Koronavirüs Korunma Yolları

Corona Virus

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve bu sürece kadar dünyanın en az 110 ülkesine yayılan yeni tip koronavirüs ne yazık ki ülkemizde de görüldü.

Koronavirüs Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüs olarak tabir edilen virüs ailesini hayvanlarda ve insanlarda etkili olan büyük bir virüs ailesi olarak tanımlamakta. Koronavirüsler insanlarda ileri derece solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmakta.

Koronavirüsler adını kendilerini sararak taç oluşturan protein kapsüllerinden alıyor. Bu özelliklerinden dolayı bu virüslere Latince taç anlamına gelen “corona” ismi veriliyor.

Çin’de ortaya çıkan ve Covid-19 olarak isimlendirilen yeni tip koronavirüs insanlarda etkisini gösterdiği belirlenen bu virüs ailesinden yedinci virüs.

Koronavirüsün belirtileri neler?

Covid-19 etkisini göstermeden bulaşıcı olduğu 2-14 gün arasında bir kuluçka dönemi sonrası semptomlarını arttırıyor.

En yaygın belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, halsizlik ve kırgınlık hali. Bir kısım hastada bu belirtilerin yanında burun akıntısı, boğaz ağrıları ve ishal’de görülüyor. Yapılan açıklamalara göre virüsün bulaştığı hastaların %85’lik kısmının özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileştiği belirtiliyor.

Koronavirüsten korunmak için ne yapmalıyız?

  • Ellerimizi düzenli olarak alkol bazlı bir jelle tamamen temizlemeli ya da sabun ve suyla iyice yıkamalıyız.
  • Hapşıran ya da öksüren bir insanla aramızda en az 1 metre mesafe tutmalıyız.
  • Göz, ağız ve burnumuza dokunmaktan kaçınmalıyız.
  • Kendimizin ve çevremizdekilerin solunum hijyeni uyguladığından emin olmalıyız. Bu hapşırırken ya da öksürürken ağzımızı ve burnumuzu dirseğimizle ya da bir mendille kapatmamız gerektiği anlamına geliyor. Kullanılmış mendili derhal atmalıyız.
  • Kendimizi iyi hissetmiyorsak, evimizde kalmalıyız. Eğer ateşimiz varsa, öksürüyorsak ve nefes almakta güçlük çekiyorsak hemen tıbbi yardım almalıyız. Sağlık kurumlarının talimatlarına uymalıyız.
  • Covid-19 hakkındaki son gelişmelerden haberdar olmalıyız.

Sağlık bakanlığımızın Covid-19 ile ilgili yayınladığı 14 Kural isimli korunma yöntemlerini uygulamalıyız.

Corona Virus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.