaşınca bip sesi çıkarabilir ve bazıları ise süre ve sıcaklığı izlerken zamanlayıcı olarak çalışabilirler.

Sıcaklık aralığı: Termometreye etten fazlasını pişirmek için kullanacaksınız geniş sıcaklık aralığı faydalı olacaktır. Et termometresi 0°C – 200°C arasında çalışabilir. Ama farklı amaçlı kullanımı da içinde barındıran termometre 0°C ‘nin altında da ölçümler yapabilmektedir.

Üreticinin garantisi: Termometrenizi uzun süre kullanmak istiyorsanız, üreticinin sunduğu garanti şartlarına bakınız.

Önemli Noktalar

Anlık okuma termometresi ve fırın termometresini aynı anda kullanmak, özellikle et pişirirken, zamanlama ve doğruluk için yardımcı olacaktır. Fırın termometresi hedef sıcaklıklarına yaklaşmanıza izin verirken anlık okumalı termometreler yiyeceğin farklı yerlerinden hızlı bir şekilde iç sıcaklık ölçümü yapmanıza izin verir.

Sizin İçin Önerdiğimiz 5 Ürün

Ürün Adı Fiyatı
Testo 103 Katlanır Çubuklu Çok Hassas Termometre 271 TL
TFA 30.108 termometre TFA 30.1018 Cep Tipi Saplamalı Termometre 83 TL
TFA 14.1502 Dijital Et Termometresi 117 TL
Testo Su Geçirmez Mini Termometre Testo Su Geçirmez Mini Termometre 165 TL
P3001 Uzun Problu Saplamalı Çubuk Termometre 59 TL

 1. müjgan evren diyor ki:

  merhaba yoğurt mayalamak içn kalem tipi mutfak termometresi aldım ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum gelen kutuda kullanım bilgiside açıklayıcı değil yardımınıza ihtiyaım var.Teşekkür ederim

 2. yusuf çerikçioğlu diyor ki:

  merhaba, merak ettiğim bir sorum var. bu termometreler çubuğu boyunca mı ölçüm yapıyor yoksa sensor sadece en ucunda mı? çubuk boyunca farklı sıcaklıklar varsa nasıl davranıyor? cevaplarsanız sevinirim. iyi çalışmalar.

  • admin diyor ki:

   Merhaba,
   Genelde ölçümlerde prob ucu referans alınır. Çubuğun farklı noktalarında farklı sıcaklık okumaları almak gibi özellik bulunmamaktadır.

 3. yusuf çerikçioğlu diyor ki:

  tamam ben de bunu istiyorum zaten. sadece en ucundaki sıcaklığı göstersin. çubuk boyundaki farklı sıcaklıklardan etkilenmesin. doğru anlamışım değil mi?
  ve bir diğer sorum da P3001 modeli almayı düşünüyorum. bu cihazın ölçüm süresi nedir?

 4. ahmet çakırbey diyor ki:

  Merhabalar sayın yetkili,
  alarmlı ve gıda ısı olcumunde kullanacağım bir termometre arıyorum. DT1001A Oynar Başlıklı Gıda Termometresi urununu dusundum ama sormak istediğim daha dogrusu aradıgım urun şu; tencerenin içinde surekli kalıp belirli bir ısıya geldiginde veya orneğin yogurt icin sogutmaya çalıştıığımız sütün ısısı istedigimiz dereceye gelince alarm ile bizi uyaracak. Böyle bir urun var mı acaba? tesekkurler şimdiden, hayırlı işler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.