Elektriksel Ölçüm (Multimetre) Nerelerde Kullanılır? Kimler Kullanılır?

Elektriksel Ölçüm

Elektrik ve elektronik alanlarında kullanılan elektriksel ölçüm (multimetre), akım ve direnç değerlerini ölçen bir cihazdır. “Çoklu ölçer” olarak da bilinen multimetre, elektrik alanlarındaki temel değerleri ölçmek için kullanılmaktadır. Genelde elektrik alanında akım, direnç ve gerilim gibi değerleri ölçen aletler farklıdır fakat elektriksel ölçüm (multimetre), bu değer ölçümlerinin hepsini yapmaktadır.

Hayatımızın vazgeçilmezi elektrik alanlarında kullanılan bu cihaz, genelde endüstriyel tesislerde çalışanlar tarafından kullanılmaktadır.

Elektriksel Ölçüm (Multimetre) Nerelerde Kullanılır

Elektriksel Ölçüm (Multimetre) Nerelerde Kullanılır?

Elektrik alanında yer alan bir sistemin akım, gerilim, frekans, direnç gibi anlık parametrelerini tek tek ölçmek için kullanılan elektriksel ölçüm (multimetre), birçok değerin ölçülmesine yardımcı olmaktadır. Elektrik ne kadar vazgeçilmez bir kaynak olsa da kontrolsüz ve güvenliksiz kullanıldığında ciddi tehlikeler doğurmaktadır. Bunun için de elektriksel ölçüm (multimetre), elektrik sistemindeki oluşabilecek herhangi bir arızaya karşı, yangın ve patlama gibi fiziksel hasarın, can ve mal kayıplarının önüne geçmek için kullanılan bir cihazdır.

Elektriksel ölçüm (multimetre) cihazları, makine panolarında akım takibi, kat panolarında gerilim ölçüm fazların durumunun takibi, çalışma saati özellikleri sayesinde bağlı olduğu cihazın çalışma süresinin takibi, kontak özelliği sayesinde faz sırası koruması ve özel alarm kurulumu gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Multimetrelerin çeşitlerine ve özelliklerine göre, kullanım alanlarında değişiklikler olmaktadır. Elektriksel ölçüm (multimetre) cihazı, arıza durumunda sistemi detaylı şekilde analiz etmek, tüketilen enerji miktarını hesaplamak, elektrik enerjisinin kalitesindeki bozulmaları ve sebepleri tespit etmek, cihazlarda gerçekleşebilecek beklenmeyen durumlarda sistemin durumunu izleyebilmek ve üretim sistemlerinin enerji üretim takibini yaparak ar-ge çalışmalarını gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Multimetre Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektriksel Ölçüm (Multimetre) Kimler Kullanır?

Her alanda kullanılan elektrik ile birlikte, multimetre cihazları da güvenlik amaçlı yerini almaktadır. Elektronik proje alanlarında kullanılan elektriksel ölçüm (multimetre) cihazları, üretim sistemlerinde, arıza kontrolünde, takip çalışmalarında kullanılan, geniş bir alanı olan vazgeçilmez bir üründür.

Elektriksel Ölçüm (Multimetre) Kimler Kullanır

Elektriksel Ölçüm (Multimetre) Nedir?

Elektriksel ölçüm (multimetre) cihazı, elektrik sistemlerinde güvenlik için ölçülmesi gereken, temel değerleri ölçme özelliğine sahip bir cihazdır. Normal şartlarda elektrikte gerilim ölçümü voltmetre ile, direnç ölçümü ohmmetre, akım değeri ölçümü ise ampermetre adı verilen aletler ile yapılmaktadır fakat multimetre, tüm bu değerleri tek başına bünyesinde ölçmektedir. Çok amaçlı kullanılan elektriksel ölçüm (multimetre), avometre olarak da bilinmektedir. Kolay bir kullanıma sahip multimetre, uygun seçim yapıldıktan sonra ölçüm yapılmak istenen devreye bağlanarak kullanılmaktadır.

Elektriksel ölçüm (multimetre) cihazlarının temelde iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; analog ve dijital multimetrelerdir. Analog multimetrelerin hassasiyeti, dijitallere göre daha zayıf olduğu için eski tip ölçüm aleti olarak bilinmektedir.

Boyutu büyük, kurulumu basit, kalibrasyonu manuel olarak yapılan ve elektriksel gürültüden daha az etkilenen analog multimetreler üzerinde, gerilim değişimini net bir şekilde görmemizi sağlayan skala bulundurur. Ölçebileceği maksimum AC frekansı çok düşük olan analog multimetreler, sadece bir giriş sinyalinin çıkış değerini göstermektedir. Elle ölçüm yapılabilecek alanlarda kullanılan analog multimetrelerin panoya montaj özelliği yoktur.

Gelişen teknolojiler ile birlikte hassas ölçüm özelliğine sahip olan dijital multimetreler, enerji yönetim sistemleri ile entegre edilme, fonksiyonel bir özellikle birden fazla parametreyi ölçümleme ve çok yüksek oranda doğru ölçüm yapabilme özelliğine sahiptir.

Panolara monte edilebilme özelliğine sahip dijital multimetreler, akım trafoları vasıtasıyla fazlardaki akım, gerilim, frekans, cosϕ gibi temel parametrelerin ölçümünü gerçekleştirmektedir. Haberleşme özellikleri sayesinde analizörler gibi ölçtüğü parametreleri enerji yönetim yazılımlarına gönderme ve uzaktan izlemeye imkan vardır. Ölçtüğü parametreleri ekran üzerinden sayısal değer şeklinde gösteren multimetrelerin kalibrasyonları yapılmıştır ve kullanıma hazırdır.

İlginizi çekebilir:  Wile 55 Tahıl Nem Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.