Elektrik, Endüstri ve İklimlendirme Uygulamalarında Kızılötesi Termometreler

Kızılötesi termometre - endüstriyel uygulamaları

Sıcaklık ölçüm stratejileri

Genel olarak, kızılötesi temassız termometrenin her türlü kullanımında üç yol vardır:

  • Bir noktadaki sıcaklığı ölçme
    Bu ölçüm türü, sıcaklığı tek bir noktada ölçmek ve izlemek için kullanılır. Bir cismin sıcaklığını yükseltirken veya bir ölçümü spesifik bir durum ile karşılaştırmak için kullanışlıdır. Yüksek tekrarlanabilirliğe sahip bir termometre, bu tür bir ölçüm için tutarlılığın sağlanmasına yardımcı olur.
  • İki noktanın sıcaklığının karşılaştırılması
    Bu tür ölçüm, giriş ve çıkış sıcaklıklarını ölçerek bir buhar tuzağının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Hiçbir değişiklik olmaması tuzağın açılırken başarısız olduğunu gösterir. Çok büyük bir değişiklik tuzağın kapanırken başarısız olduğunu gösteriyor.
  • Bir nesnenin taranması ve üzerine sürekli bir alan içindeki değişikliklerin algılanması
    Bu özellik kullanıcıya gövde, panel ve yapılarda sıcak veya soğuk noktalar bulma imkanı verir. Örneğin, hava soğutmalı transformatörlerin ısı emicilerini, sınırlı bir akış veya akış yokluğunu gösteren soğuk borular için kontrol edebilirsiniz.

Kızılötesi termometreler için uygulamalar

Kızılötesi termometreler, süreç denetimi, tesis (fabrika vs.) için tahmini ve önleyici bakım, elektrik uygulamaları, kalite güvencesi ve diğer uygulamalar için kullanılabilir.

Kızılötesi (IR) temassız termometreler hedefleri ve makinaları; tehlikeli ve erişilemeyen veya uzaktaki hedefleri, elektrikli parçaları, makinelerin veya yüzeylerin “büyük resim” değerlendirmeleri, arşiv kayıtları ve hatta dava ve sigorta taleplerine karşı korunmak için idealdir. Aslında, sigorta şirketleri müşterilerini koruyucu kızılötesi tarama uygulamaya teşvik ediyor.

IR termometreler ve görüntüleyiciler, anlaşmalı taraf ve müşteri için zamandan ve paradan tasarruf etmenin yanısıra sistemleri kapatmadan daha önce imkansız olan işlevleri de yerine getirebilirler.

Burada, IR temassız termometrelerin yararlı olduğunu kanıtlamış bazı uygulama önerileri bulunmaktadır.

Elektrik bakımı

Elektrik bakımında kızılötesi termometreler
Kızılötesi Termometreler

Gevşek bağlantılar tarafından oluşturulan ısı birikimini kontrol edin; akü kutuları ve güç paneli sonlandırmaları, balastlar, şalt cihazları ve sigorta bağlantılarındaki sorunları çözün. Doğru akım (DC) flaş bağlantılarındaki çıkış filtrelerindeki sıcak noktaları belirleyin.

Besleme güç bağlantılarını ve devre kesicileri (veya sigortaları) eşit sıcaklıklarda gözlemlemek için bir IR termometre kullanın. Bir termal aşırı yük koruma cihazı çalışmadığında ve motor kapatıldığında; bir IR termometre, sorunun kaynağını belirlemede etkilidir.

Elektrik akımları ısı ürettiği için, sıcaklık denetimi potansiyel ekipman arızasını tahmin etmenin etkili bir yoludur.

Ekipman bakımı

Ekipman bakımında kızılötesi termometre kullanımıSıcak noktalar için motorları, dişli çarklardaki hareketli parçaları ve gövdeleri kontrol edin. Sıcaklık değişimi; fırınlar ve kazanlardan donduruculara kadar pek çok ekipman çeşidindeki sorunları gösterebilir. Jeneratörlerin ve rulmanlarının rutin sıcaklık denetimleri sonradan ortaya çıkabilecek yüksek maliyetli tamirleri önleyebilir.

Kızılötesi termometreler ile yatak sıcaklığı taraması, bakım teknisyeninin sıcak nokta tespit etmesine ve sorunun bir ekipman arızasına neden olmadan onarım veya değiştirme zamanlamasını yapmasına olanak tanır.

Bina kontrolleri

Bina kontrollerinde kızılötesi termometre kullanımıHızlı enerji denetimleri ve oda dengelemesi için kısa süreliğine HVAC/R (İklimlendirme) bileşenlerini izleyin. Uzaklık-nokta oranı 60:1’lik bir IR termometre, yüksek havalandırma deliklerini ve geri dönüşleri daha erişilebilir kılar.

Örneğin, bir termometrenin uzaklık-nokta oranı 10:1 olduğunda, hedeften 10 inç (25.4 cm) uzakta durabilir ve bir inçlik (2.54 cm) dairenin sıcaklığını ölçebilirsiniz. Yani, hedeften 10 adım uzaktayken, ölçüm noktası 30 cm’lik bir daire oluyor demektir.

Farklı özellik ve modellerde Kızılötesi Termometreleri görmek ve kıyaslamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir IR termometre, kompresör kafası sıcaklıklarını, kompresör yağ karter sıcaklıklarını, evaporatör bobini ve emiş hattı sıcaklıklarını, deşarj hattı sıcaklıklarını, kondansatör bobini ve sıvı hat sıcaklığını ve fan motor sıcaklığını hızlıca denetleyebilir.

Tüm yüzeylerdeki yalıtım sızıntısı ve kayıp miktarı taranabilir. Yüksek sıcaklıklar beyaza doğru, daha düşük sıcaklıklar siyaha doğru kaymayla gösterilir.

İşlem / Üretim

İşlem kademelerini izleyin. Üretim hatlarındaki farklı ürünlerin sıcaklığını kontrol edin. Bunlar kauçuk lastiklerden plastiklere, betondan çikolata barlarına kadar değişebilir.

Diğer Kullanışlı Özellikler

Işıklandırılmış bir görüntü, kötü aydınlatılmış alanlarda sonuçların görüntülenmesini kolaylaştırır.

Yüksek sıcaklıkta etkileşen alarmlar, belirtilen eşiği aşan sıcaklıklara dikkat etmenizi sağlar. Sesli ve görsel alarmlar, yüksek sesli ortamlarda bile oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.