Boya Kalınlık Ölçer Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Boya Kalınlık Ölçer Ne İşe Yarar

Farklı özelliklere sahip yüzeylerdeki boyaların miktarının kalınlığını ölçmek için kullanılan boya kalınlık ölçer cihazları, girdap akımı yöntemlerine ve manyetik endüktife uygun şekilde çalışmaktadır. Cam, seramik, plastik, metal veya metal olmayan yüzeylerin boyasını ölçen cihaz, bu işlemi malzemeler zarar görmeden yapmaktadır. Birçok alanda kullanılan ve çeşitli özellikleri olan boya kalınlık ölçer cihazları oldukça pratik bir kullanıma sahiptir.

Boya Kalınlık Ölçer Ne İşe Yarar?

İnşaat, otomotiv, metal, denizcilik ve sanayi alanlarında kullanılan bu cihazlar, aynı zamanda kalite kontrol cihazları olarak da bilinmektedir. Geniş kullanım yelpazesi olan cihaz, bir aracın kazası olup olmadığını ve oluşan hasar sonucu aracın kaportasında boyama işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamada işe yaramaktadır. Sanayi alanında ise kullanılan parçaların üzerindeki galvaniz, krom gibi kaplamaları ölçmek için kullanılmaktadır. Üretim sırasında materyal kontrolünde, giriş ve çıkış kontrollerinde de işe yaramaktadır.

Oldukça hassas bir ölçüm sonucu veren cihazların, ses ile ölçüm yapan yani ultrasonik cihazları birçok alandaki malzemelerin boya kalınlığını ölçmektedir. Yüksek hassasiyet ile tahribatsız işlem yapan boya kalınlık ölçeri boru hatları, depolama tankları gibi yerlerde kullanılan malzemelerin et kalınlarını dolasıyla korozyon miktarlarını ve aşınma olaylarını ölçmede kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Veri Kaydedici (Datalogger) Nedir?

Boya Kalınlık Ölçer Ne İşe Yarar

Boya Kalınlık Ölçer Özellikleri Nelerdir?

Mikron (1/1000mm) ve inç (1/000) ölçülerindeki değerlerin okunduğu ölçüm cihazları hassas algılama tekniği ile doğru sonuçlar vermektedir. Entegre dahili sondası ve ergonomik kaplama özelliği ile hızlı ölçüm sonuçları elde edilmektedir.

Krom, bakır, çinko, emaye, manyetik olmayan lak gibi yüzeylerde, yalıtım, kauçuk, cam, kâğıt, lak, plastik, emaye tabakaları üstünde, alüminyum, pirinç, paslanmaz çelik, bakır ve anadize alüminyumda ölçüm yapabilme özelliğine sahiptir. Pil ile çalışan ölçüm cihazların taşınabilir olma özelliğine de vardır. Kullanıldığı sıcaklığa, ölçüm teknolojisine ve ölçüm aralığına göre farklı çeşitlerde üretilen bu cihazların, kendi kendine kalibrasyon yapabilme özelliği bulunmaktadır.

Yanlış ölçüm sonuçlarının yok denecek kadar az olduğu boya kalınlık ölçer aletleri genelde satın alındığında taşıma çantası, ana gövdesi, ölçüm probu, kablosu ve birleştirme jeli gibi parçalarla birlikte gönderilmektedir. Modellerine ve kullanım alanlarına göre farklı donanımları içinde barındıran cihazlarda yer alan teknik özellikler, tercih edilen ürüne göre değişiklik göstermektedir.

Elektromanyetik akım prensibi ile çalışan boya kalınlık ölçer cihazları ile tüm yüzeylerde ölçüm yaparak istenilen sonuca rahatlıkla ulaşılmaktadır.

Boya Kalınlık Ölçer Özellikleri Nelerdir

Boya Kalınlık Ölçer Kullanmanın Faydaları?

Boya firmaları ve otomobil satıcıları tarafından sık sık kullanılan boya kalınlık ölçüm cihazları, hassas boya farklarını ortaya çıkarmaktadır. Araçtaki hasarla birlikte sonradan boya uygulanan kısımları alıcıya göstermektedir. Aracın kendi rengine olan farkının fazla ya da az olmasını durumunda araçta gözle görülür sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

İnce ayrıntılı ve güvenli ölçüm yapan cihaz, kullanıldığı alandaki sektörü doğru yönlendirerek, boya israfının önüne geçmektedir.  Kimyasal bir madde olan boya israfının önüne geçilmesi ile birlikte çevre kirliliğine olan olumsuz etkisi azalmış olacaktır. Çok yönlü ve geniş fonksiyonlu yapısı sayesinde etkili ve sorunsuz işlemlerin ortaya çıkmasına yardımcı olan cihazlar, kullanıcılar tarafından büyük önem taşımaktadır.

Boya kalınlık ölçer elde kullanılabilen ve taşınabilir bir alet olması yönünden oldukça pratik bir cihazdır. Çalışma koşullarına göre ihtiyaç duyulan birçok sektörde kullanıcılarına destek vermektedir. Boya kalınlık ölçer cihazlarının birçoğunda bulunan mavi ekran aydınlatması düşük ışık altında ölçüm yapmayı da kolaylaştırmaktadır.

Araba eksperleri, laboratuvar ortamları ve aksesuar üreticileri tarafından uygun ortam ve koşul sağlayan boya kalınlık ölçer cihazlar, pek çok donanımı bir arada sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanım Alanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.