Devir Ölçer (Takometre) Kullanım Alanları ve Çeşitleri?

Devir Ölçer

Devir ölçer ya da turmetre olarak da bilinen takometre, elektrik motorunun devir hızını ölçmeye yarayan cihazdır. En çok kullanılan devir ölçme aracı olan takometre, döner makinelerin devir hızını, sayısını ölçmede kullanılmaktadır. Devir ölçer(takometre), dakikadaki tur yani RPM sayısını ölçmektedir. Takometrenin kullanım alanına, yapısına ve özelliklerine birçok çeşidi bulunmaktadır. Analog bir saat olarak devir ölçer (takometre) sonra zamanlarda dijital göstergeler olarak yerini almaktadır. Devir saati olan takometre aynı zamanda motor saatidir.

Genelde araçlarda kullanılan takometreler, tehlikeli ve güvenli seviyeleri göstermektedir. Günümüzdeki geliştirilmiş takometreler ile kullanım alanları da genişlemiştir. Takometrelere analog, dijital, temaslı, temassız, zaman ve frekans ölçüm cihazları olarak adlandırılmaktadır.

Devir Ölçer (Takometre) Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüz teknolojisi ile birlikte elektrik motorları birçok cihazda yer almaktadır. Güvenlik açısında devir ölçümünün önemli olduğu elektrik motorlar ile devir ölçer (takometre), vazgeçilmez bir konuma sahip olmuştur. Araç ve motor üreticileri tarafında kullanılan takometreler, nakliye araçlarında, motorların devir hızı üzerinden araçların izin verilen ve sakıncası bulunmayan değer aralıklarında kullanılmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Bunun yanında nakliye araçlarının sürüş süreçlerini daha kolay takip etmek için kullanılan takometreler şoförün sürüş etkinliğini de kontrol altına almaktadır. Taşıtın hareket halinde olup olmadığını kayıt altına alan devir ölçer (takometre) cihazı, hız ve devir takibi de yapmaktadır.

Aynı zamanda uzun yol yolcu taşımacılığında da yolculuk verilerini takip etmek ve kaydetmek için bu cihazlar kullanılmaktadır.

Otomobillerde kullanılan takometre, motora zarar verilebilecek durumda devir bilgisi vermektedir. Sürat saati ile yan yana yer alan devir ölçer (takometre), motora zarar verebileceği için sürekli olarak kullanılmaması gereken devri göstermesi için kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Alan Ölçer/ GPS Nedir? Ne İşe Yarar?

Devir Ölçer (Takometre) Kullanım Alanları Nelerdir

Devir Ölçer (Takometre) Çeşitleri Nedir?

Devir ölçer (takometre) cihazları, analog, dijital, temaslı ve temassız, zaman ve frekans olarak çeşitleri bulunmaktadır. Özellikleri ve kullanım kolaylıklarına göre çeşitlendirilen takometreleri inceleyecek olursak, iğne ve kadran tipi ara yüzden oluşan analog takometrelerin, verileri depolama sistemi mevcut değildir. Ortalama ve sapma gibi ayrıntıları hesaplamayan analog takometrelerin el tipi ve devri ölçülecek makinenin miline montajı da yapılmaktadır. Analog takometrelere, arabalardaki devir ölçerler ve bisikletlerde kullanılan hız göstergeleri örnek olarak gösterilebilmektedir.

Devir ölçer (takometre) cihazının bir diğer çeşidi ise dijital olanlardır. LED veya LCD okuma ve depolamanın sahip olduğu bir bellekten oluşan bu cihaz ile istatistiksel işlemler gerçekleştirilirken, hassas ölçüm özelliği ile her türlü zaman miktarı da izlenmektedir. Günümüzde yaygın kullanılan dijital takometrelerde kadran ve iğnenin yerini sayısal okumalar almıştır.

Temaslı ve temassız takometre türlerinin her ikisinde ise veri toplama yöntemleri mevcuttur. Optik kodlayıcı veya manyetik sensör kullanılan temaslı takometreler, dönen şaftla temas halinde çalışmaktadır. Lazer, mobil veya optik disk kullanılan uygumalar da ise temassız takometre kullanımı tercih edilmektedir.

Diğer takometre çeşidi ise düşük hızlı ölçümlerde kullanılan zaman ölçüm takometresidir. Bu cihaz, gelen darbeler arasındaki zaman aralığının ölçümünü yaparak hızı hesaplamaktadır. Yüksek hızlı ölçümler için ise darbelerin frekansını ölçerek hızı hesaplayan frekans ölçüm cihazı kullanılmaktadır.

Devir Ölçer (Takometre) Çeşitleri Nedir

Devir Ölçer (Takometre) Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli motorlarda dakikadaki devir hızını ölçen devir ölçer (takometre) alırken beklentilere ve kullanım amaçlarına göre tercihler yapılmalıdır. Verilerin depolanması, hız takibi, yapılmak istenen istatistiksel işlemler, hızlı sonuçlar gibi beklentilere göre hareket edilmelidir.

Devir ölçer (takometre) cihazı alırken en çok dikkat edilmesi gerekenler biri, kullanılacak alana göre nasıl bir işlevselliğinin olduğudur. Beklentilere ve cihaz özelliklerine dikkat edilerek alınan devir ölçer (takometre) cihazları doğru bir tercih olacaktır.

İlginizi çekebilir: Basınç Ölçer Kullanım Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.