Hava İstasyonu Nedir?

Hava İstasyonu

Belirli bir bölgenin iklimini ve havasını incelemeye yardımcı olan hava istasyonu, atmosferik koşulları ölçmeye yarayan elektronik bir cihazdır. Meteoroloji istasyonu olarak da bilinen hava istasyonu, hava durumunu tahmin eder ve mevcut olan hava koşullarını dışarıda görüntüler. Evde kullanılmak üzere de tasarlanan cihaz, dışarıya konulan bir veya birden fazla sensörle bağlantılı olarak çalışmaktadır. Hava durumuyla ilgili doğru tahminler elde etmek için kullanılan sensörlerin kablolu ve kablosuz seçenekleri vardır.

Hava İstasyonunu Kimler Kullanır?

Hava İstasyonunu Kimler Kullanır

Hava istasyonları resmi ve kişisel olarak ayrılmaktadır. Hayatı şekillendiren önemli bir öğe olan hava hakkında bilgi veren hava istasyonu genelde hava durumu merkezleri, güneş enerji santralleri, tarım arazileri, balıkçılık faaliyetlerinde bulunanlar tarafından tercih edilmektedir.

Hava, deniz ve karayolu seyahatlerinde, askeri ve meteorolojik alanlarda resmi hava istasyonu kullanılmaktadır. Kullanılan hava istasyonu ile kazalar da büyük olasılıkla azalmaktadır. Meteoroloji hava durumuyla ilgili açıkladığı bilgileri hava istasyonları yani meteoroloji istasyonları sayesinde elde etmektedir.

Özel veya bazı durumları araştırma amaçlı kullanılmak için kişisel hava istasyonları tercih edilmektedir. Kişisel hava istasyonları genelde çiftçiler, okullar ve hava durumu meraklıları tarafından kullanılmaktadır. Okullar genelde dışarıda yapılacak olan etkinlikleri hava istasyonundan aldıkları bilgilere göre planlamaktadır. Hava istasyonu kullanan çiftçiler ise ürünlerinin ekimini, biçimini ve bakımını hava durumuna göre belirlemektedir. Evlerinde hava durumu istasyonu kullanan kişiler ise giyilecek kıyafetini ve günlük planını oluştururken bu ölçümlere göre yapmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanım Alanları

Hava İstasyonunun Özellikleri Nelerdir?

Hava İstasyonunun Özellikleri Nelerdir

Bir ekran ve birkaç düğmeden oluşan basit bir cihaz olan hava istasyonunda görüntülemek istenilen öğeler değiştirilebilir veya havayla ilgili farklı verilere ulaşılabilir. Sensörler ile çalışan bu elektronik hava durumu ölçüm aletinin en temel görevi, iç ve dış hava sıcaklığını göstermesidir. Hava istasyonunda ölçülen sıcaklık Fahrenheit ve Santigrat şeklinde gösterilmektedir. Hava istasyonu havanın sıcaklık, soğukluk derecesinin yanında, ölçülen bölgenin nem oranını, barometrik basıncını, rüzgar soğukluğunu, çiğlenme noktasını, rüzgarın yönünü, yağış miktarını, rüzgar hızını, hava kalitesini ve ısı indeksini algılayıp görüntülemektedir. Gündelik hayata da katkı sağlayan hava istasyonu ile yapılan ölçümler neticesinde daha rahat planlamalar yapılırken, giyilecek kıyafetlerin seçimi de kolaylaşmaktadır.

Hava istasyonları sadece içinde bulunduğu zamanı değil, gelecekteki hava koşullarını da tahmin etmektedir. Sürekli veri toplayan, toplanan verileri arşivleyen ve istenilen zamana ait verilere erişim sağlayan hava istasyonu, çevre şartlarından kolay kolay etkilenmeyerek uzaktan gözlem imkanı da sağlamaktadır.

Hava istasyonu gelecek hava durumunu tahmin eder, yaklaşmakta olan fırtınalara karşı uyarır ve buz alarmı özelliğine sahiptir. Hava durumu tahminlerini ve temel sıcaklıkları genelde 12 ila 24 saatlik sürede görüntüleyen hava istasyonlarının içinde atom saati ve alarm bulunmaktadır. Bunun yanında istenildiği taktirde hava istasyonlarına ay evresi göstergesi de eklenebilmektedir.

Dikkatinizi çekebilir: pH Metre Nedir ve Nerede Kullanılır?

Hava İstasyonu İçin Gerekli Olan Araçlar Nelerdir?

Hava İstasyonu İçin Gerekli Olan Araçlar Nelerdir

Bir hava istasyonunda kullanıldığı alana ve türe göre; termometre, higrometre, anemometre, rüzgar gülü, barometre, yağmur göstergesi, UV ve güneş radyasyonu sensörü, yıldırım dedektörü, yaprak ıslaklık sensörü, toprak nemi sensörü, hava kalitesi sensörü gibi araçlar bulunmaktadır.

Termometre: Termometre, hava istasyonun etrafındaki hava sıcaklığını ölçmektedir.  İç ve dış sıcaklığı ölçmesi için iki adet termometre bulunmaktadır.

Higrometre: Havanın nem miktarını ölçmesi için ise higrometre bulunmaktadır.  Biri sensör muhafazasından biri ekran konsolunda olmak üzere iki adet kullanılmaktadır.

Anemometre: Anemometre ise rüzgarın hızını ölçmektedir.

Rüzgar Gülü: Kanadıyla rüzgarın estiği yönü gösteren rüzgar gülü, rüzgarın yönünü ölçmektedir.

Barometre: Çok önemli bir tahmin edici olan barometre, atmosferik basıncı ölçerek genelde konsol içi ve evin içindeki kayıt cihazında bulunur.

Yağmur Göstergesi: En yaygın yöntemi olan devirme kova ölçüsünün kullanıldığı yağmur göstergesi ile ne kadar yağmur düştüğü belirlenir.

UV ve Güneş Radyasyonu Sensörü: UV ve güneş radyasyonu sensörü genelde akıllı evlerde, açık hava etkinlikleri ve törenlerde kullanılır.

Yıldırım Dedektörü: Bulunulan konumda yaklaşık 25 mil uzaklıktaki yıldırımı algılamaktadır. Fırtınanın hareket yönünü hesaplama gibi özellikleri de vardır.

Yaprak Islaklık Sensörü: Tarımda ve bahçecilikte kullanılan cihaz, yaprak üzerindeki nem miktarını gösterir.

Toprak Nemi Sensörü: Toprak sıcaklığını, topraktaki mevcut nemi hesaplar, böylelikle sulamanın planlanmasına yardımcı olur.

Hava Kalitesi Sensörü: Son dönemleri hava kirliliği konusunda dünyada ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hava istasyonlarına istenildiği taktirde eklenen bu sensör ile partikül madde ölçülerek hava kirliliği bilgi veriyor.

Hava İstasyonu Türleri Nelerdir?

Hava İstasyonu Türleri Nelerdir

Hava istasyonu genelde prize takılarak çalışmaktadır. Hava istasyonun kullanıldığı konuma ve amaca göre birden fazla türü bulunmaktadır. Maliyet açısından oldukça hesaplı ve kullanımı kolay olan analog hava istasyonu, sezgisel bir cihazdır ve pille çalışır. Analog hava istasyonu, havanın sıcaklığını atmosfer basıcını, nem derecesini, saat ve tarihi gösterme özelliklerine sahiptir.

Bilgisayara yüklenen bir programa sahip olan ölçülen tüm verilerin kaydını tutan dijital hava istasyonları, en çok tercih edilenler arasındadır. Özellikleri bakımından oldukça geniş olan dijital hava istasyonu ile atmosfer basıncı, rüzgar hızı ve yönü, maksimum ve minimum düzeyde sıcaklığı, nem oranı, hava tahmini, rüzgarın soğuması, yıldırım indeksi öğrenilmektedir.

İnsan yaşamı üzerinde etkili olan meteoroloji hem kişisel hem iş hayatında önemli bir yere sahiptir. Her bölgenin iklimi ve olacak değişiklikler hava durumu istasyonları ile tahmin edilmektedir. Günlük hayatını kolaylaştırmak ve anlık bilgi sahibi olmak için de kablosuz hava durumu istasyonlarına akıllı telefonlar ile erişilebilmektedir. Böylelikle meteorolojik veriler hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.