Gaz Ölçer Nedir? Gaz Ölçer Türleri Nelerdir?

Gaz Ölçer Nedir

Birden fazla kullanım alanını kapsayan gaz ölçerler, boyalar tarafından bırakılan gözle görülmeyen atıkları, zararlı gazları, inşaat atık tozlarını, hafriyat alanlarında meydana gelen metan gazlarını ve depolama alanlarında oluşan atık gazları tespit etmek kullanılmaktadır. Birçok kullanım alanı olan gaz ölçerlerin özellikleri oldukça geniştir. Gaz ölçerlerin türleri de bu özelliklere ve kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Yapılan işe ve alınmak istenen tedbire göre farklılık gösteren kullanım alanları, gaz ölçerleri geniş bir alana yaymaktadır.

Gaz Ölçer Nedir?

Kendine birden fazla alanda yer bulan gaz ölçer cihazlar, günlük hayatta rutin olarak yapılan pek çok işlemin temelinde kullanılmaktadır. Farklı ihtiyaçların kullanımına uygun olarak tasarlanan gaz ölçerler, gözle görülmeyen atıklar söz konusu olduğunda önemli bir yere sahiptir. Çeşitli gazların erken ve kolay bir şekilde tespit edilebilmesi için tasarlan bu cihazlar, günlük hayatta birden fazla alanda oluşabilecek patlama ve zehirlenme gibi istenmeyen sorunların önüne geçilmesinde önemli bir role sahiptir. Üst düzey güvenlik kontrolü ve birçok önlem seçeneklerini karşımıza çıkaran gaz ölçerler, gaz sorunu ve daha pek çok şeyin kolayca tespit edilmesini sağlamaktadır.

 Gaz ölçüm cihazları, endüstriyel anlamda geniş yer kaplayan zararlı gazların tespitinde ve önlenmesinde de büyük yere sahiptir. Zararlı gazların doğa ve çevreye vereceği zararı önceden tespit edip, uyarabilen gaz ölçüm cihazları ile güvenli bir kullanım elde edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Mantarhanelerde Kullanılması Gereken Ölçüm Aletleri Nelerdir?

Gaz Ölçer Türleri Nelerdir

Gaz Ölçer Türleri Nelerdir?

Hidrojen, sülfit, karbon monoksit, metan ve oksijen ölçümü için kullanılan gaz ölçüm cihazlarının, kullanım amacına göre birden fazla türü bulunmaktadır. Gaz ölçüm cihazlarının türleri arasında; oksijen ölçüm cihazı, karbonmonoksit CO ölçer, gaz kaçak dedektörü, yanıcı gaz kaçak dedektörü, baca gazı analiz cihazı, soğutucu gaz kaçak dedektörü, CO 2 ölçer, formaldehit ölçer, gaz kontrol cihazları, karbondioksit sıcaklık ve nem kayıt cihazı bulunmaktadır.

Bir diğer türü ise; kapalı alan girişlerinde kullanılan pompalı gaz dedektör cihazıdır. Bakım ve onarım işlerinin ihtiyacı olan kapalı alanlara, tehlikeli maddelerin konması halinde risklerin ortadan kalkması için bu gaz ölçüm cihazı kullanılmaktadır.

Gaz Ölçer Nerelerde Kullanılır

Gaz Ölçer Nerelerde Kullanılır?

Birçok alana entegre edilebilen gaz ölçer cihazlar, kendi içinde özel bir sisteme sahiptir. Gaz ölçerler bu özellikleri sayesinde kullanılacak alanlara göre kolayca temin edilmektedir. Birden fazla ölçüm ve işlemi yapan gaz ölçerler, zehirli gazları, metan gazlarını, atık gazlarını ve yakıt dolum sırasına gözle görülemeyen zararlı gazları ölçmek için kullanılmaktadır.

Güvenli bir ölçüm olmadığı halinde herhangi sızıntı da hayat tehlikeye dönüşen gazları kontrol altında tutmak için gaz ölçerler, tercih edilmektedir. Sağlık açısından da kullanılan gaz ölçerlerden bazıları küçük ve taşınabilir bir yapıya sahiptir. Bu gaz ölçerler genelde, iş alanlarında kıyafetler üzerindeki gaz miktarını ölçmek için kullanılmaktadır. Böylelikle kıyafet üzerine yerleştirilen gaz ölçüm cihazları sayesinde kişiler olabilecek tehlikelere karşı etrafındaki insanları uyarmaktadır. Geniş bir kullanım yelpazesi olan gaz ölçerler, endüstriyel alanda kullanılarak, pek çok zararlı gazın tespitini sağlamaktadır.

Gaz ölçerler her ne kadar zehirli gazları tespit etmek için kullanılsa da farklı kullanım alanlarına da fayda sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Gazların bazı durumlarda taşınması ve saklanması gerektiğinde, farklı özelliklere ve modellere sahip gaz ölçerler kullanılmaktadır. Ortamda veya üründe gaz sızıntısı bulmak için de kullanılan gaz ölçerler, bu özelliği ile zararlı gazların fark edilmesine yardımcı olmaktadır.

Gündelik hayatta ev ve iş yerlerinde doğalgaz bağlatıldığı sırada gaz sıkıntısına karşı yapılan kontroller, günlü gaz ölçer kullanıma örnektir.

İlginizi çekebilir: Wile 55 Tahıl Nem Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.