Karbondioksit(CO2) ve Ölçümü Neden Önemli?

Yoğun araç trafiği ve kentlileşme oranının artması ile kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlarının kullanımı dünya genelinde oldukça artmıştır. İklim değişiklikleri ve küresel ısınmanın en büyük sorumlusu bu yakıtların yakılması ile ortaya çıkan sera gazı emisyonlarıdır. Sera gazı emisyonları içinde karbon ve karbondioksit salınımı çok yüksek oranlara çıkmıştır. 1958 yılında yapılan ölçümlere göre atmosferde bulunan karbondioksit oranı 315 ppm dolaylarındayken son yapılan ölçümlere göre %20 oranında yükseliş sergileyerek 400 ppm seviyelerini aşmıştır.

Karbondioksit (CO2) oranının bu kadar yükselmesinde sadece kullandığımız araçlar değil, uzay araştırmaları amacıyla insanoğlu tarafından uzaya yollanan uydular, enerji ihtiyacı için kurulan termik santraller, var olan ormanların yanması veya farklı amaçlar için ortadan kaldırılması, ağır sanayi tesisleri, yapılaşma için gerekli ham maddeler olan demir, çimento, çelik gibi malzemelerin çıkarılması ve işlenmesi de çok büyük etkenlerdir.

Bilindiği üzere solunum yapan canlılar ortamda bulunan oksijeni vücutlarına alıp, karbondioksit olarak ortama geri verirler. Ortamda bulunan karbondioksit (CO2) oranının yüksek olması canlılar için büyük tehlike arzetmektedir. Bitkiler için ise bu durum tam tersidir. Bitkiler büyümek ve verimlilik için karbondioksite ihtiyaç duyar.

CS120 İle Ölçüm ve Kontrol Cihazı

Anlaşılacağı üzere ortamda bulunan karbondioksit  miktarı endüstriyel alanlar ve yaşam alanları için çok önemlidir. İnkatech tarafından üretilen CS120, yerleştirildiği ortamda bulunan karbondioksit miktarını ölçüp kontrol altında tutulması gereken tüm durumlarda güvenerek kullanılabilecek bir cihazdır.

Seralar, tavuk çiftlikleri, soğuk hava depoları, okullar, hastaneler, bina içi yaşam ve çalışma alanları  ve ihtiyaç duyulabilecek her yerde CS120 Karbondioksit Ölçüm ve Kontrol Cihazı, ortamda bulunan karbondioksit oranını ölçerek sizi bilgilendirir. İstenildiği takdirde üzerinde bulunan röle çıkışları vasıtasıyla havalandırma kontrol ünitelerinizi , karbondioksit kontrol ünitelerinizi veya arzu edeceğiniz duruma göre çalışması gereken farklı cihazlarınızı tetikleyebilir.

0-10.000  ppm ölçüm aralığı ve 10 yıllık sensör ömrü ile CS120 Karbondioksit Ölçüm ve Kontrol Cihazı kullanım amacına göre yaşam kalitenize ve işinize yüksek oranda kolaylık sağlar ve değer katar.

CS120 Cihazının Teknik Özellikleri:

Sensör Ölçüm Aralığı 0 – 10.000 ppm
Sensör Tipi NDIR
Ortalama Sensör Ömrü 15 yıl
Adaptör 12 V, 1 A
Röle 2 adet röle çıkışı
Ebatlar Ana Ünite 160 mm x 35 mm x 80 mm / Sensör 100 mm x 55 mm x 100 mm

 

CO2, Sıcaklık Ve Nem Ölçer PANO

Inkatech Karbondioksit, Sıcaklık ve Nem Ölçer Pano karbondioksit konsantrasyonu, sıcaklığı ve aynı zamanda nemi ölçen multi-fonksiyon bir ölçüm cihazıdır. Endüstriyel üretim, hoteller, mağazalar, ofisler, toplantı odaları, kütüphaneler, depolar, istasyonlar, havaalanları, eczaneler, hastaneler, oturma odaları, laboratuvarlar, okullar, seralar ve benzeri tüm ortamlarda hava kalitesini ölçebildiği için geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.

MC-143 Sıcaklık, Nem ve CO2 Kayıt-Kontrol Cihazı

 

MC-143 bulunduğu ortamın sıcaklık, nem, karbondioksit ve etilen ölçümleri yapar ve internet bağlantılı PC, tablet ya da akıllı telefonunuzla ölçtüğü bu değerlerin uzaktan takibine olanak sağlar.

Bina içi çalışma alanları, seralar, tavuk çiftlikleri, soğuk hava depoları, yaş sebze meyve depoları, okullar, medikal alanlar gibi ortamlara yönelik karbondioksit konsantrasyon seviyesini ölçüp ekranında gösteren çok kullanışlı bir cihazdır. Cihazda üç adet röle çıkışı bulunmaktadır. Röle çıkışları vasıtasıyla karbondioksit konsantrasyonu istenmeyen seviyelere ulaştığı taktirde, havalandırma kontrol ünitesi vs. gibi cihazları anahtarlama özelliğine sahiptir. Üzerindeki ayar butonları vasıtasıyla, ayarladığınız seviyeler aşılınca cihazınıza var olan röle çıkışlarından birinin vasıtasıyla bağlayabileceğiniz sesli alarm sisteminin size uyarılar vermesini sağlayabilirsiniz.

MC-143 Sıcaklık, Nem ve CO2 Kayıt-Kontrol Cihazı Teknik Özellikleri:

Sıcaklık Ölçüm Aralığı -35 … 75 °C
Nem Ölçüm Aralığı 0 … 100 RH%
CO2 Ölçüm Aralığı 0 … 10.000 ppm
Etilen Ölçüm Aralığı 0 … 200 ppm
Adaptör 12 V, 1 A
Röle 3 adet röle çıkışı (kontrol amaçlı)
Ebatlar Ana Ünite 160 mm x 35 mm x 80 mm

 

411 Sıcaklık, Nem, CO2 ve Etilen Kayıt-Kontrol Cihazı 

411 Sıcaklık, Nem, CO2 ve Etilen Kayıt-Kontrol Cihazı; ortamdaki sıcaklık, nem, karbondioksit ve etilen değerlerini ölçüp kaydetme özelliğine sahip bir cihazdır. Bu değerler, cihazda tek bir ünite ile kontrol edilebilmektedir. Değerler, aynı zamanda, dokunmatik ekran üzerinden kontrol ve takip edilebilmektedir. Ayrıca, aynı ekran üzerinden değer girişleri de yapılabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.