Basınç Ölçer Kullanım Alanları

Basınç Ölçer Kullanım Alanları

Birçok alanda kullanılan basınç ölçer, bir sıvı ve gaz maddesinin herhangi bir yüzeye uygulanan kuvvetini analiz etmektedir. Var olan bir sistemin basınç değerlerini ölçen alet, ölçtüğü basıncı elektriksel bir sinyale çevirmektedir. Kapalı sistemdeki akışkanın basıncını izlemek ve kontrol etmek için kullanılan basınç ölçer, sıvının ve gazın basıncını miliamper(mA), milivolt (Mv) ve volt (V) türünden elektrik sinyali haline dönüştürmektedir.

Kullanımı yaygın basınç ölçer; gıda ve kimya sektöründe, arıtmalarda, tekstil firmalarında ve HVAC sistemlerinde kullanılan cihazlardır. Basınç ölçerler petrokimyada, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, gemilerde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.  Maddenin değişik halleri üzerinden basınç ölçen cihaz, çeşitli alanlarda önemli bir yere sahiptir.

Basınç Ölçer Türleri Nelerdir?

Akışkanın basıncını ölçerken türüne göre farklı çeşitleri kullanılmaktadır. Gaz ve sıvı üzerinde ölçüm yapan cihazlar aynı zamanda hava üzerinden de ölçüm yapmaktadır. Farlı yerlerde kullanılan basınç ölçerin iki çeşidi vardır. Bunlardan biri hava basıncını ölçen barometre cihazıdır. Diğeri ise gaz ve sıvı akışkanının ölçmek için kullanılan manometredir.

Ana temasında iki çeşide ayrılan basınç ölçer aletleri, kendi içinde de ayrılmaktadır. Makine mühendisliği çalışma alanlarında kullanılan basınç ölçerlerin kullanım alanlarına göre farklı özellikleri vardır. Basınç değerini tespit ederek, elektriksel sinyale çeviren ve bunu mekanik bağlantısı olan diyafram üzerinde yapan diyaframlı basınç ölçer, atık su ve pis su gibi sistemlerde kullanılmaktadır. Sıvı, gaz ve buhar gibi birçok alanda kullanımı olan akıllı tip basınç ölçer, ortamdaki sıcaklığı, hata payı kabul etmeden yüksek hassasiyet ile ölçmektedir.

Gaz ve sıvı maddelerini 125 derecelik sıcaklıkta ölçen fark basınç cihazı genelde, pompa testlerinde, basınç tanklarında, kaçak testlerinde ve filtre kirlenmelerinde tercih edilmektedir. Ameliyathanelerde ve havalandırmalarda kullanılmak üzere üretilen hava fark basıncı ise daha önceden belirlenen iki nokta arasındaki basıncı ve farkı ölçmektedir.

İlginizi çekebilir: pH Metre Nedir ve Nerede Kullanılır?

Basınç Ölçer Türleri Nelerdir

Basınç Ölçer Kullanmanın Faydaları?

Basınç ölçer cihazlarının faydaları ayrı ayrı incelenmektedir. Gaz ve sıvı basıncında kullanılan manometrenin faydaları arasında, tıp sektöründe yer alan kan basıncını ölçmek ve solunum basıncını ölçmek listenin başında yerini almaktadır. Manometre kullanılarak, merkezi sistem kazanlarında, bina tesisatlarında ve kazan dairelerinde kullanılan regülatörlerin ölçümü de yapılmaktadır. Güvenlik açısından önemli yere sahip manometreler, doğalgazlı ürünlerin değişiminde, montajında ve tamirinde kullanılmaktadır. LPG ürünlerin takip edilmesi ve takılmasında önemli yere sahip manometrelerin, iş güvenliği açısından tehlikeli durumları önlemek için son derece yaygın bir kullanımı vardır.

Bir diğer basınç ölçer olan ve genelde atmosferdeki hava basıncını ölçmek için kullanılan barometrenin civalı ve metal olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Milibar cinsinden açık hava basıncını ölçen cihaz, hava tahminlerinde fayda sağlamaktadır. Aneroid ve civalı çeşitleri bulunan barometrelerin en yaygını altimetrelerdir. Altimetreler hava taşıtlarında ve dağcılıkta faydalı cihazlardır.

Basınç Ölçer Nasıl Çalışır

Basınç Ölçer Nasıl Çalışır?

Kısa vadeli hava tahmini için kullanılan basınç ölçer çeşidi olan barometre, tahmin sırasında basıncın düşme eğilimini incelemektedir. Basıncın düşme eğiliminin sürekli olması durumunda, havanın kapalı olacağı ve yağmurun göstergesidir. Basınç yüksek eğilime girerse, havanın güneşli olacağının belirtisidir. Ani iniş çıkışlar ise havanın değişkenliğini göstermektedir. Barometre aktifken 90 cm uzunluğundaki tüpe, içinde 4 cm cıva bulunan tüp yerleştirilmektedir. Basınç arttıkça cıva yükselmektedir. Deniz seviyesinde 75 cm ölçüm, yüksek bölgelerde 50 cm ölçümü gerçekleşmektedir. Açık ve rüzgârlı havalarda barometre 30’un üzerinde, kapalı ve bulutlu havalarda barometre 30 ‘un altında düşmektedir.

Pascal ilkesinde çalışan manometrede U şeklindeki boruda mafsal sistemi bulunmakta ve harekete bağlı olarak dişli sistemini döndürmektedir.  U borunun esnemesi ile mafsal sisteminin aşağı yukarı hareket etmesi ile dişli sistemde dairesel hareketler oluşmaktadır. Bu hareketlerle göstergede sapmalar görülmekte ve ibrenin göstergede denk geldiği değer basınç değerini göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Refraktometre Nedir ve Fiyatları Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.