Mitutoyo 500-182-30 Dijital Kumpas Ürün İncelemesi

mitutoyo dijital kumpas

İzlenimimiz:

Bu Mitutoyo dijital kumpası test ederken, bunun Japon-malı bir kumpas olduğunun farkında olarak incelememizi yaptık ve bu modelin Japonya’da üretilen aletlerin yüksek kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığını bulmak istedik. Mitutoyo 500-182-30 dijital kumpas, cihazı kullanılmadığı zamanlarda güvenli bir şekilde koruyan sağlam bir plastik kutusunun olması bize pozitif bir ilk izlenim sağladı. Kutunun içerisinde ayrıca; pil, kullanım kitapçığı, garanti sertifikası ve üzerinde seri numarası bulunan hassas kalibrasyon ve gerekli kalite kontrollerinin yapıldığını doğrulayan bir kalibrasyon sertifikası bulduk.

Mitutoyo kumpasın bu modeli paslanmaz çelikten imal edilmiş olup sıvı ile kaplı parçaların ölçümünde sakıncasız olarak kullanabilmektedir. Çeneler lazerle işlenmiş yüzeylere sahip ve bu sayede süper hassas ölçümler yapmanızı olanaklı kılmaktadır. Bu arada bu dijital kumpas, hem derinlik hem de iç ve dış çapı kolayca ölçebilmekte. Kumpasa ait tüm bileşenler birbiriyle çok iyi kaynaştırılmıştır ve bu sayede ölçüm yaptığımızda herhangi bir eğiklik veya eksenel kayma yapmadığını gözlemledik.

Ölçüm özellikleriyle ilgili olarak; bu 150cm (6 inç) aralıklı bu dijital kumpas milimetre ve inç cinsinden ölçüm yapabilmektedir. Ölçek (skala) çözünürlüğü 0.0005 inç ve doğruluğu ise 0.001 inçe kadar yüksek hassasiyettedir. Bu değerler parçaları bir inçin 100 yüzde biri kadar hassasiyette ölçmenizi olanaklı kılarak, bir mikrometrenin yerine geçebilecek bir modelde olduğunu dahi düşünebiliriz. Bununla birlikte en takdir ettiğimiz özelliği gelişmiş yerinde sensörü ile su, yağ veya kirle lekelenmiş olmasına rağmen doğru okumalar sağlayabilmesi. Bu özelliği, cihazın uygulanabilirlik alanını önemli ölçüde genişletmektedir. Örneğin yağışlı havalar, soğutma maddelerinin ve yağların kullanıldığı metal işleme alanlarında cihazınızı güvenle kullanabilmenizi olanaklı kılmaktadır. Yaptığımız testler, farklı parçaların boyutları arasında hızlı geçiş yaparken sensörün iyi çalıştığını ve sıfır noktasında doğru bir ölçüm sağladığını gösterdi. Bu dijital kumpasta gözlemlediğimiz tek eksiklik, pil 1.2 V’ye kadar tükendiğinde yanlış okuma yapmasıydı, bundan ötürü pil şarjını sürekli göz önünde bulundurun ve bu yanlış okumaları önlemek için pil değişimini zamanında yapın.

Fark Yapan Küçük Şeyler

Bu dijital kumpas için bir takım kullanışlı kontrol düzenlemelerini vurgulamak isteriz. ZERO / ABS ve ORIGIN butonları baş parmağınızın yakınında bulunur ve böylece cihazı hızlıca ayarlamanıza olanak tanır. Ayrıca, ölçüm sonucunu inç ve milimetre değerleri arasında gösterme modunu değiştiren LCD ekranın üstündeki düğmeyi de kullanabilirsiniz. Dolayısıyla, parçaları farklı birimlerde ölçebilir ve farklı belgeler ve spesifikasyonlar karşısında okumaları kontrol edebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, yüksek hassasiyetli ölçümleri sağlamak için başparmakla döndürülen sürme tekerleği düzgün çalışıp yüksek hassasiyet gösterdiğini de belirtmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.