Mikrometre Nedir?

Mikrometre

Günümüzde özellikle sanayi ve bilişim sektörlerinde çok küçük uzunluk birimleri kullanılmaktadır. Sanayi ve bilişim başta olmak üzere pek çok farklı sektörde kullanılan çok küçük uzunluk birimlerinin cetvel ya da mezura gibi ürünlerle ölçülmesi sağlıklı değildir. Çünkü bu ürünlerle yapılan ölçümler yeterince hassas değildir. Bu yüzden mikron (1 mikron, 0.001 mm’ye eşittir) boyutlarında ölçümler yapılabilmesi için “Mikrometre” adı verilen bir ürün kullanılmaktadır. Mikrometreler gövde, sabit ölçme ucu, kilit kolu ve hareketli tambur gibi kısımlardan oluşmaktadır. 

Mikrometre adını bir uzunluk birimi olan mikrondan almaktadır. Mikrometre ile mikron boyutundaki cisimlerin uzunluğu ölçülmektedir. Günlük hayatta mikrometreler çok fazla kullanılmasa dahi bazı alanlarda sık sık kullanılmaktadır. Bu yüzden mikrometreler ile ilgili merak edilen sorular mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için Mikrometre ile ilgili Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sorularına cevap vereceğiz.

Mikrometre Nerelerde Kullanılır?

Mikrometreler yapısı gereği çok hassas ölçümler yapabilmektedir. Mikrometre ile elde edilen sonuçlar kesin ve doğrudur. Bu yüzden sanayi ve bilişim alanında sık sık kullanılmaktadır. Bunların dışında ise motor tamiri, takım ustalıkları, fabrikalar ve aygıt teknisyenliği gibi alanlarda mikrometreler kullanılmaktadır. 

Mikrometrelerin kullanım alanlarını genelleyecek olursak; küçük boyutlu ürün ya da malzemelerin ölçümünün yapılması gereken tüm alanlarda mikrometre kullanılmaktadır. 

İlginizi çekebilir: Kuvvet Ölçer (Dinamometre) Nedir?

Mikrometre Nerelerde Kullanılır

 

Mikrometre Çeşitleri Nelerdir?

Mikrometre çeşitleri genel olarak şu şekildedir;

 • Dış Çap Mikrometreleri: En yaygın olarak kullanılan mikrometre çeşididir. Nesnelerin dış çap başta olmak üzere çeşitli dış boyutlarını ölçmek için kullanılır.
 • İç Çap Mikrometreleri: Bir tüpün ya da bir deliğin iç boyutlarını ölçmek için kullanılmaktadır. Kendi içinde farklı çeşitleri bulunmaktadır (Kumpas tipi iç mikrometreler, tüp ve çubuk içi mikrometreler). Yapı olarak daha ince ve uzundur. 
 • Derinlik Mikrometreleri: Yuvaların, deliklerin ve basamakların derinliğini ölçmek için kullanılmaktadır. Bu tip mikrometre satın aldığınızda yanında çeşitli uzunluklarda değiştirilebilir çubuklar görebilirsiniz. Bu çubukları kullanarak, farklı derinliklerde ölçüm yapabilirsiniz. 

Bunun yanında mikrometreler genel olarak 0-25 mm, 50-75 mm ve 75-100 şeklindedir.  Piyasada bunlar gibi pek çok farklı mikrometre çeşidi bulunmaktadır. İnkatech Market olarak piyasada bulunan farklı çeşitlerdeki pek çok mikrometre modelinin satışını gerçekleştiriyoruz. Sitemizde satışını yaptığımız bazı Mikrometre modellerine şu örnekleri verebiliriz;

 • 4210 Hassas Dijital Mikrometre
 • 5207 Mekanik İç Çap Mikrometre 
 • Insize 3108-25A Dijital Mikrometre
 • İnsize 3220-50 Mekanik İç Çap Mikrometre
 • İnsize 3109-25A Dijital Dış Çap Mikrometresi
 • Mitutoyo 103-129 Mekanik Mikrometre
 • Mitutoyo 293-821 Dijital Mikrometre 0-25 mm 

Mikrometre Çeşitleri Nelerdir

Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyasada farklı mikrometre çeşitleri bulunduğu için kullanıcılar sık sık “Mikrometre Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?” sorusuna sormaktadır. Mikrometre satın alırken şu parametrelere dikkat etmeniz karar vermenizde ciddi yardımcı olacaktır;

 • Mikrometreyi kullanacak olduğunuz alana bağlı olarak hangi çeşit mikrometreyi satın alacağınızı belirlemelisiniz
 • Ürünün hassasiyetine dikkat etmelisiniz
 • Ürünün ölçüm aralığı sizin ölçüm yapacak olduğunuz aralıkta olmalıdır
 • Ürünün kalitesine ve fiyatına dikkat etmelisiniz

Bu parametrelere dikkat ederek, mikrometre satın alımlarınızda herhangi bir problem yaşamazsınız.

Bu yazımızda sizler için Mikrometre ile ilgili Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sorularına cevap verdik. İnkatech Market olarak müşterilerimizin öncelikli olarak ölçüm alanındaki ihtiyaçları karşılayabilmek için online satışlar yapıyoruz. Ürünlerimizin tamamı dünyanın güvenilir markalarının ürünleridir. Yüzlerce farklı ürün hakkında bilgi almak ve satın almak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Kumpas Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.