Mesafe Ölçer (Lazermetre) Nedir?

Mesafe Ölçer

Mesafe Ölçer (Lazermetre), alan ve hacim ölçmek için kullanılmaktadır. Mesafe ölçer (lazermetre) cihazı ile hızlı ve hassas ölçümü pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Lazermetre cihazın en büyük avantajı tek kişi ile ölçüm yapabilmesi ve normal metrelerden daha hassas ölçüm yapabilmesidir. Mesafe ölçer cihazı, profesyonel ve amatör kullanıcıların hassas ölçüm yapabilmesi için üretilmiştir. Gelişmiş teknolojiye sahip mesafe ölçer yani Lazermetre cihazları mesafe, eğim ve oda hacmi ölçümlerini de yapabilme özelliğine sahiptir.

Mesafe ölçer (lazermetre) cihazı, lazer hizalama yaparak dolaylı uzunluk ölçümü, oda hacminin tespiti, duvar yüzeyinin ölçümü, dolaylı yükseklik ölçümü gibi birçok özelliğe sahiptir. Bazı durumlarda, özellikle hassas ölçümlerin yapıldığı işlerde sabitlenerek kullanılması gereken mesafe ölçer cihazlar, tribod gibi yardımcı aksesuarlarla kullanılmaktadır.

Mesafe Ölçer (Lazermetre) Nerelerde Kullanılır?

Hayatın tüm alanında kullanabilecek pratik ve kaliteli ölçüm sonuçları veren mesafe ölçer cihazları birçok yerde kullanılmaktadır.

Lazer ışınları ile hassas alan ölçümü yapan dijital ölçüm aygıtlarına mesafe ölçer (lazermetre) denilmektedir. Dekorasyon işleri, harita mühendisliği ve inşaat sektörü mesafe ölçer cihazların en sık tercih edildiği alanlardır. Kimi zaman milimetrik hesaplamaların yapıldığı yapı projelerinde hassas ölçüm yapabildiği için mesafe ölçer cihazlarına başvurulmaktadır. Lazer ışınlarının yardımıyla ölçüm yapan dijital mesafe ölçer cihazları lazer diyotu, lazer sınıfı, ölçme hassaslığı, minimum ve maksimum ölçme uzaklığı, ölçme süresi ve yardımcı fonksiyonlar bakımından teknik özelliklere sahiptir. Bu özellikler incelenerek ihtiyaca en uygun ürün tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Sıcaklık Ölçer (Termometre) Nedir?

Mesafe Ölçer (Lazermetre) Çeşitleri Nelerdir

Mesafe Ölçer (Lazermetre) Çeşitleri Nelerdir?

Ürün özelliklerine göre birçok çeşidi bulunan mesafe ölçer (Lazermetre) cihazı, kolay ve pratik ölçüm gibi teknolojik olarak önemli fonksiyonlara sahiptir.

Bir mesafe ölçer cihazı sadece lazer mesafe ölçer işlevi görebiliyorken, bazı lazer metreler aynı anda alan hesaplama, hacim hesaplama, uzunluk-yükseklik-genişlik ölçümleri de yapabilmektedir. Cihaza eklenen fonksiyon çeşitliliği de lazer metre fiyatları üzerinde değişikliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle ürün satın almadan önce ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız ve seçiminizi ürünlerin teknik özelliklerini inceledikten sonra yapmanız daha doğru bir yöntem olacaktır.

Mesafe Ölçer (Lazermetre) Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütün cihazlarda olduğu gibi lazermetre satın alırken de ihtiyaçlar göz önünde tutularak tercih yapılmalıdır. Pek çok lazer metre çeşidinin bulunduğu günümüzde, fonksiyonlarına göre değişik fiyatlarla satılan mesafe ölçer (lazermetre) cihazları bulunmaktadır. Minimum ve maksimum ölçüm aralığı, ölçme süresi ve diğer işlevler bakımından işe en uygun aletin tercih etmek oldukça önemlidir.

Metre kare, uzaklık, metre küp, eğim ve açı ölçme uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda, gereksinime uygun bir lazer metrenin alımında fiyat farkı çok önem arz etmektedir. Devamlı sahada olan biri için rahat taşınan, taşıma esnasında düşme ve kırılma problemlerine karşı el askısı olan ve entegre su terazisi bulunan lazer ölçüm cihazların satın alınması daha doğru bir tercih olacaktır. Bunların yanı sıra gece çalışanlar için ekran aydınlatması olan bir mesafe ölçer cihazının seçiminin yapılması gerekmektedir.

Mesafe Ölçer (Lazermetre) Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yapılan ölçüm sonuçlarının hafızaya alınması kullanıcı için gerekli ise hafıza kayıtlı bir mesafe ölçer (lazermetre) tercih edilmelidir. İnşaat, bina yapımı, zemin kaplama, boya badana, mobilya dekorasyon ve daha pek çok alanda çalışanların en büyük destekçisi olan lazer metre, ölçüm hassasiyeti, ölçüm süresi ve ölçüm aralığı olarak değişik modelleri ile her ihtiyaca yanıt vermektedir.

Mesafe ölçer cihazları fiyatları aletin fonksiyonlarına, ölçüm mesafesine ve diğer teknik özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Aynı özelliklere sahip mesafe ölçer cihazlarında, marka farklılığı aynı zamanda fiyat farkını da doğurmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kuvvet Ölçer (Dinamometre) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.