Kızılötesi Termometre ile İdeal Ölçümler Yapabilmek için 5 Yol

Kızılötesi termometre ile ölçüm

Bu yazımızda kızılötesi termometreler ile harika ölçümler yapmanın yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kızılötesi (IR) termometreler, sıcaklığı ölçülecek nesneye dokunmadan ve belirli bir mesafeden ölçmenizi sağlar. Fabrika alanlarında olduğu gibi mutfaklarda da yaygınlaştıkları için çok kullanışlı, kolay ve hatta eğlencelidirler. Kızılötesi termometreler çoğunlukla aşırı ısınmış elektrik devreleri ve ekipmanları tespit etmek için kullanılır, ancak bunlar dışında daha başka yüzlerce kullanımı bulunmaktadır.

Bununla birlikte, yanıltıcı veya salt yanlış sonuçlar veren bir kızılötesi termometre kullanırken birkaç “sorun” oluşabiliyor. Neyse ki, bu hatalardan kaçınılması veya onların eski haline döndürülmesi kolaydır.

Endüstride kızılötesi termometrelerin genel kullanımları:

 • Yüksek güç elektrik devrelerindeki arızaları bulmak
 • Aşırı yükleme yapan devre kesici yerlerinin tespiti
 • Mevcut kapasitede veya yakınındaki sigortaları belirleme
 • Elektrik şalterindeki sorunları tanımlama
 • Büyük motorlarda veya diğer dönen ekipmanlarda sıcaklık izleme ve ölçme
 • Elektronik ekipmanlardaki “sıcak noktalar”ı belirleme
 • Mühürlenmiş gemilerde sızıntıların tespiti
 • Buhar kapanlarındaki sorunları giderme
 • Proses boruları veya diğer yalıtılmış proseslerde hatalı izolasyon bulma
 • Süreç sıcaklığı ölçümlerini yakalam

Düşündüğünden çok mu ölçüyorsun?

Her kızılötesi termometrenin, hedefe olan uzaklığıyla, ölçülen alanın çapını belirten bir “uzaklık-nokta” (D:S) oranı vardır. Örneğin, termometrenizin uzaklık-nokta oranı 12:1 olduğunda, hedeften 12 inç (30 cm’de yaklaşık 2.5 cm) uzakta iken yaklaşık bir inç çapında bir nokta ölçersiniz. Termometrenizi yalnızca birkaç fit (1 metre) uzaklıktayken iki inçlik (5 cm) bir alanı ölçmek için kullanmaya kalkarsanız, termometre ölçmek istediğiniz alanın dışındaki alanın da sıcaklığını ölçtüğü için doğru bir sonuç alamazsınız.

Uzaklık-nokta oranları çok değişkendir (en pahalı termometrelerde yaklaşık 1:1’den en üst düzey modellerde yaklaşık 60:1’e) ve mesafe ile hafif farklılıklar gösterir, bu nedenle termometre veya kılavuzdaki yönergeleri kontrol etmeniz önerilir.

Lazerle Ne Yapacağını Bilmiyor Musun?

El tipi kızılötesi termometrelerin çoğu, ölçüm alanının yaklaşık olarak merkezini gösteren lazer işaretçilere sahiptir. Lazerin sadece bir işaretçi olduğunu ve gerçek sıcaklık ölçümü için kullanılmadığını bilmek önemlidir. Bir diğer yaygın yanlış inanış, termometrenin lazer ışınının aydınlattığı alanı ölçtüğüdür. Ölçüm alanı her zaman daha da geniştir.

Parlak Nesnelerle Sorun Mu Yaşıyorsunuz?

Yansıtıcı olmayan bant veya düz boya üzerinde ölçümler yapmak, parlak yüzeylerin neden olduğu hataları önlemeye yardımcı olur.

Çoğu nesneyi ölçerken kızılötesi termometrelerin doğruluğu iyidir. Ancak parlak, yansıtıcı yüzeyleri ölçmek zor olabilir. Parlak metal nesnelerin sıcaklığını ölçerken özellikle dikkatli olmalısınız, çünkü parlak boyaların yansımaları bile doğruluğu etkileyebilir. Parlak yüzeye yansıtıcı olmayan bir bant (elektrik bandı gibi) yapıştırmak veya düz bir boya uygulamak daha iyi bir ölçüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Bunun nedeni, tüm materyallerin aynı sıcaklıkta aynı miktarda kızılötesi enerji yaymamasıdır. Çoğu materyal, parlak metallerden daha fazla kızılötesi enerji yayar – daha yüksek “emisiviteye (yayma oranına)” sahiptirler. (Yayma oranı 0 ile 1 arasında bir sayı olarak ifade edilir, 0 emisyon vermez ve 1 çok fazla emisyon verir). Yansıtıcı yüzeyler donuk yüzeylerden daha az yayıcıdır. Aşınmış veya oksitlenmiş metaller, parlak metallerden daha yayıcıdır.

Düşük emisyon nesnelerinde sıcaklık okumalarını düzenli olarak almak istiyorsanız, yayma oranındaki değişiklikleri denkleştirmenizi sağlayan bir IR termometresi düşünün. Örneğin, Bazı Kızılötesi Termometrelerde, “Yüksek” (ahşap, boya, kauçuk, alçı veya beton gibi yüzeylerin çoğunun ölçümü için), “Orta” (oksitlenmiş metaller veya granit için) ve “Düşük” (parlak metaller için) kademeleri emisyonu ayarlamanıza olanak tanır.

Engellerle Karşılaşan Optik

Kızılötesi termometrenizi nereden kullandığınız, aldığınız sonucun doğruluğunu etkileyebilir. Örneğin, hedef ve termometre arasında buhar veya toz varsa, IR enerjisinin bir kısmı termometrenize ulaşmadan önce toz veya engellere çarpıp yolundan sapabilir. Benzer şekilde, IR termometrenizdeki kirli veya çizilmiş bir mercek, ölçüm yapmak için ihtiyaç duyulan IR enerjisini “görme” yeteneğini bozabilir. Termometrenin soğuk bir ortamdan daha sıcak bir odaya getirilmesiyle buharlanan bir lens de doğruluğu etkileyebilir.

Sıcaklık Şoku

Son olarak, en yüksek doğruluk için, IR termometrenin saklandığı yerden daha sıcak veya soğuk olan çevrenin sıcaklığına gelmesi için biraz beklemek (yaklaşık 20 dakika yeterlidir) en iyisidir.

Temassız kızılötesi termometreler ancak doğru kullanıldıklarında hız, kolaylık ve doğruluğun harika kombinasyonunu sunar.

Mümkün olan en iyi sonuçları almak için aşağıdakileri unutmayın:

 • IR Kızılötesi termometrelerinizin uzaklık-nokta oranını bilin ve hedefinize yeterince yaklaşın. Böylece termometreniniz ölçmek istediğiniz alanı okur.
 • Parlak, “düşük emisiviteli” nesneleri gözlemleyin.
 • Buhar veya tozun, IR termometrelerin doğruluğunu etkileyebileceğini unutmayın.
 • Kızılötesi Termometrenizin lensini temiz tutun ve çizmeyin.
 • En doğru sonucu elde etmek için, termometrenin çevre sıcaklığına gelmesi için biraz zaman tanıyın.

Sizin İçin Önerdiğimiz 5 Kızılötesi Termometre

Ürün Adı Fiyatı
testo 830-t1 Testo 830-T1 Alarmlı Kızılötesi Termometre 371 TL
TFA 31.1134.06 kızılötesi termometre TFA – ST 330 Kızılötesi Lazer Termometre 153 TL
TFA 31.1115 ScanTemp 410 Kızılötesi Termometre TFA 31.1115 ScanTemp 410 Kızılötesi Termometre 307 TL
LYK 8550 kızılötesi sıcaklık ölçer LYK 8550 Tek Lazerli Sıcaklık Ölçer 153 TL
TFA 31.1124 kızılötesi termometre TFA 31.1124 ScanTemp 485 Kızılötesi Termometre 577 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.