Multimetre Nedir? Ne İşe Yarar?

Multimetre Nedir? Ne İşe Yarar?

Multimetreler avometre, voltmetre ve ohmmetre cihazlarının yaptığı işlemleri tek cihaz ile yapmanızı sağlayan cihazdır. Avometre ile akım gücünü, voltmetre ile gerilim gücünü, ohmmetre ile direnç gücünü ölçümleyebilirsiniz. Multimetre bu işlemlerin hepsini bünyesinde toplayıp , üç ölçümü de yapmanızı sağlar.

Bu ölçümlere ek olarak Multimetreler ile transistör kazancını, frekans boyutunu, sıcaklığı, diyotları, kondansatör kapasitelerini de ölçebilirsiniz. Multimetrelerin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar analog multimetre ve dijital multimetrelerdir.

Analog Multimetreler

Analog multimetreler gelişen teknoloji nedeniyle günümüzde pek kullanılmamaktadırlar. Skalalı olan bu multimetrelerde gerilim değişimleri daha kolay görülebilmektedir. Ancak skalalı multimetrelerin bozulma olasılığı dijitallere göre çok daha yüksektir.

Dijital Multimetreler

Dijital multimetreler , adından da anlaşılacağı üzere bir LCD ekran vasıtasıyla bizlere ölçüm yaptığımız birim ile ilgili değeri gösteren cihazlardır. Piyasa da çok çeşitli multimetreler vardır. Bu çeşitlilik fiyatlara yansımıştır. Cihazın kalitesi, hassasiyeti ,dayanıklılığına göre cihazlar arasında büyük fiyat aralığı bulunmaktadır.

Multimetre Nasıl Kullanılır?

Dijital multimetrelerde kademe düğmesi bulunmaktadır. Bu düğme ile ölçülecek büyüklük veya ona uygun değer seçilerek işleme başlanır. Örneğin 40 Volt DC (Doğru Akım) kademesi seçilirse ölçülebilecek en yüksek gerilim 40 volt DC olacaktır. Bu kademeyi seçip daha yüksek bir gerilim ölçümü yapılmak istendiğinde sonuç alınamayacaktır. DC seçimi yapıldığı için AC (Alternatif Akım) ölçümü de yapılamaz. Bazı multimetrelerde DC/AC seçme tuşu bulunur. Ölçüm yapılacak büyüklüğün tam değeri bilinemiyor ise en büyük kademe seçilerek ölçüm yapılmaya başlanır. Bazı multimetrelerde kademe ayarı otomatik olarak yapılmaktadır. Bu özelliğe sahip multimetrelerde yapmamız gereken ölçülecek gerilimin DC ‘mi yoksa AC’mi olacağını seçmektir.

Multimetreler de iki adet prob bulunur. Bu problardan siyah renkli prob COM soketine takılır. Com soketi ortak uç anlamına gelmektedir. Kırmızı renkli prob ise ölçüm yapılacak gerilime göre doğru sokete takılmalıdır. A  akım , V gerilim , Ω direnç’i ifade etmektedir.

Elektriksel Ölçüm / Multimetreler

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testboy TB2200 Multimetre

877,90 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM DT 5302 Miliohmmetre ve Dijital Multimetre

1.994,20 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

TFA 37.3003.02 Enerji Maliyet Ölçer

510,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Mastech MS-6812 Kablo Test Cihazı

295,00 TL KDV Dahil
3.422,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 770-1 Pens Ampermetre

3.749,21 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 760-3 Dijital Multimetre

5.761,35 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Cem DT-901 Faz Sırası Ölçüm Cihazı

765,03 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Cem LA 1012 Dijital Kablo Bulucu

3.422,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM DT-9052 Ev ve İşyeri Topraklama Test Cihazı

1.699,99 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM LA-1010 Ahşap / Metal ve AC Voltaj Dedektörü

572,30 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

UNI-T UT202A+ Dijital Pens Ampermetre

507,40 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

CEM DT-5300B Toprak Zemin Direnci Kontrol Cihazı

2.300,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 760-1 Dijital Multimetre

2.596,00 TL KDV Dahil

Elektriksel Ölçüm / Multimetre

Testo 745 Temassız Kontrol Kalemi

678,50 TL KDV Dahil

Multimetre Seçiminde Değerlendirilmesi Gereken Parametreler

  • Duyarlılık :  Duyarlı ölçüler yapılırken, ölçüm yapan kişinin ölçü aletinin iç direncini hesaplaması gerekir. Bu özelliğe duyarlılık denir.  Ölçü aleti sınıfı etiketinde Ω/V birimi ile verilir.
  • Count : Bir multimetrenin LCD ekranında gösterebileceği en büyük değeri ifade eder. Bu değer ne kadar yüksek olursa ölçüm yapılan değer o kadar hassas gösterilir. Örneğin 7.000 count olan bir multimetre ile 50.000 Count olan multimetreyi karşılaştırdığımızda; 7.000 Count olan bir multimetreyle 500 volt ölçüldüğünde ekranda 500.0 Volt görülür. Yani noktadan sonra bir basamak görülür. 50.000 Count bir multimetre ile aynı ölçüm  yapıldığı zaman ise ekranda 500.00 V görülür. Yani noktadan sonra iki basamak görülür.Bu bize on kat daha hassas bir ölçüm olanağı verir.
  • Çözünürlük : Bir multimetrenin yapabildiği en hassas ölçüm değeridir.
  • Doğruluk : Bir cihazın ekranda gösterdiği değerin gerçeğe ne kadar yakın olduğu ile ilgilidir. Günümüzde belirli standartlar gereğince ölçü aletinin doğruluğu Kalibrasyon Sertifikaları ile belgelendirilmektedir. Kullanılan ölçü aleti ne kadar çok fonksiyonlu, teknolojik ve fiyat pahalı olursa olsun ölçüm doğruluğu düşükse önemini ve değerini kaybeder.
  • Sağlamlık : Sağlamlık bir multimetre için önemli parametrelerden biridir. Zorlu şartlara dayanıklı bir ölçü aleti kullanmak avantaj sağlar. Yüksek sıcaklık, nem, toz gibi faktörler hem ölçüm doğruluğunu, hem de cihazın ömrünü olumsuz yönde etkiler.
  • Hız : Ölçüm anında hızlı tepkime süresi son derece önemli bir durumdur.
  • Kalibrasyon :  Kalibrasyon Sertifikasına sahip cihaz olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.