Kızılötesi Lazer Termometre Nedir?

Kızılötesi Lazer Termometre Nedir

Günlük ve iş hayatında sık sık birbirinden farklı ölçüm aletleri kullanılıyor. Bu ölçüm aletlerinden en sık kullanılanı ise “Termometre” dir. Termometreler sıcaklık ölçümü için kullanılan ürünlerdir. Termometreler genel olarak hava sıcaklığını ya da belirli bir ortamın sıcaklığını ölçmek için kullanılır. Ancak bazı termometre çeşitleri sayesinde sadece bir ortamın ya da havanın değil, aynı zamanda bir nesnenin sıcaklığının ölçülebilmesi mümkündür.

Bir nesnenin sıcaklığının ölçülebilmesi için kullanılan termometre çeşitlerinden başında “Kızılötesi Lazer Termometre” gelir. Kızılötesi lazer termometre; bir nesneye dokunmadan ve termometreyi ölçüm yapılacak nesneye temas ettirmeden, bir alanın ya da bir nesnenin yüzey sıcaklığını ölçmek için kullanılan bir termometre çeşididir. Kızılötesi lazer termometrelerin kullanımı günden güne artmakta ve bu ürünler hakkında sorulan soruların sayısı artmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Kızılötesi Lazer Termometre ile ilgili Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sorularına cevap vereceğiz.

Kızılötesi Lazer Termometre Nerelerde Kullanılır?

Kızılötesi lazer termometreler kızılötesi lazer sistemini kullandığı herhangi bir temasa ihtiyaç duymadan sıcaklık ölçümü gerçekleştirebildiği için farklı alanlarda aktif olarak kullanılıyor. Lazer termometrelerinin kullanım alanlarından bazıları şu şekildedir;

 • Çeşitli gıdaların sıcaklık ölçümlerinde
 • Üretim aşamasında sıcak bölge kontrolünde
 • Ürünlerin ısınma ve soğuma sıcaklıklarının belirlenmesinde
 • Isıtıcı ya da fırın sıcaklığının ölçülmesinde
 • Yangın söndürme işlemlerinde sıcak bölge tespitinde

Genel olarak kızılötesi lazer termometreler cisimle temas edilmeden sıcaklık ölçümünün yapıldığı alanlarda kullanılmaktadır.

Kızılötesi Lazer Termometre Nerelerde Kullanılır

Kızılötesi Lazer Termometre Çeşitleri Nelerdir?

Kızılötesi lazer termometreler farklı alanlarda aktif olarak kullanılabiliyor. Bu yüzden piyasada farklı çeşitlerde kızılötesi lazer termometreler vardır. Kızılötesi lazer termometre çeşitleri genel olarak ürünün şu özelliklerine göre değişiklik gösteriyor;

 • Tek ya da çift lazerli olması
 • Ölçüm aralığı
 • Hassasiyeti
 • Çözünürlüğü
 • Hedef oranı
 • Ağırlığı
 • Telefon ile yönetilebilmesi ya da yönetilememesi

Yukardaki parametrelere göre değişiklik gösteren daha pek çok farklı kızılötesi lazer termometre çeşidi bulunmaktadır. İnkatech Market olarak piyasada bulunan farklı çeşitlerdeki pek çok kızılötesi lazer termometre modelinin satışını gerçekleştiriyoruz. Sitemizde satışını yaptığımız Kızılötesi Lazer Termometre modellerimizden bazıları şu şekildedir;

Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kızılötesi lazer termometreleri genellikle el tipidir ve kolaylıkla taşınabilir. Bu yüzden kullanıcılar ürünü satın alırken, ürünün teknik özelliklerine dikkat etmelidir. Örneğin; ölçüm aralığı, hassasiyeti, tek ya da çift lazerli olması ve çözünürlüğü bunlardan bazılarıdır. Kullanıcılar ürünü satın almadan önce ürünün teknik özelliklerinin ihtiyaçlarını karşılayabildiğinden emin olmalıdır. Bunun yanında ürünün kullanılacağı alan da önemlidir. Ürün klinik alanda kullanılacaksa, buna uygun bir model tercih edilmelidir.

Ayrıca kullanıcılar ürünün teknik detaylarının yeterli olduğunu tespit ettiğinde, kaliteli bir markanın ürünü olduğundan emin olmalıdır.

Bu yazımızda sizler için Kızılötesi Lazer Termometre ile ilgili Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sorularına cevap verdik. İnkatech Market olarak müşterilerimizin öncelikli olarak ölçüm alanındaki ihtiyaçları karşılayabilmek için online satışlar yapıyoruz. Ürünlerimizin tamamı dünyanın güvenilir markalarının ürünleridir. Yüzlerce farklı ürün hakkında bilgi almak ve satın almak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Buzdolabı Termometresi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.