Alan Ölçer/ GPS Nedir? Ne İşe Yarar?

Alan Ölçer/ GPS Nedir

Açılımı Global Positioning System olan GPS, küresel konumlandırma sistemi anlamına gelmektedir. Uydu tabanlı radyonavigasyon sistemi olan GPS, navigasyon işlemlerinin kısıtlı işlevselliklerini aşmak amacıyla geliştirilmiştir. Çeşitli sektörlerde kendine geniş bir yer bulan GPS, teknolojinin gelişmesi ile yaygın ve kolay bir kullanım sunmaktadır.

Alan Ölçer GPS Nedir?

Uydu sinyallerini kullanılarak dünya üzerinde bulunduğumuz konumun belirlenmesini sağlayan Alan Ölçer GPS, deniz, kara ve hava yolculuğu için konum, hız ve zaman verilerini senkronize eden bir navigasyon sistemidir.

GPS cihazının konumu doğru bir şekilde hesaplaması için en az dört uydudan gelen sinyalleri algılaması gerekmektedir. Konum belirleme, navigasyon, bir nesneyi ya da kişisel hareketi takip etme, dünya haritaları oluşturma ve kesin zaman ölçümleri gibi beş ana kullanımı olan alan ölçer/ GPS, her zaman ve her hava koşulunda kullanılmaktadır. Birbirinden farklı sektörden olan kuruluşlar ve işletmeler için bu cihaz vazgeçilmezdir.

Güneş enerjisi ile çalışan alan ölçer/ GPS, enerji kaynağı kesintisi durumunda yeter batarya ile çalışmaktadır. Sinyal aldığı uyduların fazla yüksekte bulunmasından dolayı geniş görüş alanına sahip olan cihazlar, yer ve zaman bilgisi de vermektedir. Bu cihaz yaşadığımız gezegeni gün içinde iki kez dolaşacak hıza sahiptir.

Alan Ölçer GPS Nedir

Alan Ölçer/ GPS Ne İşe Yarar?

Günümüzde alan ölçer/GPS sayesinde konum bilgisi almak kolaylaştığı için kaybolmak artık bir sıkıntı değildir. Alan ölçer/ GPS, kullanıcıların yerlerini belirlediği gibi rotalarını izlemeye seçeneği de sunmaktadır.

İlk çıktığı dönemlerinde radyo istasyonlarının yerlerini belirlemeye yardımcı olan alan cihaz, birçok farklı alanda ve amaçta kullanılmaktadır. Günlük hayatta da insanlara yarar sağlayan alan ölçer/ GPS, bilim insanlarının, tekne kaptanlarının, ilk müdahale ekiplerinin, haritacıların, maden ve tarım işçilerinin hassas zaman ve konum ölçümü ile işini kolaylaştırmaktadır. Cihaz, askeri alanda hedefin havadaki ve yerdeki potansiyel konumu belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca hedeflerin gelişmiş askeri silahlar ile tam isabetle vurulmasına ve oluşan tehditlerin önceden görülmesine yardımcı da olur.

Ayrıca takip sistemi olarak bilinen GPS alıcısına sahip olan herkes, GPS sistemini rahatlıkla kullanabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Yağmur Ölçer (Plüviyometre) Kullanım Alanları

Alan Ölçer/ GPS Nerelerde Kullanılır?

Başlangıçta askeri alanlarda kullanılan cihazının günümüzde kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Birden farklı alanda kendine yer bulan GPS, özellikle araştırma alanlarında verdiği doğru veriler sayesinde büyük bir öneme sahiptir.

Haritacılığın en çok ihtiyaç duyduğu şey doğru yer bildirimidir. Bunun için haritacılık alandaki harita işaretlerinin tespiti ve yol yapım işlemi gibi çalışmalarda alan ölçer/ GPS desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Yaygın bir kullanımı olan alan ölçer/ GPS, lojistik, inşaat, saha çalışmaları ve havacılık gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Askeri alanda oldukça fazla kullanılan cihaz, askerlerin karanlıktaki nesneleri bulmasını, açık ve geniş arazilerde kolay hedef araması yapmasını sağlamaktadır.

Alan ölçer/ GPS desteği, hayatımızın bir parçası olan cep telefonlarında özellik olarak vardır. Bununla beraber artık navigasyon başta olmak üzere araçlarda ve akıllı saatlerde de yerini almıştır.

Alan ölçer/ GPS, üretilen model özelliklerine göre; açık alan ölçümleri, spor aktiviteleri, jog izleme, uzaklık ölçümü, bahçe ve çiftlik çalışma ve planlama, güneş paneli montajı ve seyahat planlama gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Alan Ölçer/ GPS Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ekipmanda olduğu gibi GPS alırken de kullanım amacına göre seçim yapılmalıdır. Örneğin; doğa sporları için olacak ise, su geçirmez olmasına, nokta kapasitesine, pil ömrüne, altimetresine, pusula sistemine, 12 kanallı olmasına, harita kapasitesine ve grafik yetenekleri olmasına dikkat etmek gerekir.

Ekranların renkli olup olmaması, büyüklükleri de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Sinyal alınabiliyor olması, cihazın hafıza kapasitesi ve güncellemeleri, WAYOINT ve TRACKLOG sayı kapasitesi önemli özelliklerdir. Kâğıt haritalar için alınacaksa, koordinat sistemini desteklemesine dikkat edilmelidir.

Navigasyonel bilgiye erişim, kolay arayüz kullanımı ve tuş takımı alan ölçer/ GPS alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Hava İstasyonu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.