Boroskop Nedir?

Boroskop Nedir

Günümüzde farklı alanlarda çeşitli ölçüm cihazları kullanılmaktadır. Bu ölçüm aletlerinden biri de “Boroskop” olarak bilinmektedir. Boroskop; sert veya esnek bir tüpün ucunda ekran ya da göz merceği bulunan, diğer ucunda objektif bir mercek ya da kamera olan bir cihazdır. 

Boroskop, aynı zamanda “Termal Kamera” olarak da adlandırılmaktadır. İnsan gözüyle görülmesi mümkün olmayan yerleri görebilmek için kullanılan bir cihazdır. Boroskoplar genel olarak elektrikçiler, mekatronikçiler, mekanik teknisyenleri, oto tamirciler ve uçak bakımından sorumlu kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Boroskopların bu kadar geniş bir kitle tarafından kullanılmasının temel nedeni kolay bir kullanıma sahip olmasıdır. Boroskopun kolay bir kullanıma sahip olması ve kullanıcılarına çeşitli şekillerde ciddi şekilde yardımcı olması nedeniyle boroskop ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Bu yazımızda sizler için Boroskop ile ilgili Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sorularına cevap vereceğiz.

Boroskop Nerelerde Kullanılır?

Boroskop sahip olduğu özelliklerinden dolayı birbirinden farklı alanlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Boroskoplar ilk olarak tıp alanında kullanılmak için üretilmiştir. Ancak daha sonra başta sanayi sektörü olmak üzere farklı alanlarda aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Boroskopların kullanım alanlarından bazıları şu şekildedir;

 • Uçak motorlarının ve gövdesinin incelenmesinde
 • Karmaşık yapılara sahip olan dökümlerin herhangi bir tahribata neden olmadan muayenesinde
 • Otomobillerdeki titreme ya da gıcırdıma sesi tespiti başta olmak üzere otomobil muayenelerinde
 • Su borularının içini görebilmek için

Boroskopun kullanım alanlarından bazıları bu şekildedir. Bunların dışında ise döküm malzemelerinin saflığının kontrolü için de kullanılabilmektedir.

Boroskop Nerelerde Kullanılır

Boroskop Çeşitleri Nelerdir?

Boroskop cihazı farklı alanlarda aktif olarak kullanılabildiği için farklı çeşitlere bulunmaktadır. Termal Kamera Çeşitleri çeşitleri bazı teknik özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Ancak boroskop çeşitleri genel olarak şu şekilde 4’e ayrılmaktadır;

 • Esnek Boroskop: Esnek, kıvrılabilir borulara sahiptir. Bir görüntüyü göz merceğine iletmek için lensler yerine optik fiber kullanır. Kullanılan fiber optik, tüpü esnek, çok yönlü ve ekonomik hale getirir.
 • Video Boroskop: Görüntüleri bir operatöre aktarmak için görüntü sensörlerini kullanan gelişmiş bir modeldir. Boroskopun ucunda bulunan şarjlı birleştirilmiş cihaz bulunur.
 • Sert Boroskop: Esnek olmayan sert borulara sahiptir. Genellikle içi boş bir tüpe, göz merceğine, ışık kaynağına ve röle lenslerine sahiptir. Yüksek kaliteli görüntülemeye sahip oldukları için üreticiler arasında popülerdir.
 • Fiberskop: Bir görüntüyü esnek bir tüpün ucundan izleyicinin göz merceğine iletmek için optik fiber kullanır. Yerleştirme, kontrol bölümü ve göz merceğinden oluşur. Ekleme bölümü, optik fiber içeren esnek bir tüpten oluşur. Ayrıca kontrol bölümünde bir ışık kılavuzuna bağlı bir ışık kaynağı bulunur. Fiber optik teknolojisi, esnek gaz türbini denetimini kolaylaştırır. Sert boroskop ile erişilemeyen alanlara ulaşabilir. 

Piyasada pek çok farklı boroskop çeşidi bulunmaktadır. İnkatech Market olarak piyasada bulunan farklı çeşitlerdeki pek çok boroskop modelinin satışını gerçekleştiriyoruz. Sitemizde satışını yaptığımız Boroskop modelleri şu şekildedir;

 • Testo 410-1 Rüzgar Hızı Ölçer (Anemometre) Hız + Sıcaklık
 • Testo 865 Termal Kamera (Çantalı)
 • Testo 868 Termal Kamera (mobil uygulama destekli)
 • Testo 872 Termal Kamera (mobil uygulama destekli) 

Boroskop Çeşitleri Nelerdir

Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Boroskop satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenlerden bazıları şu şekildedir;

 • Ürünün kullanılacak olduğu alan (Örneğin; kıvrımlı alanlar için esnek boroskop kullanılmalıdır.)
 • Ürünün teknik özelliklerinin ihtiyaçları karşılaması (Ürünün görüntü kalitesi, çeşidi, borusunun özellikleri ve uzunluğu gibi)
 • Ürünün markası ve kalitesi (Kaliteli markalar tercih edilmelidir, aksi takdirde elde edilen sonuçlar gerçeği yansıtmayabilir.)

Bu yazımızda sizler için Boroskop ile ilgili Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri Nelerdir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli sorularına cevap verdik. İnkatech Market olarak müşterilerimizin öncelikli olarak ölçüm alanındaki ihtiyaçları karşılayabilmek için online satışlar yapıyoruz. Ürünlerimizin tamamı dünyanın güvenilir markalarının ürünleridir. Yüzlerce farklı ürün hakkında bilgi almak ve satın almak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Işık Ölçer (Lüksmetre) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.