Gürültü Ölçer Nedir?

Gürültü Ölçer

Gürültü ölçümü analizi ile çalışanları çevredeki rahatsız edici sesten arındırmak dolayısıyla iş verimliliğini artırmak adına yapılmaktadır. Gürültü, akustik açıdan gelişigüzel bir dalga biçiminde ve birbirleriyle harmonik bir ilişkisi olmayan birden çok frekans bileşenine sahip, yüksek basınçlı ve basıncı zaman içinde değişebilen, ani veya sürekli karmaşık sesler topluluğudur.

Ölçümler, ses basınç ölçerler, sürekli ölçüm/izleme sistemleri ve dozimetreler (etki izleme analizi) ile gerçekleştirilir. En yaygın olarak ses basınç ölçerler kullanılmaktadır.

Gürültü değerlendirme ölçüsü, ses basıncı seviyesine dayanan desibel (dB)’dir. Gürültü seviyesinin ölçüsü, kullanılan ağırlık eğrisine göre dBA ya da dBC’dir. A ağırlık eğrisi insan kulağının frekansa bağlı olarak sese olan duyarlılığını en iyi temsil etmekte ve genelde dBA olarak ölçülmektedir. C ağırlık eğrisi darbe gürültüsünün ölçüm ve değerlendirilmesinde kullanılmakta ve dBC olarak ölçülmektedir.

Ses ölçüm cihazlarının özelliklerini tarif eden çeşitli standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar ses ölçüm cihazlarını hassasiyet derecelerine göre dört gruba ayırmaktadır. Dört hassasiyet seviyesi birbirinden toleranslarındaki farklılıklar sebebiyle ayrılmaktadır. Tip numarası yükseldikçe tolerans aralığı genişlemektedir. Farklı hassasiyet dereceleri farklı ölçümleri hedeflemektedir.

Çevresel gürültü ölçüm ekipmanı LAeq, T ölçebilmeli, Tip 1 mikrofonu olmalı, standart frekans ağırlıkları A ağırlıklı ve C ağırlıklı olmalı, zaman ağırlıkları F, S ve I ağırlıklı olmalı, A ve C frekans ağırlıklı, darbeli, dalgalı ve periyodik sesler için toplama ve ortalama işlemi yapabilmeli, istatistiksel dağılım (LAN,T) vermeli, 1/1 ve 1/3 oktav bant analizi yapabilme gibi özelliklere sahip olması tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ölçüm Aleti Nedir / Ne İşe Yarar?

Gürültü Ölçer Nerelerde Kullanılır

Gürültü Ölçer Nerelerde Kullanılır?

Gelen bir şikâyeti değerlendirme, yasalara uygunluğu denetleme, maruz kalan kişi sayısını belirleme, araştırmalar, kalibrasyon doğrulama, arazi kullanım planlaması veya çevresel etki değerlendirmesi (ÇED), ruhsat başvurusu, gürültü haritalama, önlemlerin etkinliğini değerlendirme amacı ile gürültü ölçümleri yapılmaktadır.

Gürültü ölçer cihazlar okul, hastane, fabrika, ofis gibi yerlerde ihtiyaç duyulan aletler arasındadır.

Çeşitleri Nelerdir?

Gürültü ölçer çeşitleri genelde birden çok alanda işimize yaramaktadır. Ölçüm, ses basınç ölçerler, sürekli ölçüm/izleme sistemleri ve dozimetreler (etki izleme analizi) ile gerçekleştirilir.

Gürültü ölçer çeşitleri arasında en yaygın olarak kullanılan aletler, ses basınç ölçerlerdir. Bu cihazlar genelde teknisyenler ve ilgili alanlardaki mühendisler tarafından profesyonel üretim ve kontrol alanlarında kullanılmak için üretilmiştir.

Kullanım esnasında hızlı sonuçlar almak ve kolay işleyiş sağlamak adına gürültü ölçer cihazların, dijital olanları kullanılmaktadır. Ayrıca dijital gürültü ölçer cihazlarla alınan kayıtlar, USB aygıtı yardımı ile bilgisayara aktırılma özelliğine sahiptir. Desibel kayıt cihazı çeşitleri de olan gürültü ölçer cihazlarının kolektif olma özelliği de bulunmaktadır.

Otomatik kapatabilir ve düşük batarya uyarılarını gösterme özelliğine sahip gürültü ölçer cihazları, ortama dair minimum ve maksimum verileri görüntüleyebilme sistemine de sahiptir.

Gürültü Ölçer Çeşitleri Nelerdir

Gürültü Ölçer Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gürültü ölçümü yapan cihazlar ile çalışmaya başlamadan önce gürültü ölçer cihazının özelliklerine ve referanslarını incelemeniz sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Genellikle fiyatı düşük olan gürültü ölçer cihazları sabit bir fiyat etiketine sahiptir.  Bu cihazlar belli yazılımsal özellikleri ile sınırlıdır. Daha gelişmiş cihazlarda, isteğe bağlı yazılım lisanslarıyla modüler bir hale getirilmiştir.

Bu cihazlar, temel olarak toplam (geniş bant) gürültü seviyesini bilmek gibi basit gereksinimlerinizi karşılayabilir veya frekans spektrumu ve yüksek çözünürlüklü sinyal kaydı gibi isteklere cevap verme özelliğine sahiptir. Gürültü ölçer cihazı alırken bunlar dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Gürültü ölçüm cihazları karşılaştırırken, cihazların sahip olduğu yazılımların şu anki ve yakın gelecekteki ihtiyaçlara cevap verip vermediğinden emin olmakta fayda vardır.

İlginizi çekebilir: Kızartma Yağı Test Cihazı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.