İç Hava Kalitesi Ölçümü ve Önemi

iç hava kalitesi ölçümü

Karbondioksit gazı rengi ve kokusu olmayan, soluduğumuz havanın yaklaşık 1,5 katı kütleye sahip zehirsiz bir gazdır. Ancak yüksek miktarda bulunduğu ortamlarda havanın oksijen seviyesini düşürerek boğucu etki yapabilmektedir. Nemli ortamlarda su ile reaksiyona girerek keskin bir koku oluşturabilir.

İnsanoğlunun günümüzdeki enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılan petrol, doğalgaz ve kömürden dolayı atmosfere salınan CO2 miktarı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu nedenle bulunduğumuz ortamlardaki karbondioksit miktarı çok büyük önem arz etmektedir.

İç Hava Kalitesi Neden Önemlidir?

İç Hava Kalitesi, kapalı ortamlarda soluduğumuz havanın ne kadar iyi veya kötü olduğunu betimleyen bir değerdir. Araştırmalara göre iç hava kalitesinin değeri, işyerlerindeki çalışanların mutluluğu ve çalışma azmini, öğrencilerin öğrenme isteklerini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı her geçen gün daha fazla özel şirket ve kamu kuruluşu binalarında iç hava kalitesini sağlayabilmek için gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre iç hava kalitesinin kötü durumda olması ofis ortamlarının %30’unda çalışanların olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.

İç Hava Kalitesi Neden Kirlenir?

Binalar içerisinde bulunan tüm eşya ve insanlar uçucu bir organik (VCO) yayarlar. Binalarda bulunan havalandırma sistemlerinin içerisinde dolaşan duman, haşere temizliği için ortama bırakılan veya sıkılan ilaçlar, sızdırmaz camlar, temizlik malzemeleri, ofisler içerisinde bulunan fotokopi ve yazıcı gibi aletler, lavabolar ortamlarda bulunan havanın kalitesini en çok etkileyen sebeplerdir.

Kirli Hava ile Oluşan Tehlikeler Nelerdir?

Bulunduğumuz ortamda bulunan CO2 miktarı iç hava kalitesini etkilediğinden, iç hava kalitesini düşürmektedir. Bu düşük iç hava kalitesi birçok olumsuz duruma sebebiyet vermektedir. Bu olumsuz durumların başında kısa süreli, ama sıklıkla boğaz kızarıklığı, göz sulanması, baş ağrıları, halsizlik, devamlılık gösteren yorgunluk hissi, hava ile bulaşan ağır hastalıklar gelmektedir. Hastalıkların dışında kirli hava öğrenme ve üretim kaybına ve yüksek sağlık harcamalarına neden olmaktadır.

İç Hava Kalitesi Değeri Nasıl Öğrenilir?

Bulunduğunuz ortamın iç hava kalitesini öğrenebilmek için, öncelikle ortamda bulunan hava kalitesinin ölçümünün yapılması gerekmektedir. Bunun için İç Hava Kalitesini takip edebileceğiniz ölçüm cihazları bulunmaktadır.

Inkatech Karbondioksit, Sıcaklık ve Nem Ölçer Pano

Bu çok parametre ölçümü yapan pano, karbondioksit konsantrasyonu, sıcaklık, nemi ölçen multi-fonksiyon bir detektör ölçüm cihazıdır.

Endüstriyel üretim, hotel, mağaza, ofis, toplantı odaları, kütüphane, depo, istasyon, hava alanı, eczane, hastane, oturma odaları, laboratuvar, okul, sera gibi ortamlarda hava kalitesini ölçebildiği için geniş bir kullanım alanı bulmaktadır.

CEM DT-802 Hava Kalitesi Ölçüm Cihazı (Karbondioksit Ölçer)

Cem DT-802 Hava Kalitesi Ölçer; ortamda bulunan havanın karbondioksit değerini ppm olarak ölçen, bunun yanı sıra sıcaklık ve nem değerini de ölçebilen hassas karbondioksit ölçüm cihazıdır.

Kapalı alanlarda insan sayısı çoğaldıkça ortamdaki karbondioksit miktarı önem kazanır ve bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Ortam çok iyi havalandırılmazsa kısa bir süre sonra baş dönmesi ve halsizlik problemleri görülür. DT-802 ortamdaki hava kalitesizliğini tespit eder alarm fonksiyonu sayesinde farkındalık yaratarak ortamdaki olumsuz etkileri yok etmeye yardımcı olur.

AZ 7752 Hava Kalitesi, Karbondioksit, Sıcaklık Ölçer

AZ 7752 portatif karbondioksit ölçer; ortamda bulunan havanın karbondioksit ve sıcaklık değeri ölçen hassas ve kaliteli el tipi ölçüm cihazıdır.

AZ 7752 portatif Karbondioksit (CO2) ölçüm ve tespit cihazı özellikle CO2 konsantrasyonu, CO2 seviyesi ve hava sıcaklığı dahil iç mekan hava kalite indeksini ölçer. Ölçülen CO2 değerlerini analizlerde kullanılmak amacıyla PC’nize aktarabilirsiniz.

AZ 77535 Karbondioksit, Sıcaklık ve Nem Ölçer

AZ 77535 portatif karbondioksit ölçer; ortamda bulunan havanın karbondioksit, sıcaklık ve nem değeri ölçen hassas ve kaliteli el tipi ölçüm cihazıdır.

AZ 77535 portatif Karbondioksit (CO2) ölçüm ve tespit cihazı özellikle CO2 konsantrasyonu, CO2 seviyesi, hava sıcaklığı, hava nemi, çiğlenme noktası dahil iç mekan hava kalite indeksini ölçer. Ölçülen CO2 değerlerini analizlerde kullanılmak amacıyla PC’nize aktarabilirsiniz. AZ 77535, bina-içi çalışma alanları, ofisler, hastaneler, okullar, yolcu istasyonları ve evlerde kullanılabilen bir hava kalite ölçüm cihazıdır.

Yukarıda belirtilen cihazlar dışında da İç Hava Kalitesini ölçen cihazlar bulunmaktadır. Diğer cihazları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki kirli hava nasıl temizlenir?

Ölçümü yapılıp değerleri öğrenilen iç hava kalitesinin temizliğe ihtiyaç duyulduğunun anlaşılması durumunda ilk yapılması gereken işlem yapılabiliyorsa bulunulan ortamı havalandırmaktır.

Ortam havalandırmasının mümkün olmadığı durumlarda, kirliliğe maruz kalma süresi ve şekillerini azaltmak bir başka yöntemdir. Bunların dışında farklı model ve şekillerde satın alınabilen hava temizleme cihazları vasıtasıyla iç hava kalitesi istenilen seviyelere çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.