Işık Ölçer (Lüksmetre) Nedir?

Işık Ölçer

Aydınlatma seviyesi ve ışık özellikleri ölçümünü yapmak için kullanılan cihazlara ışık ölçer cihazı denilmektedir.

Işık ölçer cihazları genelde, aydınlatma, fotoğrafçılık ve sinema endüstrilerinde sıkça kullanılmaktadır. Yalnızca aydınlatma seviyesi ölçümü yapabilen cihazlara ışık ölçer yani lüksmetre adı verilmiştir.

Lüksmetre, ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bir foto elektrik pil ile lüksel olarak kalibre edilmiş çok duyarlı bir mili amper metreden oluşur. Işık ölçer (lüksmetre) cihazın filtre sistemi, spektral duyarlılığı insan gözünün spektral duyarlılığının aynı olacak şekilde yapılmıştır. Lüksmetre cihazı ile çalışmak kullanıcılar için çok kolaydır. Çünkü; aydınlatma şiddetini ölçmek istenilen yüzeye doğru lüksmetrenin detektörünü çevirmek, bazı cihazlar için uygun aralığı seçmek ve göstergeden lüks değerini okumak yeterli bir işlem olacaktır.

Lüksmetre

Işık Ölçer (Lüksmetre) Nerelerde Kullanılır?

Işık ölçümünde taşınabilir, el tipi cihazlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ölçüm cihazları, doğru bir ölçüm için her test öncesinde kalibre edilmelidir. Kalibrasyon, ölçüm sensörü üzerindeki ışık geçirmeyen kapağın kapatılıp, cihaz üzerinden 0 lüks değeri ile eşleştirilmesi ile sağlanır.

Birçok yeni nesil ışık ölçer cihazı otomatik ölçüm sunan dijital multimetre ile karşınıza çıkmaktadır. Klasik ışık ölçümlerinin yanı sıra frekans, kapasite, akım, gerilim ve gürültü seviyelerinin tespiti için de ışık ölçer cihazlar kullanılmaktadır.

Günlük hayatta ve çalışma ortamlarında nadir kullanılan bu cihazlar, özellikle, aydınlatma ile ilgili alanlarda ışığa ait tüm detaylar büyük önem taşır. Işık ölçer cihazları sayesinde uygun aydınlatma koşullarına kısa sürede ve doğru bir şekilde karar verilir.

Işık ölçer cihazları, özellikle iş yerleri için farklı bir önem taşımaktadır. Çalışma koşullarında etkin rol oynayan aydınlatma düzeyi ve güvenliği için ışık ölçer cihazlar gereklidir. Işık şiddeti ölçümü ve çeşitli güvenlik kaygıları nedeni ile günümüzde pek çok şirket ışık ölçer cihazlara yönelmektedir.

Işık ölçer cihazlar genel olarak güncel sistem ve gereksinimlere uyum sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Birçok ışık ölçüm cihazında detaylı analiz yapmanızı sağlayan yazılım ve donanım desteğine de yer verilmiştir.

İlginizi çekebilir: Sertlik Ölçer Nedir / Penetrometre Nedir?

Işık Ölçer (Lüksmetre) Çeşitleri Nelerdir

Işık Ölçer (Lüksmetre) Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekanlarda ve iç mekanlarda aydınlatma için kullanılan ışık ölçer (lüksmetre) cihazlarının kullanım alanlarına göre geniş bir çeşitliliği vardır. Genelde portatif taşınma özelliğine sahip bu cihazların, parlaklık ölçer, solar güç ölçer, ışınım ölçer, uzum dalga ultraviole ışık ölçer, lutron UV ışık ölçer, güneş ışık yoğunluğu ölçer, çok fonksiyonlu ölçüm cihazı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Gelişen son teknoloji ile birlikte hızlı sonuçlar almak ve basit kullanım sağlamak için ışık şiddetini ve foofcandle değerini ölçen dijital ışık ölçer (lüksmetre) cihazlar kullanılmaktadır. En fazla tercih edilenler arasında olan dijital ışık ölçer cihazlardan bazılarında veri kayıt özelliği de bulunmaktadır. Bu kayıt cihazı sayesinde veriler belli bir ortamda tutulmaktadır. Hatta bu kaydedilen veriler belli bağlantılar ile bilgisayar ortamına aktarılabilme özelliğine sahiptir. Bu cihazlara datalogger dijital ışık ölçer cihazları adı verilmektedir. Dijital lüksmetre olarak bilinen ışık ölçer cihaz ile belli bir zaman diliminde belirli aralıklara ışığı belirlenen değerlerde ölçerek, kayıt altında tutabilme özelliğine sahiptir.

Işık Ölçer (Lüksmetre) Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Işık ölçer (lüksmetre) cihazı alırken, internetten yapılan alışverişler daha verimli olacaktır. Çünkü ışık ölçer cihazın tüm özelliklerini İntech firmasının internet sitesinden çok rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz. Müşteri odaklı hizmet veren firma, farklı marka ve ürün seçeneklerini ile birden fazla imkânı sizlere sunmaktadır.

Farklı yazılım desteği ile karşınıza çıkan ışık ölçer cihazları pratik bir kullanım sağlar. Bu sayede, iş yeri gibi geniş alanlar için en uygun aydınlatma sistemini kolayca tespit edebilirsiniz.  Genel olarak, birçok farklı marka ve modele ait ışık ölçer cihazlarda dikkat edilen başlıca unsur, dayanıklılık ve doğru tespittir.

İlginizi çekebilir: Gürültü Ölçer Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.