Ses Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Gürültü Seviyesi Ölçüm Cihazı Kullanımı

gürültü seviyesi ölçüm cihazları

Ses hakkında bilmeniz gereken dört olgu:

 1. Ses dalgaları nedir?
  Ses dalgaları ses kaynağından katı cisimlerde, sıvılarda ve gazlarda şok dalgası şeklinde yayınlan boylamasına dalgalardır. İnsan kulağı 16 ile 20.000 Hertz arasındaki frekansları duyabilir. Daha düşük veya daha yüksek frekanslar normal bir ses seviyesi ölçüm cihazı tarafından kaydedilmez.
 1. Desibel limit değerleri ne kadardır?
  Gürültüden kaynaklanan işitme kaybı meslek hastalıkları listesinin en üstünde bulunur. Bir ses seviyesi ölçüm cihazı ile limit değerlerinin izlenmesinin amacı sağlığın zarar görmesini önlemektir. Ama nerede, hangi limit değerleri geçerlidir? Bu değerler, yaklaşık 55 ile 85 desibel aralığının herhangi bir sağlık riski içermediğini belirten kılavuz ses seviyesi değerleri ve emisyon değerleri ile belirlenir. Kılavuz değerler iş yerine bağlı olarak değişir: bir mekanik üretim tesisinde ses seviyesi ölçüm cihazı 70 desibeli gösterirse, bu minimum aralıktadır. Diğer yandan, açık planlı bir ofiste ses seviyesi ölçüm cihazı alarmı çalacaktır, çünkü bu ofis için son derece yüksek bir değerdir. Bu ortam için tavsiye edilen kılavuz değer 55 desibeldir.
 1. Ses kaynağının tipi ne kadar önemlidir?
  Artan bir gürültü seviyesi ses kaynağının tipinden bağımsız olarak bir insanın sağlığını olumsuz etkiler. Gürültünün nedeninin makine, ekipman veya insan sesi olması fark etmez: ses seviyesi ölçüm cihazı bunlar arasında ayrım yapmaz. Nihayetinde, kalıcı veya düzenli olarak tekrarlayan (örneğin uçak yaklaşma yollarının yakınlarında olduğu gibi) son derece yüksek gürültü kirliliğine maruz kalmanın etkileri aynıdır: sağlık üzerinde büyük bir olumsuz etki.
 1. Ölçüm nerede gerçekleştirilmelidir? Bir gürültü ölçüm cihazı ile ses seviyesi ölçümü için uygulama alanları çeşitlidir: Ses seviyesi ölçüm cihazını aşağıdaki uygulamalar için tavsiye ediyoruz:
 • Isıtma mühendisliğinde kazanların ses hacminin ölçülmesi.
 • Ticaret ve endüstride makine gürültüsünün ölçülmesi.
 • Etkinliklerde teknisyenler veya kamu otoriteleri tarafından gürültü seviyesi ölçümü.
 • Ticari alanda kompresörlerin ve montaj gruplarının kontrol edilmesi. Yaşam alanlarında şikayetler olduğunda, sorumlular en önemli ölçümleri basit bir gürültü ölçüm cihazı ile kendileri de gerçekleştirebilir.

İç mekanda mı, dış mekanda mı ölçüm yapmak istiyorsunuz? İdeal gürültü seviyesi ölçüm cihazınızı burada bulabilirsiniz.

testo gürültü seviyesi ölçüm cihazları
Gürültü Seviyesi Ölçüm Cihazı

Gürültü seviyesi ölçüm cihazlarının genel doğru kullanımı

Ses seviyesi ölçümü gürültü seviyelerinin nesnel olarak değerlendirilmesini sağlar. Bir gürültü seviyesi ölçüm cihazı ile, yüksek hassasiyetli gürültü seviyesi ölçümü için ideal cihaza da sahip olursunuz. Bu aynı zamanda okunan doğru değerler temelinde gürültü emisyonlarını azaltmak için uygun önlemleri alabileceğiniz anlamına da gelir. Ses seviyesi ölçüm cihazınızla doğru ölçümler için önemli ayrıntıları burada bulabilirsiniz:

Farklı model ve özelliklerde Ses ve Gürültü seviyesi ölçüm cihazlarını karşılaştırmak için burayı tıklayabilirsiniz.

 • Zaman ağırlıklandırmasını ayarlayın: sinyali seviye açısından sadece yavaşça değişen gürültüler (1 s) için SLOW (YAVAŞ) tuşuna basın. Ani ses ses seviyesi değişiklikleri olan gürültüler (125 ms) için FAST (HIZLI) tuşuna basın.
 • Frekans ağırlıklandırmasını A/C seçin: standart ses seviyesi ölçümleri için, gürültü ölçüm cihazınızdaki A tuşuna basın. Bir gürültünün düşük frekanslı bileşenini değerlendirmek için C tuşuna basın.
 • Mikrofonu hizalayın: mikrofonun ses kaynağına yönlendirildiğinden emin olun.

Kaynak: testo

  Gürültü Seviyesi Ölçüm Cihazları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.