Hassas Ölçüm Terazileri Nedir?

Hassas Ölçüm Terazileri Nedir

Hassas ölçüm terazileri laboratuvar ve diğer alanlarda tartım uygulamaları için en çok kullanılan cihazlardır. Hassas ölçüm terazi cihazı, laboratuvar alanı başta olmak üzere endüstriyel alanlarda yapılan uygulamalarda da kullanılan hassas ve küçük birimlerle ölçüm uygulamaları yapabilen cihazlardır. Terazilerin okunabilirlikleri 0.01 gr ağırlıktan başlayarak 1100 kg ağırlığa kadar çıkmaktadır.

Hassas ölçüm terazi cihazları küçük yapı ve hacimdeki maddelerin ağırlıklarını hesaplamak için kullanılmaktadır. Hassas ölçüm terazileri sayesinde çok ufak haldeki maddelerin bile sahip olduğu ağırlık hesaplanabilmektedir. Bu cihazlar sadece laboratuvar ortamlarında değil, diyet yapan kişilerin ve kuyumcuların kullandığı da gözlemlenebilir.

Hassas ölçüm terazileri birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler; otomatik kalibrasyon, dahili kalibrasyon, harici kalibrasyon, veri kaydetme, bilgisayar bağlantılı USB girişi, WİFİ desteği, kullanım rahatlığı açısından boyutunun büyük olmaması, rahatlık açısından kolay kullanım menüsünün olması ve her türlü iklim koşuluna karşı verimli sonuçlar vermesi gibi belli başlı özelliklere sahiptir.

Hassas ölçüm terazilerinin kullanımı da oldukça basittir. Elektrik prizinin olduğu her yer kullanılmaktadır. Hassas ölçüm terazisi kullanılırken en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri temiz olmasıdır. Ve son olarak kullanıldıktan sonra güvenli bir yer muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Hassas Ölçüm Terazileri Nerelerde Kullanılır

Hassas Ölçüm Terazileri Nerelerde Kullanılır?

Hassas ölçüm terazileri genelde bilimsel olarak laboratuvar ortamlarında kullanılmaktadır. Teraziler, günlük hayatta özellikle pazarda sebze ve meyve alışverişlerinde yapılan tartımlardan biraz daha farklı alanlarda kullanılmaktadır. Hassas ölçüm terazi aletleri oldukça küçük ağırlıklarda bile tartım yapabilme özelliğine sahiptir. Hatta bu cihazlar, 0.01 mg ağırlıktan tartımlar da yapabilmekte ve bu işlemin sonunda tamamen verimli sonuçlar almaktadır. Bunun son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle beraber hassas ölçüm terazileri de gelişerek laboratuvar ve endüstriyel alanlarında da oldukça önemli bir cihaz haline gelmiştir.

Dijital hassas teraziler diğer adıyla elektronik hassas terazi modelleri günümüzde hemen hemen her sektörde kullanılan oldukça hassas terazi çeşitleridir. Bu teraziler kuyumculuk, eczacılık, tıp ve kozmetik sanayi gibi sektörlerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde kullanılan hassas ölçüm terazileri kimya sanayilerinde ve kuyumcularda da kullanılmaktadır. Bu hassas ölçüm terazileri iki kefeli eşit kollu veya tek kefeli olarak da bulunabilir. Bu tek kefeli olan terazilerde kütleyi doğrudan olarak ibre üstünden okunması mümkün olacaktır. Işıklı rakamlar da bu kütleleri belirleyerek okunmasında kolaylık sağlama özelliğine sahiptir.

Hassas ölçüm terazileri laboratuvarların yanında, endüstri, eğitim, ar-ge laboratuvarları, ilaç ve kozmetik gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Birden fazla kullanım özelliği olan bu cihazlar, belirli bir ağırlığın tartımı yapılması için kullanılmaktadır.  Hassas ölçüm terazi cihazları karmaşık olmayan, kolay bir kullanıma ve sisteme sahip olduğu için güvenle kullanılabilmektedir.

 

Hassas Ölçüm Terazileri Çeşitleri Nelerdir?Hassas Ölçüm Terazileri Çeşitleri Nelerdir

Terazi kütlelerin ağırlığını ölçmemize yarayan bir alettir. Teraziler bir bakıma kaldıraç gibi de çalışmaktadır. En yaygın olanı ise el terazisi olarak bilinendir. Bakkal terazileri ve baskülleri aynı koşulda çalışmakta olup ağırlık birimleri kilogramdır. Kefeli olan terazilerde her zaman kullanılan ağırlıkların doğru olması gerekmektedir.

Hassas ölçüm terazileri kullanılan alana göre farklı çeşitlerde üretilmektedir. Teknoloji gelişimi ile birlikte elektronik ekrana sahip hassas teraziler kullanılmaktadır. Ölçülebilen kapasite ve hassasiyete göre de hassas terazi çeşitleri bulunmaktadır. Analitik hassas ölçüm terazisi, dijital hassas ölçüm terazisi, dokunmatik ekranlı analitik hassas ölçüm terazisi, bakanlık onaylı eczane terazisi, yoğunluk ölçerli analitik hassas ölçüm terazisi, mutfak terazisi, hassas tartım terazisi ve kapaklı cep terazisi hassas ölçüm terazisi çeşitleri arasında bulunmaktadır.

Hassas ölçüm terazi çeşitlerinde geniş bir satış hizmeti sunan İnkatech firmasında istediğiniz modelde terazilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sertlik Ölçer Nedir / Penetrometre Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.